Robotubåd klar til olieefterforskning 4000 meter under Arktis
Norske Kongsberg Maritime har videreudviklet undervandsrobotten Hugin, så den nu kan dykke over fire kilometer under havets overflade. Næste stop - Arktis.
Læs også
Læs mere om
Dokumentation
Udsigten til et kommende arktisk olieeventyr eller blot almindelige trakasserier nordpollandene imellem, får nu norske Kongsberg Maritime til at rette blikket mod Nordpolen.
Kongsberg Maritime er specialister i undervandsrobotter - de såkaldte UAV’ere. Deres førende model hedder Hugin, og er resultatet af over ti års udvikling. Men nu er Hugin også i stand til at dykke ned til en dybde af 4,5 km og operere i dybet i op til 60 timer.
»Nordområdene er et marked, som vi sigter os ind på. Jeg mener, Hugin er færdigudviklet til at gå under isen,« siger Bjørn Jalving, leder selskabets AUV-afdeling til tu.no.
Potentielt er der 90 milliarder tønder olie gemt under isen i Arktis, hvilket ifølge US Geological Survey er omkring 13 procent af verdens uudnyttede olieressourcer, skriver tu.no.
Kampen om, hvem der skal have adgang til ressourcerne under Arktis er allerede gået ind med etableringen af Arctic G5, der også har deltagelse af Danmark.
De fire andre lande er USA, Canada, Rusland og Norge, der alle grænser op til Nordpolen. Muligheden for udnyttelse af ressourcerne under Arktis vil ifølge Kongsberg Maritime øge efterspørgslen på undersøiske efterforskningsfartøjer, da området stort set ikke er kortlagt og de “trådløse” UAV’er vil være at foretrække frem for de undervandsrobotter, der betjenes via et kabel fra et moderskib, mener forsker Ruben Patel ved det norske Havforskningsinstituttet.
»Det er vanskeligt at komme til under isen. Det er klart, at man kan bore og sænke udstyr ned, men så får man bare punktmålinger. Med AUV får vi kontinuerlige målinger under isen,« siger han til tu.no.
Ruben Patel har skrevet doktorgrad om bruden af videnskabelige fiskeriekkolodder i autonome undervandsfartøjer.
Men anvendelse af autonome undervandsrobotter under et isflydt Arktis udgør også en betydelig risiko, påpeger Bjørn Jalving fra Kongsberg Maritime.
»Når man skærer livlinen over, bliver batterikapaciteten betydeligt mere kritisk og løsninger for autonomi, navigation og betjening af sensorer mere udfordrende. Det koster penge,« siger han til Teknisk Ukeblad.
Hugin kortlægger havbunden ud fra en foruddefineret rute. Data bliver opsamlet på en harddisk undervejs og analyseres, når fartøjet igen er returneret til moderskibet.
Hugin optager detaljerede sonarbilleder med en opløsning, der er bedre end 5x5 cm i et 400 meter bredt bælte over havbunden. Det betyder at relativt små menneskeskabte objekter kan opdages og bestemmes.
Ialt har selskabet bag Hugin solgt omkring 30 versioner af Hugin til brug i både olieindustrien og militæret.






