/energi

Analytikere: Vestas-møller er mest pålidelige – men vis os 6 MW-møllen

Trods 3.000 fyringer, primært i Danmark, så står Vestas stærkt i konkurrencen, mener analytikere. Vestas-møllerne er nemlig blandt de mest pålidelige, men firmaet mangler at fremvise en 6 MW-mølle, ligesom flere konkurrenter og det store spørgsmål er om Vestas vil vælge en gearløs teknologi.

Klik for at se billedet i stort

Med begge ben solidt plantet midt i finanskrisens sure hængedynd får Vestas nu gavn af mange års satsning på møllernes pålideligehed. Bankerne peger nu på Vestas, når de rådgiver møllekøberne.


Læs også

Læs mere om

Af Kent Krøyer, tirsdag 26. okt 2010 kl. 13:05

Vestas-møller hører til blandt verdens mest pålidelige og derfor ser fremtiden slet ikke mørk ud for virksomheden, lyder det fra danske analytikere. Udmeldingen kommer efter, at Vestas har annonceret 3.000 fyringer, især i Danmark, hvor medarbejderne på fabrikken i Nakskov allerede er sendt hjem.

Ifølge analytikere har Vestas tilsyneladende styr på mølleteknologien, men timingen kan diskuteres, mener analytikere. De gamle gearkasse-problemer er således løst for længe siden. Vingehavariet for nylig var en menneskelig fejl, og i øvrigt vedrørte det en ufærdig prototype. Så den slags trækker ikke nedad for tiden hos den danske vindmøllegigant.

»Det er faktisk lige modsat. Kvalitetsproblemer hos mange af konkurrenterne er nu til fordel for Vestas,« siger brancheanalytiker Christian Nagstrup fra Jyske Bank.

Han fortæller, at bankerne, som udlåner kapital til dem, der køber vindmøller, i dag er langt mere inde over alle detaljer i hver eneste handel i vindmøllebranchen end tidligere. Og her spiller det nu kraftigt ind, at Vestas-møllerne hører til blandt de mest pålidelige.

»Bankerne vender hver en sten i købsprocessen nu,« siger han.

Nogenlunde det samme mener analytiker Birger T. Madsen fra konsulentbureauet BTM Consult. Vestas har ikke nævneværdige, tekniske problemer for tiden:

»Men der er jo en øget konkurrence. Og hvis man skal nævne et teknisk spørgsmål, der kan påvirke Vestas, så er det, at de har været længe om at melde sig på banen med de helt store 6 MW-møller, beregnet til havmølleparker. De har meldt ud nu, at de er i gang med at udvikle en, men ingen ved, hvornår den bliver klar. Adskillige af konkurrenterne har nu prototyper stående i den størrelse, eksempelvis REpower, Bard og et par stykker mere,« siger han.

Derimod har den danske konkurrent Siemens endnu ikke en 6 MW mølle klar. Men Siemens har annonceret, at de vil bygge en.

»Det er jo lidt spændende, hvilken teknologi Vestas vil byde ind med på den store mølletype. Jeg tror, de fleste meget gerne vil vide, om Vestas også tager springet til direct drive-møller. Direct drive er trenden i øjeblikket, også hvis man kikker på de kinesiske konkurrenters planer. Der er jo også flere af dem, der vil lave større møller, for eksempel Sinovel og Goldwind, der begge vil bruge direct drive teknologi (red: gearløs),« siger han.

Men der er nervøsitet i markedet for sjældne metaller, som er nødvendige for flere af direct drive møllernes generatorer. Kina sidder på stort set al verdens produktion af disse metaller, og der kommer meget skiftende meldinger fra Kina om den fremtidige eksport af neodymium, som kineserne gerne selv vil bruge eller i hvert fald tjene pengene på den videre forarbejdning til permanente magneter.

»De udsigter kan jo godt køle begejstringen ned for direct drive vindmøller. Min opfattelse er dog, at der flere miner i verden end de kinesiske, men de er bare ikke klar til at producere neodymium endnu,« siger Birger T. Madsen.

Men Christian Nagstrup fra Jyske Bank mener ikke, at fraværet af store direct drive møller på menukortet har den store betydning for Vestas udfordringer.

»Havmøllemarkedet er stadig meget lille. Det er vindmøllerne på land, der stadig giver langt den største omsætning hos mølleproducenterne. Men Vestas har investeret kraftigt i ny produktionskapacitet, og det kommer samtidig med, at efterspørgslen i hele vindmøllemarkedet falder. Det er det, der giver underskud,« siger han.



26. okt 2010 kl 15:14

N Glintborg

Neodymium problematikken..

