100 km lang bilkø i Kina har varet i ni dage
Kinesere i titusindvis er strandet i en 100 kilometer lang bilkø, der foreløbigt har varet i ni dage. Årsagen er manglende kapacitet, vejarbejde og ulykker.
Læs også
-
Transportminister lover: Slut med voksende trafikpropper på motorvejene
-
Data fra telefoner og biler skal opløse Europas trafikpropper
Læs mere om
Ni dage. Så længe har der været kø på en motorvej i Kina. Trafikproppen strækker sig 100 kilometer på en hovedvej mod Beijing, og den ser ikke ud til at forsvinde lige foreløbig.
Køen opstod på National Expressway 110, der også bliver kaldt Beijing-Tibet expressway. Hovedvejen er i forvejen presset, men vejarbejde, der begyndte den 19. august, har forværret situationen. Desuden forsinker flere bilulykker køen, melder kinesiske medier.
At mængden af biler i Kina er eksploderet er også årsag til problemet. De har nu overtaget USA’s position som verdens største bilmarked. Sidste måned blev der for eksempel solgt omkring 1,2 millioner biler, hvilket svarer til 40.000 biler om dagen
Derfor er det ikke unormalt at lange køer strækker sig ind mod hovedstaden. Senest i juli, så man lignende køer.
Men den nuværende kø bevæger sig så langsomt, at flere chauffører har slået sig ned på motorvejen for at spille kort. Og frustrationen breder sig hos dem, der har siddet fast i flere dage. Samtidig prøver beboere rundt om i området at udnytte situationen ved sætte standere op med mad og drikke. Priserne er sat fire gang så højt som normal, og det hjælper ikke på humøret ude på vejene.
Vejarbejdet som er med til at forværre problemet forventes at fortsætte en måned endnu.






