Boeing vil sende turister ud i rummet fra 2015
Syv passagerer i en Boeing-rumkapsel vil fra 2015 kunne blive sat i kredsløb i lav bane om Jorden og rejse mod den internationale rumstation. I hvert fald, hvis Barack Obamas planer bliver gennemført.
Multimedia
Galleri:
Se Boeings kapsel til rumturisme
Læs også
-
Amerikansk raketbygger: Dansk raket mere sikker til rumturisme end Virgins
-
Milliardær åbnede hangaren for verdens første private rumfly
Læs mere om
Dokumentation
Boeing vil allerede om fem år kunne tilbyde rumturisme fra Florida til Den Internationale Rumstation ISS. Det skal ske med kapslen Crew Space Transportation-100 (CST-100).
I hvert fald har fly- og rumfartsvirksomheden annonceret, at det har slået sig sammen med firmaet Space Adventures i Virginia om at udvikle og markedsføre en rumkapsel, der kan fragte syv passagerer ud i kredsløb i lav bane om Jorden.
Annonceringen sker som led i Obama-administrationens planer om at støtte private initiativer, der kan flyve såvel astronauter og civile ud i rummet, i stedet for at poste pengene i Nasa-raketter.
Dette har foreløbig betydet en check på godt 100 millioner kroner til Boeing og rumteknologifirmaet Bigelow Aerospace i Las Vegas til at komme i gang. Boeings programchef på området har udtalt, at det slet ikke vil være muligt for Boeing selv at kaste nok penge i så usikkert et projekt.
Nasa vil have fire astronauter med på turene, hvilket efterlader tre tomme sæder i kapslen til turisme, der kan holde forretningen kørende.
Pris: Lige under en kvart milliard
Hvad en tur ud til ISS kommer til at koste, har Boeing ikke offentliggjort, men ifølge The New York Times kan man forvente, at prisen kommer til at ligge på omkring 230 millioner kroner for en tur, hvilket er den pris, det russiske rumagentur tidligere har sat for en sådan tur på en uges tid på ISS. Også her foregik samarbejdet med Space Adventures.
Om hobbyastronauter med en kvart milliard for meget på kontoen kan lægge næste ferie i rummet om blot fem år, afhænger dog af Nasas fremtid som rumagentur.
Præsident Obama vil nemlig hellere lægge de 'små' ture ud i fri konkurrence, så Nasa kan koncentrere sig om de mere vanskelige rejser og i stedet købe sig ind på sæderne. Forslaget er dog p.t. ikke populært i den amerikanske kongres.
Nasas oprindelige planer for nærmeste fremtid lyder nemlig på, at tingene bliver gjort i Nasa-regi med Nasa-astronauter i kapslerne. I så fald står priserne og planerne og falder på, hvad for eksempel Virgin Galactic og SpaceX vil tage for en tur.
Nasa har allerede tegnet kontrakter med de to virksomheder, nemlig førnævnte SpaceX samt Orbital Sciences Corp., som skal fragte forsyninger til ISS.
Se nedenfor Boeings grafiske præsentation af CST-100.






