blogs kategori-billede

Giv mig først et fossilfrit folketing

Af Overingeniør Petersen,  onsdag 29. sep 2010 kl. 12:03

Ifølge fremmeordbogen er et fossil "en organisme, der er bevaret fra forhistorisk tid på grund af forstening". Denne definition kan desværre bruges som metafor for forsteningen af de politiske processer i vort land i disse år.

Det er, som om folkestyret er ved at være forstenet, og det er som bekendt dødsens farligt.

Det har såmænd ikke skortet på advarsler til politikerne og befolkningen. Den ene rapport efter den anden er landet i syltekrukken, og i mellemtiden er vi som bekendt på en række vigtige områder ved at miste terræn i forhold til de lande, vi ellers gerne vil sammenligne os med. Industriens konkurrenceevne udhules, iværksætteriet er minimalt, ’eksporten’ af private arbejdspladser stiger og vi har sværere og sværere ved at tiltrække dygtige fagfolk fra udlandet. For nu blot at nævne nogle af de tendenser, der især interesserer os her i Teknikerbyen.

I denne uge dokumenterer den tidligere forskningschef i Rockwool Fonden, Gunnar Viby Mogensen (i følge DR’s foromtale) i en ny bog til overmål, at den danske velfærdsmodel ikke hænger økonomisk sammen længere. Når udgifterne til velfærden er blevet så store, er det især fordi den store danske middelklasse i gennem årene er blevet mere og mere krævende overfor, hvad velfærdsstaten skal tilbyde, mener han.

Faktisk er det en vigtig, men ret overset forudsætning for al den megen tale om en fremtidig ’fossilfri energiforsyning’ i kølvandet på rapporten fra regeringens Klimakommission, at vi kommer ud af den forstening, der har grebet vores politiske beslutningsprocesser.

Det værste er sådan set forsteningen på uddannelsesområdet, hvis kvalitet jo er en forudsætning for al anden samfundsudvikling. Mens lærerne lægges for had og gruppeeksaminer forbydes er vi vidne til et uhyggeligt tegn på en langsomt fremadskridende katastrofe: I sidste uge fik vi at vide, at 140.000 unge i alderen 18-29 år hverken har et job eller er i gang med en uddannelse – et tal, som er tre gange så højt som for tre år siden.

Imens denne udvikling åbenbart får lov til at accelerere, magter regeringen ikke engang at samle politisk konsensus om at gennemføre en højst tiltrængt reform af vores alt for dyre og ineffektive folkeskole.

I stedet lader vore førende politikere hellere end gerne pjat og personfnidder gå forud for drøftelse af de nødvendige politiske reformer. Både i medierne og i folketinget kan man efterhånden kun tælle til 90, og med én stemmes overvægt sikrer man sig glad og gerne marginalstemmerne på Inges Kattehjem og hos den egentlige ældrebyrde, hvis ophold på plejehjemmene, vi snart ikke har råd til at finansiere længere.

Næ, giv mig først et fossilfrit folketing, så følger den fossilfri energiforsyning såmænd nok ganske automatisk efter.
Rrrrrr!
Petersen, overingeniør



29. sep 2010 kl 22:32

Jens Arne Hansen

Måske for grønne?


Det ville da være et problem hvis vi havde gamle politikere hvis kompetencer var forstenede!

Men er problemet ikke snarere at mange er for grønne (læg i ordet hvad du vil) og ikke har styr på deres opgaver eller erfaring nok og derfor ender magten i stedet hos det administrative personale som regelmæssigt nævnes på denne blog?

Og hvorfor er det iøvrigt så vigtigt at være fossilfri før alle andre sålænge der er kul nok?


29. sep 2010 kl 22:38

Michel Berggren

Apropos "fossilfrit"

Er det ikke også ved at være på tide at ing.dk blver det ?

M

Tager skyndsomst løbesko på og spæner det bedste jeg kan ;-)


29. sep 2010 kl 23:08

Bjarke Mønnike

Re: Apropos "fossilfrit"

Ja nogen har det i hovedet andre i benene :o)


29. sep 2010 kl 23:14

avatar

Poul-Henning Kamp

Re: Apropos "fossilfrit"

Er det ikke også ved at være på tide at ing.dk blver det ?

Jo, men Bjarke fatter ingen af de fine hentydninger...

