Renoveringen af Industriens Hus er fuld af risici
Dansk Industri er blevet konfronteret med en lang række kommunale vilkår og en bunke forbehold og betingelser fra de entreprenører, der har kæmpet om totalentreprisen.
Læs også
Læs mere om
En nervepirrende anlægsperiode venter, når Dansk Industri lige om lidt rømmer sit hus på hjørnet af Rådhuspladsen, og en gennemgribende renovering af hovedsædet går i gang.
Ikke alene er opgaven ambitiøs og kompliceret. Beliggenheden er hundesvær, kræver en raffineret logistik og har en række iboende risici.
DI forventer at skrive kontrakt med sin totalentreprenør inden sommerferien. Men forhandlingerne om totalentreprisen har trukket ud, fordi DI, ud over en lang række vilkår fra Københavns Kommune, er blevet konfronteret med en bunke forbehold og betingelser fra de to billigste konkurrerende entreprenørkoncerner.
»De bud, vi fik, indeholdt dels en budsum, dels en række forbehold og forudsætninger. For at kunne sammenholde budene har vi fået dem omsat til en kontant sum, så vi kan sammenligne dem. Den proces tager tid,« erkender Peter Fosdal, underdirektør i DI.
Uenighed om sikkerhedsstillelse
»Det, der har skilt os, er bygherrens ønsker om tider, milepæle og sikkerhedsstillelse parterne imellem. Vi kunne ikke blive enige om, hvem der skal stille sikkerheden,« forklarer Michael Kousted, administrerende direktør i Brødrene A og B Andersen.
»Desuden ville bygherren have, at vi fjernede en række forudsætninger og forbehold. Det skulle selvfølgelig prissættes,« siger han.
Så røg Brødrene Andersen, som DI i tre måneder havde forhandlet med, ud, og Pihl & Søn, der ventes at få entreprisen, kom ind i varmen.
De to dyreste entreprenører, MT Højgaard og Sjælsø Gruppen, der ikke har været i reelle forhandlinger, havde fra starten prissat projektets mange risici og til gengæld fjernet sine forbehold.
Udfordrende tidsplan
For eksempel havde Sjælsø Gruppen gjort meget ud af at fremlægge, hvordan logistikken skulle angribes:
»Vi har blandt andet prissat den risiko, som vi mener, der ligger i at bygge på det sted. Det er et vanskeligt sted. Det er også en udfordrende tidsplan for at gennemføre byggeriet. Desuden er huset kompliceret. Det er et ambitiøst og flot projekt, med nogle udfordrende glasfacader,« siger Peter Ebbesen, teknisk direktør i Sjælsø Gruppen.
Det bekræfter arkitekt Lars Petersen, Københavns Kommunes Center for Byggeri. Han har været med til at udarbejde byggetilladelsen til Dansk Industri:
»DI har fået lov at bygge ud, men på en meget omfattende række vilkår. Det er bestemt ikke en standardløsning, men en meget kompleks byggeopgave, der stiller helt specielle krav til koordinering og planlægning,« siger Lars Petersen.
»Den ligger midt i det gamle København, lige op ad Tivoli og Rådhuspladsen og tæt på Vesterbrogade og H.C. Andersens Boulevard, hvor trafikken ikke skal generes.«
Flytter ud i Ørestaden
Dertil kommer byggeriets kompleksitet: Mere end halvdelen af huset plus samtlige facader skal rives ned. Man lader kælderen under den eksisterende bygning og P-kælderen stå og bygger en ny fløj ud mod Tivoli og et nyt atriumrum mellem den gamle og den nye fløj.
»Når man oven i købet bygger to nye etager oven over det hele, skal fundamenterne også forstærkes,« forklarer Lars Petersen.
Før entreprenøren tager fat på at udvide huset på hjørnet af Vesterbrogade og H.C. Andersens Boulevard fra 24.500 til 41.500 kvadratmeter, skal DI rømme de seks etager, for at de kan blive til otte.
Samtlige medarbejdere bliver i to år flyttet ud i Ørestaden, mens den eksisterende kvadratiske bebyggelse mod Tivoli først bliver revet ned sammen med tagterrasserne.
Derefter bliver en ny længe mod Tivoli opført parallelt med Vesterbrogade. Længen nedtrappes etagevis fra otte til to etager.
Bebyggelser kommer til at omkranse et glasoverdækket atrium. Facaden på den bibeholdte bebyggelse bliver skiftet ud med en ny klimaskærm. En glasfacade bliver sat op som en samlende ydre skærm.
Den ydre glasfacade mod Rådhuspladsen bliver rykket ud af matrikelskellet, og en seks etagers høj foyer bag klimaskærmen etableret.






