Søværnets skibsmotorer får katalysatorer efter vellykket test
Forsøg med et såkaldt SCR-system ombord på patruljefartøjet Rota var så stor en succes, at Søværnet nu vil smække katalysatorer i alle både af samme klasse. Systemet får gamle motorer til at svine mindre end nye.
Læs også
Læs mere om
Test af en denox-katalysator på patruljefartøjet Rota har vist, at udledningen af kvælstofilter bliver reduceret med mellem 75 og 85 procent uden, at det påvirker skibet i øvrigt.
Det er mere end ingeniørerne bag havde håbet på, og det giver Søværnet mod på at installere katalysatorerne i alle deres seks skibe i den såkaldte Diana-klasse.
Systemet er et såkaldt SCR-system (Selective Catalytic Reduction), der er udviklet af Dansk Teknologi i samarbejde med Grundfoss og Haldor Topsøe, der har udviklet denox-katalysatoren, som også fungerer som motorens lyddæmper.
En særlig detalje ved systemet er, at ammoniak i første led er droppet til fordel for en blanding af urinstoffet urea og vand. Urea sprøjtes ind i udstødningsgassen fra en af fartøjets to 2.040 kW-motorer, hvor varmen så omdanner urea-opløsningen til ammoniak, der reagerer med NOx i katalysatoren og i sidste ende omdannes til vand og nitrogen.
Selvom systemet kræver en millioninvestering, er der penge at spare for Søværnet, der stod overfor at skulle udstyre skibene i Diana-klassen med nye motorer for at leve op til FN´s nye regler for udledning af kvælstofilter, der træder i kraft i 2012. Men med systemet var det muligt at genbruge de gamle motorer fra skibe i Flyvefiske-klassen.
Senere i år vil patruljefartøjerne Freja og Nymfen få installeret systemet og næste år følger Havfruen, Diana og Najaden, skriver Søværnet i en pressemeddelelse.






