/elektronik

Fjernstyret livredder med 64 km/h finder nødstedte med sonar

En robot udstyret med sonar er gået i gang med at hjælpe californiske livreddere med at redde nødstedte badegæster og snakke dem til ro i et panisk øjeblik.

Af Thomas Djursing, tirsdag 29. jun 2010 kl. 14:20

Californiske livreddere får nu hjælp af en 1,2 meter lang robot ved navn Emily, der kan fjernstyres ud til nødstedte strandgæster med 64 km/h, seks gange hurtigere end en livredder typisk kan svømme.

Emily bliver drevet med en impeller, som er en slags turbine, efter samme princip som på en vandscooter, og på stranden kan en livredder både styre robotten og snakke til den nødstedte via en højtaler anbragt på Emily.

Efter nytår vil næste version af Emily være klar med et sonarsystem, der gør robotten i stand til at scanne efter bevægelser under vandet, der indikerer, at svømmere er i fare. Denne version vil selv være i stand til at redde nødstedte og kommer kun til at koste lidt over 20.000 kroner.

Ifølge firmaet bag, Hydronalix fra Arizona, er Emily beregnet til at patruljere i vandkanten med otte kilometer i timen. Ren patruljesejlads kan vare i 518 minutter på en opladning, mens en konstant topfart kan opretholdes i 35 minutter.

På de amerikanske strande blev der sidste år reddet 77.192 personer af livreddere.



29. jun 2010 kl 15:23

Svend Ferdinandsen

64km/t

Livredderne kan svømme en sjettedel af de 64km/t. Det er da vist nogle meget hurtige livreddere de har derovre.


29. jun 2010 kl 15:27

Jacob Nielsen


29. jun 2010 kl 16:09

Anders Lund

Re: 64km/t

På linket, som Jacob Nielsen har skrevet, står der "28 mph" for fartøjet, hvilket svare til næsten 45 km/t.


29. jun 2010 kl 16:10

Preben Rose

Re: 64km/t

Livredderne kan svømme en sjettedel af de 64km/t. Det er da vist nogle meget hurtige livreddere de har derovre.

Muligvis er det fordi, Emily kun bevæger sig med 45 km/t.
(ifølge Jacob Nielsens link)


29. jun 2010 kl 20:48

avatar

Thomas Djursing

Emily har topfart på 64 km/t

Læser man de tekniske specifikationer på Hydronalix hjemmeside fremgår det, at Emily har en topfart på 40 mph, hvilket jeg får til 64 km/t. Og Hydronalix selv må være den bedste kilde i mine øjne. Læs selv her - http://www.hydronalix.com/buoy...html

Mvh Thomas Djursing, jourhavende på ing.dk


29. jun 2010 kl 22:31

Svend Ferdinandsen

Re: Emily har topfart på 64 km/t

Ja, men normale konkurrence svømmere ligger altså på 6km/t, derfor mener jeg at det er superhurtige normale livreddere de har. Pudsigt de ikke stiller op i svømmekonkurrencer. De burde løbe (svømme) med alle medaljerne.


29. jun 2010 kl 22:58

Anders Lund

Re: Emily har topfart på 64 km/t

Så mangler vi bare svar på, om det er 6 gange hurtigere end en livredder. For artiklen her og den fra PopSci.com nævner begge 6 gange, men med forskellige hastigheder.

At jeg så ikke har kunne finde et entydigt svar på, hvor hurtig et menneske kan svømme, gør det ikke nemmere.

Det er selvfølgelig ikke vigtigt for artiklen, men nu bliver jeg da interesseret.


30. jun 2010 kl 09:22

avatar

Erik Cederstrand

Re: Re: Emily har topfart på 64 km/t

At jeg så ikke har kunne finde et entydigt svar på, hvor hurtig et menneske kan svømme, gør det ikke nemmere.

Det kommer an på distancen og svømmeren :-) Verdensrekorden på 50m er ca 20s, hvilket giver 9km/t.


30. jun 2010 kl 09:38

Måske er det fordi de ikke svømmer

i vandet men på et surfboard, og dermed har væsentligt lavere modstand. Og det er vel ikke umuligt at det også vil gå noget hurtigere.


30. jun 2010 kl 13:36

Jan Boier Pedersen

Re: Re: Re: Emily har topfart på 64 km/t

En mere passende sammenligning vil være med 1500 m tempo. Det er meget få der er istand til at svømme 1500 m på under 15 min, men det er dog muligt.
Da jeg var konkurencesvømmer var det muligt at svømme ca. 6-7 km på et træningspas a ca. 2 timer.
Livredere vil typisk have forskelige hjælpemidler, fx. svømmefødder eller suftboards, så de kan bevæge sig hurtigere en normale svømmere.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.