Grundfos advarer: Styrk universiteterne eller vi flytter
Hvis Danmark ikke satser flere penge på de danske universiteter, så vil de store videntunge virksomheder være tvunget til flytte deres forsknings- og udviklingsafdelinger til udlandet. Advarslen kommer i et debatindlæg i Politiken onsdag.
Læs også
Det er ikke kun produktionsfaciliteter – som i den aktuelle Vestas-sag - der er i fare for at forsvinde fra Danmark.
Ifølge koncerndirektør Søren Sørensen fra Grundfos og rektor Finn Kjærsdam fra Aalborg Universitet er der stor risiko for, at videntunge virksomheders forsknings- og udviklingsafdelinger følger efter - hvis ikke der kommer flere frie basismidler til universiteterne. Det fremgår af det debatindlæg i Politiken i dag, hvor de to blandt andet skriver:
’Grundfos ønsker brændende et fortsat samarbejde med danske universiteter, men spørgsmålet er stadig mere presserende: Får de danske universiteter ressourcer nok til at matche samarbejdet på et ambitionsniveau, der matcher for eksempel de videntunge danske virksomheder? ’Vi er bange for, at svaret kan blive et rungende NEJ!’
Ifølge debattørerne er det bevist, at virksomheder med samarbejde med universiteterne har den største vækst, og derfor undrer det dem, at Danmark kun har en ambition om at støtte forskning og udvikling i en størrelse, der matcher EU's minimumsmål på 1 procent af BNP. Oven i købet i en tid, hvor BNP stagnerer. Mens både asiatiske lande og lande som Sverige og Finland investerer langt mere.
’Ved siden af den offentlige forskning er det meningen, at de danske virksomheder skal investere mindst 2 procent af BNP i forskning, så vi kan må det samlede mindste mål på 3 pct af BNP. Problemet er bare, om ikke en stadig stigende del af disse investeringer vil finde sted i udlandet’, skriver de to.
Af indlægget fremgår det, at en virksomhed som Grundfos er pisket til at investere voldsomt i forskning og udvikling for at fastholde og udvikle sin position på verdensmarkedet. Derfor har man i løbet af få år etableret forsknings- og udviklingscentre i Kina, USA, Indien og Ungarn, hvor forskerne er fremragende og ivrige for at få fat i de spændende opgaver:
’Grundfos beskæftiger nu flere hundrede forskere og udviklere uden for Danmarks grænser og den udvikling vil tage yderligere fart, hvis ikke de danske universiteter rustes væsentligt til at blive ligeværdige samarbejdspartnere’, hedder det.
Debattørerne fremfører, at der især er brug for frie basisforskingsmidler, som for eksempel kan bruges til samarbejdsprojekter med virksomhederne, idet stadig flere af de eksisterende midler på universiteterne er blevet bundet op i forbindelse med de store meroptag på universiteterne de sidste par år.






