Computersimulation afslører: Sådan skilte Moses vandene
Storm og særlige kystforhold kan have skabt den berømte passage, som Moses og israelitterne ifølge overleveringer brugte til at undslippe egypterne, fastslår amerikanske forskere.
Læs også
Dokumentation
»Moses rakte da sin Haand ud over Havet, og HERREN drev Havet bort med en stærk Østenstorm, der blæste hele Natten, og han gjorde Havet til tørt Land. Og Vandet delte sig.«
Sådan lyder beskrivelsen af et af højdepunkter i Bibelen - nærmere betegnet Anden Mosebog 14:21 - hvor Moses med Guds kraft får ført israelitterne tørskoede over Det Røde Hav for at sikre dem fra trældommen i Egypten.
Nye computersimulationer foretaget af amerikanske forskere vover dog at antyde, at også et særligt vejrfænomen kan have spillet ind i Moses' elegant eksekverede redningsaktion.
Simulationer bekræfter
»Simulationerne stemmer godt overens med beretningen i Anden Mosebog,« siger den ledende forfatter til undersøgelsen, Carl Drews, der arbejder for US National Center for Atmospheric Research (NCAR) til BBC News.
»Ved at studere vandets og vindens dynamik viser det sig, at det kan lade sig gøre, at vandene deler sig. Bevæger vindene sig over vandet på en bestemt måde, der ligger inde for fysikkens grænser, kan der skabes en passage med vand på begge sider, hvorefter vandet hurtigt falder sammen igen.«
Eller som det mere præcist er formuleret i resumeet af undersøgelsen: På det rigtige sted i et skarpt hjørne, hvor en lavvandet flod møder en kystnær lagune, og med en sejlrende med de rette konturer, vil vind, der blæser på tværs af svinget, kunne skabe en særlig effekt, hvor vandet bliver skubbet både mod strømmen og med strømmen.
Og har østenstormen blæst med 101 kilometer i timen i 12 timer, ville den kunne skabe en bred passage i op til fire timer, viser computersimuleringerne fra NCAR.
Derefter ville vandet igen have lagt sig - eller som det står skrevet i Anden Mosebog:
»Da rakte Moses sin Haand ud over Havet; og Havet vendte tilbage til sit sædvanlige Leje ved Morgenens Frembrud, medens de flygtende Ægyptere kom lige imod det, og HERREN drev Ægypterne midt ud i Havet.«
Uenige om vind og vejr
Men fagfolk - og lægmænd - er dog langtfra enige om, præcis hvor Moses, Gud og vinden delte vandene, eller hvordan vandforholdene var på det tidspunkt.
Den nye amerikanske undersøgelse har undersøgt forholdene ved det østlige Nildelta. Men det område så meget anderledes ud for 3.000 år siden, lyder det i en kritik af undersøgelsen fremsat af Doron Nof, der er oceanograf på Florida State University i USA.
Vandniveauet var her hele tre meter lavere dengang, hvilket betyder, at der slet ikke ville være en sådan lagune, som undersøgelsen beskriver, anfører Nof ifølge avisen The Christian Science Monitor.
Tidligere har forskere forsøgt at undersøge, om en tsunami kunne have splittet Det Røde Hav, mens andre har foreslået, at fænomenet kan være opstået efter en særlig stærk og vedholdende vind har mindsket vandniveauet i et område særdeles markant.
Men et bestemt spørgsmål flagrer stadig kraftigt i vinden, indrømmer Carl Drews i sin blogpost "Crossing The Red Sea With Moses And Open Access". For præcist hvornår krydsede Moses Det Røde Hav?






