/karriere

Civilingeniør bag nyt parti for syvsovere

For tre et halvt år siden lancerede Camilla Kring B-samfundet for b-mennesker. Nu stifter hun B-partiet, som vil kæmpe for en ny fleksibel samfundsstruktur, der tilgodeser individuelle døgnrytmer og støtter vidensamfundets udvikling.

Klik for at se billedet i stort

»Hvis vi lod 20 procent af befolkningen, som har brug for den rolige morgen, møde klokken 10, ville det løse en del af vores infrastrukturproblemer, samtidig med at det ville give den enkelte større fleksibilitet,« siger Camilla Kring, der står bag det nye B-partiet. (Foto: Lars Bertelsen)


Læs også

Læs mere om

Dokumentation

Af Lene Wessel, fredag 18. jun 2010 kl. 16:52

Samfundet skal indrettes på en måde, der passer den enkelte. Ikke kun til ære for et forældet industrisamfund og de 10-15 procent af befolkningen, der som a-mennesker sprudler af virkelyst fra den tidlige morgenstund.

Danmark har nemlig for længst vinket farvel til industrisamfundet, og derfor er det på tide at skabe et samfund, der er indrettet, så det passer til vidensamfundet, og tilgodeser de 15-25 procent af befolkningen, der er rene b-mennesker. Det er en af hovedpointerne for det nystiftede parti B-partiet, som civilingeniør, ph.d. Camilla Kring står i spidsen for.

Partiet er endnu ikke opstillingsberettiget, men så snart navnet er godkendt, går folkene bag i gang med at samle de 20.000 underskrifter, der skal til for at stille op til Folketinget. Og Camilla Kring tror på, at det vil lykkes:

»Nu mobiliserer vi en masse aktive i partiet, og så håber jeg, at vi bliver klar til folketingsvalget næste år,« siger hun.

Samfundsstrukturer skal ændres
Siden Camilla Kring afsluttede sin ph.d.-afhandling "Arbejdsliv og familieliv – Get a balance" i 2005 har hun hjulpet virksomheder med at skabe fleksible rammer. Og som udpræget b-menneske har hun kæmpet for at indrette samfundet, så det også tilgodeser dem, der trives bedst efter 10 og sagtens kan arbejde efter 22 om aftenen. Med stiftelsen af det nye parti forsøger hun nu også at påvirke den samfundsmæssige udvikling.

»Vi mener ikke, at den enkelte selv kan overskue at ændre de samfundsmæssige strukturer - det kræver en politisk indsats. Vores ideologi er derfor at skabe individuel fleksibilitet og respekt for forskellige individuelle livsstile. Vi er nødt til at udvide handlerummet for den enkelte. Det er alt for snævert i dag,« påpeger Camilla Kring.

Som hun ser det, understøtter nutidens samfund kun en familieform, et ni-fem-arbejde og én døgnrytme.

»Hvis vi lod 20 procent af befolkningen, som har brug for den rolige morgen, møde klokken 10, ville det løse en del af vores infrastrukturproblemer, samtidig med at det ville give den enkelte større fleksibilitet. På den måde sammentænker vi familie-, arbejds- og traftikpolitik,« siger Camilla Kring.

B-partiet går derfor ind for, at skoler og institutioner skal udvide deres åbningstider, så det er valgfrit, om man møder i skolen klokken 8 eller 10 - og så skal den enkelte have lov at arbejde fra 10 til 18, hvis det passer bedre med døgnrytme og familiens behov.

En frisk start
Derudover vil partiet blandt andet arbejde for at sænke selskabsskatten og fjerne efterlønnen, dog med den undtagelse, at folk, der er nedslidte, skal have lov at forlade arbejdsmarkedet.

Men hvorfor ikke bare gå ind i et allerede eksisterende parti og så arbejde for at ændre deres politik?

»Jeg vil helst begynde forfra for at forme og skabe en ny kultur. Når du begynder i et gammelt parti, er der allerede alle mulige måder at gøre tingene på og forskellige kommandoveje. Når du begynder et nyt parti, er alt muligt,« lyder det optimistisk fra Camilla Kring.