Poul-Henning


29. sep 2010 kl 23:23

Michel Berggren

Re: Re: Apropos "fossilfrit"


Jo, men Bjarke fatter ingen af de fine hentydninger...

Poul-Henning

Nu var det mest overingeniøren og ved nærmere eftertanke dig jeg havde i tankerne ;-)

M


29. sep 2010 kl 23:42

Michel Berggren

Ups

Overingeniøren skulle naturligvis have været med stort O - beklager meget.

M


30. sep 2010 kl 01:35

avatar

Boris Nordstrøm Valentin

Re: Re: Apropos "fossilfrit"

og nogen har det midt imellem..............


30. sep 2010 kl 08:42

avatar

Claus Wøbbe

Reformer

Jeg er super-enig med Overingeniøren. Vi bør alle huske ved næste valg at stemme på det parti, vi mener i højste grad har både viljen og (forhåbentlig) evnen til at sætte langsigtede reformer på dagsordenen.

Jeg hørte i seneste udgave af programmet "Debatten" at én af de ting, der kan gøre Mette Frederiksen godt sur i skralden, er, at nogle skoler/børneinstitutioner tilbyder børnene vakuumpakket mad! Hvilken skændsel! Hvilken udåd. Hvilken helligbrøde!

... brug dog energien på nogle væsentlige problemer, i stedet for al den snik-snak.


30. sep 2010 kl 09:00

avatar

Poul-Henning Kamp

Re: Reformer

Jeg er super-enig med Overingeniøren. Vi bør alle huske ved næste valg at stemme på det parti, vi mener i højste grad har både viljen og (forhåbentlig) evnen til at sætte langsigtede reformer på dagsordenen.

Lad være med at stemme partistemmer.

Find en fornuftig, eller i det mindste ikke-tåbelig kandidat og stem personligt.

Personlige stemmer afgør hakkeorden internt i partierne også selvom vedkommende ikke bliver valgt ind.

Det er måde at ændre partiernes fokus og programmer på.

Poul-Henning


30. sep 2010 kl 10:07

Bjarke Mønnike

Re: Re: Reformer



Man stemmer da altid på personer, man har tillid til....og helst inden for det partisegment man tilhører. Hvis man kan finde nogen...ellers må man brede søgningen videre ud hvis der er mere "ærlige og hæderlige" personer lige på den anden side af hegnet

Jeg er ligesom PHK træt af at partierne er mere interesserede i høvder frem for hoveder.


30. sep 2010 kl 14:55

N Glintborg

Det er ikke lykkedes mig

at finde en fornuftig person i folketinget man kan stemme på. En som stemte nej til 12måneders barsel til 800k til folketingsmedlemmer. En som stemte nej til angrebskrig uden F.N. mandat. En som stemmer for udbygning af VVE. En som stemte nej til nordjyske motorveje til cirka 2½ bil i døgnet. O.s.v. osv. En som ikke har adskillelige andre kasketter på og som man derfor ikke kan stole på repræsenterer vælgeren. En som er imod kæmpe pensioner til afgået borgmestre og ministre. I det hele taget en, som er fornuftig, ærlig, ikke grådig, ikke svinsk, har en tankehorisont som strækker sig længere end en valgperiode...osv osv osv.

Såvidt jeg kan bedømme er der intet jeg kan stemme på.

Forslag velkomne.


30. sep 2010 kl 15:31

Bjarke Mønnike

Re: Det er ikke lykkedes mig

Hvis dit VVE inkluderer Akraft så er jeg enig. :oD


01. okt 2010 kl 12:21

Max Kjeldgaard

Re: Reformer

OK, men hvem skal vi stemme på? Vore politikere laver "sagsbehandling", og det er vel det, de kan idet de fleste har en embedsmandsuddannelse (djøf generelt).
Vi har brug for nogen, der sætter en politisk dagsorden, og bagefter udmønter denne i konkret handling.
Jeg er ikke glad for konklusionen, men der er vel ikke andre partier end Dansk Folkeparti der praktiserer den politiske approach, jeg kunne bare godt ønske mig, at de fandt nogle andre mærkesager.
(Parkinson påstår, at "embedsmænd skaber arbejde til flere embedsmænd" og - tjah - den voldsomme personaleudvidelse i det offentlige har i hvert fald ikke været hjemmehjælpere, lærere, læger osv).


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Debatterede
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.