Hackerspace
Lysten til at forstå og lege med teknologien. Christian Panton og David Askirk Fotel, teknologientusiasterSENESTE INDLÆG
EMNER
Water-over-IP (3)
Denne artikel er sidste del i historien om mit vandingsanlæg. Jeg manglede i forrige artikel at komme ind på elektronikken, således at I kan bygge et mangen til i de mørke vinteraftener vi er på vej imod.
Til at tegne kredsløb ville de fleste nok vælge Eagle eller lignede dyr CAD software. Det viser sig at der er en række gratis alternativer derude, ikke mindst nogle ret interessante.
Fritzing
Jeg vil kun tage fat på Fritzing, men det kan jo være at vi vender tilbage til nogle af de andre pakker så som KiCAD, etc. en anden dag. Fritzing henvender sig til begyndere inden for elektronikkens verden og er stadig et ganske nyt projekt. Det ses tydeligt på mængden af komponenter det understøtter, men siden sidst jeg brugte det, er komponentudvalget vokset voldsomt. Godt nok findes der en Eagle-model af en hver produceret chip. Men Fritzings begrænsede udvalg betyder, at man kan koncentere sig om de centrale komponenter man har brug for, når man er nybegynder på feltet.
Man kan virkelig mærke at der er tænkt nyt når man kommer til brugerfladen. Hvor Eagle den dag i dag har en brugerflade som giver en tanker om CRT skærme og lyspenne, benytter Fritzing sig af dette århundredes brugerfladeinteraktion som f.eks. drag'n'drop og at man rent faktisk flytter et komponent når man begynder at trække i det.
Og så kan man dele alle designs på deres hjemmeside, fritzing.org. Her kan man også gå på jagt og blive inspireret af de mange designs som allerede ligger der.
Elektronikken i vandingsanlæget
Nedenfor ses et billede af elektronikken i mit vandingsanlæg. Det er lavet i Fritzings Breadboard mode. Det geniale ved dette er at man blot lægger alle de komponenter ud på bordet man skal bruge og så forbinder man dem med "ledninger". Man kan også lægge nogle breadboards (fumlebrædder) og gøre livet lidt nemmere for sig selv.
På mit breadboard har jeg 3 skrueterminaler. Dem forbinder jeg henholdsvis med min strømforsyning, de to ledninger som går ned i jorden og til pumpen. Pumpen er forbundet til den positive terminal på strømforsyningen og den negative terminal på pumpen er forbundet til udgangen på Darlington arrayet. Læg mærke til at jeg bruger 2 kanaler, da databladet på det array jeg brugte, viste at jeg kun måtte trække 500 mA per kanal. Fugtighedsmålingen i jorden er en simpel spændingsdeler, imellem det drejepotentimeter og modstanden som jorden yder.
Et lidt mere normalt kredsløb ses neden for, men jeg har brugt auto-routing, en slags automatisk ledningslægning, så det er ikke lige så kønt som hvis jeg havde tegnet det i hånden.
En af de bedste features ved Fritzing er at man herefter kan ætse sig et print direkte fra de kredsløb man har lavet. Mit burde nok have været lavet som et såkaldt shield til en Arduino, men lige nu ligger det hele tapet fast på en hylde ved siden af udgangen til terassen og jeg frygter lidt at jeg skal lodde det forfra næste år. Jeg har prøvet at lægge den Fritzing Sketch op på deres projekt side, men det kunne jeg ikke få til at virke.
Elektronik workshop i Labitat
Som tidligere nævnt her på bloggen, holder Labitat i weekenden den 2. og 3. oktober en begynder elektronik workshop hvor vi skal lave en temperaturføler. Det kommer primært til at handle om analoge komponenter og er ment som en indføring i elektronikkens verden. Der er ca. 12 pladser tilbage og du kan læse meget mere og om hvordan du tilmelder dig, i denne PDF. Vi glæder os til at se dig!
Log ind
- 4D Konsulenterne A/S
- MCP 10266: Programming in C# with Microsoft Visual Studio 2010
- Byggecentrum
- Successiv Kalkulation - i praksis!
- Dansk Konstruktions- og Betoninstitut
- P202 Om kunsten at armere beton
- VIA University College
- Diploma in Engineering Business Administration
- Seneste nyt
- Mest læste
- Debatterede
- Se Danmark under angreb i reklamevideo om missilskjold
- Jylland under angreb i amerikansk våben-video
- Tyske simuleringer afslører Concordia-kaptajns løgne
- Siemens 6 MW-mølle sætter vindkraftrekord
- 32 meter lange modulvogntog har kurs mod Danmark
- Kina vil øge den kunstige nedbør betydeligt
- En stor dag for Suborbitals !
- Se den 32 meter lange lastbil
- Dansk Byggeri overdriver faren fra solceller på taget
- Revolutionerende byggesystem indstillet til Produktprisen
DEBAT »
- 2
- 20
- 6
- 1
- 53
- 34
- 35
- 5
- 4
- 7