18. jun 2010 kl 17:00

avatar

Poul-Henning Kamp

Uhm...

Var det ikke en eller anden Helveg der sagde at "Man skal stå tidligt op hvis man vil være noget i dansk politik" ?

Eller var det Uffe ?

Man må ikke håbe for det ny parti at det er rigtigt...

Poul-Henning


18. jun 2010 kl 19:41

Uffe Kousgaard

LA

Hun skulle hellere arbejde videre indenfor Liberal Alliances rammer, hvis program passer meget godt med hendes øvrige idéer. At lave et helt nyt parti på så spinkelt et grundlag har ikke mange chancer.


19. jun 2010 kl 00:07

Nikolaj Rasmussen

Re: Uhm...

Christiansborg er ellers berygtet for forlig indgået i sene nattetimer. B-partiet kan altså ikke andet end højne niveauet i danske politik...


19. jun 2010 kl 13:37

Steen Petersen

Udenomssnak igen

Er der slet ingen, der kan/vil/tør forholde sig til idéen?


19. jun 2010 kl 13:43

Bjarke Mønnike

Gerne Steen Petersen

Ordet der dækker er UTOPI.


19. jun 2010 kl 18:19

Karsten Lundsbøl Petersen

God ide, men rækker det til et parti?

Jeg kan fuldt ud tilslutte mig ideen om ikke at tvinge alle til at møde kl 8 om natten (nogen kalder det om morgenen), men vente til man faktisk er så vågen at man er arbejdsduelig. Og betyder det at 20+% kører hjemmefra noget senere om morgenen, så kan det kun hjælpe på de overfyldte veje.
Men stifte et politisk parti på den baggrund? Det er sgu for spinkelt! Men mon ikke også Camilla Krings reele hensigt er at skabe lidt debat omkring ideen igen, og håbe et af de etablerede partier bider på krogen og siger god ide...


19. jun 2010 kl 18:40

Michael Eriksen

Intelligent liv...

... forekommer ikke før frokost. Desuden er det videnskabeligt påvist at A-mennesker er mutanter:
http://nyhederne-dyn.tv2.dk/ar...884/


20. jun 2010 kl 09:25

Laurids Pedersen

Døgnlængde

B-mennesker har vel mere brug for et længere døgn end for at kunne møde sent. Når sommertiden ophører om efteråret, nyder de at kunne sove længere, men det holder kun et par dage, så er den gal igen. Hvis ens biologiske rytme er længere end 24 timer, vil man hele tiden have lyst til at gå senere i seng og stå senere op, det kan politik ikke gøre noget ved.


20. jun 2010 kl 23:55

Jari Hansen

Lave hele uge om fra 7 til 6 dage

Hvis man nu fx. fjerne en dag i uge og lægger de timer ud på de andre dag, så har man lige pludslig fået 28 timer pr. dag (Ved godt at solen ikke vil indrette sig), der til tager man så og fordeler den normale arbejdstid over 4 dag om uge i steden for 5.
så få man noget der ser ca sådan her ud.
kan starte på en hvilken som heslt uge dag!

1 dag. møder på arbedje kl. 8 - 17.
fritid ca 17 - 02
Sover 02 -10
fritid 10 - 12
2 dag. møder på arbejde kl. 12 - 21
fritid ca 21 - 06
sover 06 - 14
fritid 14 - 16
3 dag. møder på arbejde kl. 16 - 01
fritid ca 01 - 10
sover 10 - 18
fritid 18 - 20
4 dag. møder på arbejde kl. 20 - 05
fritid ca 05 - 14
sover 14 - 22
fritid 22 - 00
5 dag. Fri 00 - 18
sover 18 - 02
fritid 02 - 04
6 dag. Fri 04 - 22
sover 22 - 06
fritid 06 - 08

Ved ikke om det ville virke (Har ikke mødt en arbejdsgiver som har ville afprøve det endnu) men hvis man nu tager og deler personalet op i 6 hold som starter på hver sin dag så har du døgnbemanding som overlapper hinanden, sam fået del trafikken en den op



21. jun 2010 kl 00:09

David Anker

Re: Lave hele uge om fra 7 til 6 dage

Lyder som et godt projekt, men så må der også være en ingeniør der kan bygge et ur, så "tiden" passer med -møde-fri-sov-fri-møde-fri-sov-fri- osv.


