Nyrenoveret svensk a-kraft-reaktor kører på nedsat kraft
Oskarshamns moderniserede superreaktor kommer til at køre på nedsat kraft igennem vinteren. Dermed er der udsigt til endnu en vinter med reduceret elforsyning fra Sveriges skrantende kernekraftbestand.
Læs også
Læs mere om
Den nyrenoverede, kæmpestore tredje reaktor på atomkraftværket i Oskarshamn giver så store problemer, at værkets ledelse har besluttet at lade den køre med reduceret effekt. Samtidig er reaktor 1 taget ud af drift for at blive repareret.
De nye driftsproblemer kommer oven på et rigtigt møgår for de svenske a-kraft-værker, der alle døjer med nedslidningssymptomer. De har medført, at de svenske kernekraftværker i mere end et år har gået på under halv kraft.
Den haltende kraftproduktion har medført højere priser, også i Danmark.
Netop nu leverer Sveriges a-kraft-værker 47 procent af deres optimale driftskapacitet.
På den baggrund har driftsledelsen på Oskarshamn nu besluttet at afbryde det prøvedriftsprogram, der er forudsætningen for sætte reaktor 3 på fuld kapacitet, dvs. 1.450 MW, og i stedet lade den køre på et lavere niveau, dvs. gennemsnitligt 1.100 MW.
Dermed, siger værkets ledelse i en pressemeddelelse, prioriterer den leverancesikkerhed, hvilket må siges at være en god idé i lyset af problemerne på reaktor 1.
Men O2 kører stadig...
Sidste søndag skulle O1 endelig fases ind på nettet efter et 43 døgn langt vedligeholdelsesstop. Men allerede senere på natten blev anlægget, ifølge værkets ledelse, igen taget ud af drift efter problemer med dele af turbineudrustningen.
Reaktoren var netop kommet i drift i onsdag, da det viste sig nødvendigt at planlægge et nyt driftstop for at kunne gennemføre reparationer på komponenter til kølesystemet på reaktorens tanklåg.
Vedligeholdelsesstoppet var et led i en såkaldt lang revision, der bliver gennemført hvert tredje år. Men blandt de arbejder, der ikke omfatter ordinær vedligeholdelse, var test af moderatortankstativet og nye kølevandrør i det sekundære kølesystem.
Driftstoppet skulle ifølge tidsplanen have været afsluttet 21. september. I stedet blev det nødvendigt at reparere to dieseldrevne nødanlæg, der nu er afprøvet og godkendt til drift. Siden i søndags har problemer med turbineudrustningen forsinket genstarten af reaktor 1.
Men, som værkets ledelse, lakonisk meddeler: Reaktor 2 kører på fuld kraft.