Såvidt jeg har læst mig til er neodymium ikke noget specielt kinesisk grundstof, men findes faktisk mange steder i verden. Før år 2000 var det primært lande udenfor kina, som producerede neodymium - det var ganske vidst til en relativt høj pris. Efter år 2000 dumpede kineserne så priserne på neodymium på verdensmarkdet til en 1/10del af den tidligere pris. Det gjore at det meste af produktionen udenfor kina blev ukonkurrence dygtig og derfor lukkede ned. Nu er prisen imidlertid steget ganske voldsomt - faktisk omkring en faktor 10 - så nu burde mange flere udenlandske konkurrenter kunne komme ind på markedet igen - da den reelle inflationen trods alt ikke har været 1000% samlet siden år 2000. Så mon ikke vi vil se en opblomstring af denne sektor igen i løbet af nogle få år, hvis kineserne bliver ved og evt. laver endnu flere handelshindringer?


26. okt 2010 kl 21:24

Stig Hastrup

Fyringer samme dag.

Jeg vil godt nok sige at det må være enormt hårdt at møde til en syneladenende normal arbejdsdag på jobbet, og så få at vide at alle er fyret og fabrikken er lukket. Slut, færdig.

FY FAN. Her i Sverige er der tale om "varsel" og hvis firmaet virkeligt skal lukkes, eller visse medarbejdere skal fyres efter varslingstiden, får man betalt arbejdstid i 1-6 måneder, alt efter anciennitet.

God tid at søge nye græsgange, og ofte gør firmaet og kommunen i fællesskab alt for at placere arbejderne i nye stillinger, vilket ofte er muligt.

Vestas hiver bare iskoldt tæppet væk under godt 3000 skæbner.


26. okt 2010 kl 22:37

Poul Petersen

Vestas på vej væk

Det er jo klart for selv den mest stupide, at vestas er på vej ud af Danmark....

Og hvad skulle vi så lige med det testcenter i Østerild?

Jeg har heldigvis solgt mine vestas aktier for flere år siden, og der gerne at de rejser helt. Den optræden de har lagt for dagen i dag, er kynisk gevinstmaksimering når den er værst.

Har de egentlig mere at bidrage med til dette samfund? Jeg tror det ej!


27. okt 2010 kl 08:03

Esben Haldrup Eriksen

Konkurrencedygtighed

Vestas sælger jo ikke vindmøller for deres blå øjnes skyld. Det er ikke et socialt projekt, men derimod en (dansk) global virksomhed, der hvis konkurrencedygtigheden skal fastholdes bliver NØDT til at flytte en del aktiviteter udenlands. Det er synd og beklageligt for de mennesker der mister deres job her i Danmark, men det er da stadig langt bedre end at hele firmaet lukker og slukker fordi man satser på at sælge danskproducerede vindmøller i Kina. Det ville da være helt godtnat. Der ER bare ikke et marked i Nordeuropa, det retfærdiggør den store produktionskapacitet der har været opretholdt i Danmark så længe.

Og Poul Petersen, hvis du nu en dag kører fordi R&D centeret i Skejby, som i øvrigt er verdens største af slagsen, så vil du se, at der på nabogrunden er godt gang i byggeriet. Af Vestas' nye hovedkontor. Synes du selv det tyder på, at Vestas er på vej ud af Danmark?


27. okt 2010 kl 08:29

Poul Petersen

Elendig ledelse i Vestas

Siden sammenlægningen med Micon, har vestas ikke været i stand til at generere et acceptabelt overskud.
Regnskabet i går er reelt en kæmpe nedjustering, og det viser, at Vestas (nok engang) ikke har styr på salget, og at ledelsen i virksomheden ikke forstår at leve op til deres ansvar.

Hvis Vestas ønsker at producere til Kinapriser, så må de gøre det under Kina forhold, dvs. elendigt arbejdsmiljø, og dumpe affaldet på nærmeste mark. (altså rejs til kina)

Vi kan - og skal ikke - konkurrere med den slags, men Vestas ledelsen forstår tilsyneladende ikke at få noget konstruktivt og salgbart ud af satsningen i R&D.

Der sker jo ikke en disse - det burde vælte ud med nye produkter med ca. 3000 mand i R&D - men der kommer INGEN TING!

Man satser salgsmæssigt ikke i østeuropa, man udvikler ikke nye mølletyper til nye markedssegmenter, og man formår ikke at komme foran på havmøller.

Der er og bliver en dårligt drevet tabervirksomhed.... - og det er et ledelsesproblem - ikke globaliseringen.

Siemens laver gode penge under de selv samme markeds og produktionsforhold - vestas kan ikke - øøøøh?


27. okt 2010 kl 08:33

Henrik Carlsen

Re: Konkurrencedygtighed

...at der på nabogrunden er godt gang i byggeriet. Af Vestas' nye hovedkontor. Synes du selv det tyder på, at Vestas er på vej ud af Danmark?

Beslutningen om at bygge nyt er nok taget 3-4 år siden. Byggeriet er på budgettet og på et tidspunkt har de passeret PNR. De havde jo forventet at komme bedre fri af krisen. Du kan være helt sikker på, at havde de vidst dengang hvad de ved i dag, så stod grunden tom.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.

Eksterne links om klima
Klimadebat.dk