/rumfart

I morges dykkede Cassini ned tæt på Titan

Kl. 04.44 mandag morgen passerede rumsonden Cassini ned igennem Titans tykke atmosfære og hen over overfladen i blot 880 kilometers højde.

Af Thomas A. E. Andersen, mandag 21. jun 2010 kl. 09:26

Cassini passerede her til morgen 70 kilometer ned i Titans tykke atmosfære. Det var første gang Cassini er fløjet under Titans ionesfære, som er laget af elektroner og andre ladede partikler, der udgør den øverste del af Titans atmosfære.

Passagen begyndte kl. 03.31, hvor Cassini’s styring blev skiftet fra gyroskoper til styreraketter. Kl. 04.15 blev Cassini drejet i den rigtige orientering til forbiflyvningen, og 04:44 passerede den så forbi Titan i den hidtil tætteste afstand på 880 kilometer med en hastighed på 21.000 kilometer i timen.

Et af de primære formål med morgenens forbiflyvning var bl.a. at finde ud af, om Titan har et eget magnetfelt. Dette kan være med til øge forståelsen af månens indre og dens geokemiske udvikling. Ved at dykke så langt ned burde Cassini være tilstrækkelig langt væk fra Saturns magnetfelt, til at den har villet kunne målet et eventuelt magnetfelt fra Titan.

Inden Nasa kunne sende Cassini ned i atmosfæren, måtte man analysere, hvordan Titan påvirker Cassinis bane under den tætte forbiflyvning. Heldigvis viste det sig, at den meste stabile vinkel for Cassini, var den samme som den, der skulle bruges til at holde High-gain-antennen rettet mod Jorden.

Herved var det muligt for Nasa at følge Cassini fra Jorden under forbiflyvningen via realtime data. Under forbiflyvningen blev Cassini’s styreraketter affyret hele tiden for at opretholde denne korrekte vinkel.

Cassini-rumsonden, som er et fælles projekt mellem Nasa og Esa, har kredset omkring Saturn siden juni 2004. Undervejs har den foretaget en lang række forbiflyvninger af forskellige måner og observationer af Saturns forskellige ringe.

Saturns største måne Titan har altid fascineret forskerne, da den minder om Jorden i sine unge år. Det har søer og floder med flydende methan på overfladen, og en tyk atmosfære og en kompleks organisk kemi.



21. jun 2010 kl 10:14

avatar

Peter Andersen

Atmosfærens tæthed

Er der nogen der ved hvor tæt Titans atmosfære er i 880Km højde,jeg vil ikke mene at man i 880Km højde kan kalde det atmosfære,hvis der er molykyler tilbage i den højde må der jo ske en varme og hastigheds påvirkning


21. jun 2010 kl 13:28

avatar

Rasmus Skovmand

Re: Atmosfærens tæthed

Det fremgår af teksten, at det er 'ionosfæren', der er i 880 km højde på Titan. Jeg mener, at man inddeler atmosfæren i et antal skaller - som f.eks. ionosfæren. Solen's atmosfære har mange navngivne lag. Men jeg skal ikke kloge mig for meget;)

Men jeg tror man skal meget langt ud, før atmosfæren er helt uinteressant/stopper. Min intuition siger mig, at atmosfæren's grænse ikke er diskret, men derimod kontinuert. Det tomme rum er heller ikke helt tomt. Derfor virker et solsejl, som på den japanske Itokawa satellit, der er aktuel i øjeblikket.


21. jun 2010 kl 16:07

Jens Olsen

Re: Re: Atmosfærens tæthed

Det tomme rum er heller ikke helt tomt. Derfor virker et solsejl, som på den japanske Itokawa satellit, der er aktuel i øjeblikket.

Et solsejl virker ved lysttryk (fotonernes impuls overføres til solsejlet). Så bortset fra fotoner behøver der ikke være andet i rummet for at et solsejl virker.
Om du så vil kalde rummet for tomt, når der er fotoner, må være op til dig. Men normalt taler vi da om det tomme rum mellem galakserne f.eks., og der er der da maser af fotoner.


21. jun 2010 kl 17:56

Carsten Bøgh Poulsen

Realtime data

Det sætter unægtelig begrebet realtime data i perspektiv, når radiosignalerne med billeder og data har været omkring 1h20m undervejs til jorden.


22. jun 2010 kl 17:06

Martin Jørgensen

Re: Re: Re: Atmosfærens tæthed

så vidt jeg husker. kan nulpunktsenergien af et termodynamisk system aldrig blive nul. så selv i det "tomme" rum kan der aldrig blive helt tomt...

ret mig hvis jeg husker forkert, det er længe siden jeg har arbejdet med kvantemekanik.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.