21. jun 2010 kl 14:44

Poul Pedersen

Lukkelov

Utopi at tro at man kunne blive enige om noget så drastisk, når man ikke engang kan arrangere noget så simpelt som indkøbsmulighederne.
Alt lukker lige efter at man har fået fri fra arbejdet, og det var det bedste bureaukraterne kunne finde på...

At man skal tage fri for at nå i banken eller posthuset. Godt at nettet er ved aflive den slags klamphuggeri af elendig planlægning og mangel på service.


21. jun 2010 kl 15:36

Erik Christensen

Re: Lave hele uge om fra 7 til 6 dage

Hvis man nu fx. fjerne en dag i uge og lægger de timer ud på de andre dag, så har man lige pludslig fået 28 timer pr. dag

Her er samme fine ide blot med en ekstra måned, brug lige 4 minutter og kik med, total griner! (I shit you not!)

http://www.youtube.com/watch?v...u0i8


21. jun 2010 kl 16:02

avatar

Claus Wøbbe

Idegrundlaget?

Tænk, jeg har da aldrig arbejdet et sted, hvor man absolut skulle møde kl. t. Jeg har altid arbejdet efter én eller anden flekstidsordning. Og hurra for det.
Hvordan vil I finansiere de udvidede åbningstider i daginstitutioner mv.?


21. jun 2010 kl 16:18

Lars Uhlott

Em ommer

I griber det helt forkert an. I får jo aldrig en stemme, da vi der kunne tænkes at stemme på jer ikke er stået op endnu, når urnerne lukker.
I skal i stedet starte en religiøs trosretning, så er der ikke grænser for de privilegier vi kan få.


21. jun 2010 kl 16:18

Lars Uhlott

En ommer

I griber det helt forkert an. I får jo aldrig en stemme, da vi der kunne tænkes at stemme på jer ikke er stået op endnu, når urnerne lukker.
I skal i stedet starte en religiøs trosretning, så er der ikke grænser for de privilegier vi kan få.


21. jun 2010 kl 23:40

avatar

Camilla Kring

Think different

Det giver god mening at udvide de samfundsmæssige rammer, så de giver plads til mere end én familieform, et 9-17 arbejde og én A-døgnrytme.

Udviklingen af industrisamfundet har trænet os i at tænke i siloer. I fremtiden skal vi tænke mere på tværs. Eksempelvis er der en sammenhæng mellem arbejds-, familie- og trafikpolitik.

Vi har et infrastrukturproblem fire timer i døgnet, fordi vi bruger vejene på de samme tidspunkter. Lad flere møde efter kl. 10.

Forskning dokumenterer, at stort set alle teenagere (10-20 år) er B-mennesker. Hvorfor starter skolen så kl 8? Den bedste indlæringstid er om eftermiddagen. Se evt. forskning af Maria Lennernäs fra Uppsala Universitet eller Till Rönneberg fra Munich University. Skolen skal tilbyde undervisning efter elevernes døgnrytme - fordi det er sund fornuft.

20% af arbejdsstyrken arbejder allerede på nuværende tidspunkt på andre tidspunkter end 9-17.

Vi mener, at 1/4 børnehave skal have åbent fra kl. 9-20. Nogle familier vil foretrække at have en god tid sammen om formiddagen frem for i ulvetimen. Vi taler derfor ikke om udvidede åbningstider i børnehaven men derimod om at have åbent i et andet tidsrum.

Klokken er 23:30 i Danmark. Kina er ved at vågne. Væksten er i øst, og forandringer i øst, påvirker os i vest med det samme og omvendt. I landbrugssamfundet og industrisamfundet handlede det om at stå tidligt op.

Globaliseringen og den teknologiske udvikling sætter en ny dagsorden, hvor der både er brug for A-mennesker og B-mennesker. Vi har brug for mennesker, der peaker på forskellige tidspunkter, og vi har brug for et samfund, der skaber et handlerum for nye måder at arbejde og leve på.

Kina vågner nu. Jeg er vågen. Er du vågen?


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.