To vindmøller brudt i brand i Frankrig
Stærke vindstød fik tilsyneladende to vindmøller i Frankrig til at løbe løbsk og bryde i brand. Nu er teknikerne gået på jagt efter den dybereliggende årsag.
Det var to møller af denne gearløse type, der søndag brød i brand - sandsynligvis fordi bremsesystemet svigtede og derfor løb løbsk i en meget kraftig vind.
Læs også
Læs mere om
Dokumentation
To vindmøller løb løbsk og brød i brand søndag morgen i det sydlige Drôme, nord for Provence i Frankrig. En af dem eksploderede, hvorved både vinger og nacelle blev fuldstændig ødelagt, skriver L’Express.
De to møller, der var 45 meter høje og stod tre km fra hinanden, står i byen Rochefort-en-Valdaine i et ubeboet område.
Ifølge brandfolkene på stedet er branden sandsynligvis opstået, fordi der kom kraftig vind, der har fået møllerne til at løbe løbsk. Derfor oprettede de et sikkerhedsområde rundt om møllerne på grund af risiko for nedfaldende dele.
Se billederne af de brændte vindmøller her
Borgmesterkontoret i Rochefort-en-Valdaine bekræfter, at vinden har ødelagt dele af de 23 generatorer på stedet, men siger til ing.dk, at det nu skal nærmere undersøges, hvad der konkret er sket.
En ansat i parkens vedligeholdelsesgruppe har sagt til nyhedsbureauet AFP, at sikkerhedssystemet i de automatiske hydrauliske bremser har virket på alle de andre møller, og nu skal det franske selskab Jeumont Electric, som har leveret til vindmøllerne, se, hvad der kan have gået galt.
En beboer i en nærliggende by havde hørt en piben fra møllerne og så vragdele flyve væk. Han understregede til nyhedsbureauet, at det var anden gang, der var problemer med møllerne, og at der opstod lignende problemer i parken i 2004.






