/elektronik

VM: BBC blæser også til kamp mod vuvuzela-lyd

Den engelske tv-station undersøger muligheden for at lave et VM-feed, hvor det meste af lyden fra vuvuzela-hornet (og publikum) er fjernet.

Af Jakob Møllerhøj , tirsdag 15. jun 2010 kl. 09:41

Det er ikke kun i Danmark, truthornet vuvuzela giver støj på linjen under VM-kampe. BBC undersøger også muligheden for at lægge en dæmper på hornet, som lyder til at være det foretrukne instrument blandt tilskuerne under fodbold VM i Sydafrika.

LÆS OGSÅ: VM: TV2 UDSKIFTER MIKROFONER I KAMPEN MOD VUVUZELA-LYD

Den engelske TV-station vil på den ene side gerne gengive atmosfæren på stadion, men vil på den anden side også gerne imødekomme de 220 klager, stationen har fået fra frustrerede tv-kiggere over lyden, der manifesterer sig som en konstant baggrunds-summen under kampen, skriver The Guardian.

BBC-anti-vuvuzela-modellen højest sandsynligt ud på at sende et såkaldt cleen-feed, hvor ikke bare vuvuzela-lyden, men størstedelen af lyden fra publikum vil være bortfiltreret.

Ifølge avisen, så skulle BBC have planlagt at afprøve teknikken igår aftes, Ingeniøren arbejder på at få en evaluering forsøget fra TV-stationen.

Det er ikke kun sofa-publikummet, vuvuzelaen lader til at genere. Den danske målmand Thomas Sørensen skulle ifølge The Guardian have sagt efter kampen mod Holland igår, at det er umuligt at kommunikere med sine medspillere, hvis man ikke er inden for en afstand af 10 meter og har øjenkontakt.



15. jun 2010 kl 11:16

avatar

Erling Klingberg Jensen

Vuvuzelaen/kommentatorer

"Den danske målmand Thomas Sørensen skulle ifølge The Guardian have sagt efter kampen mod Holland igår, at det er umuligt at kommunikere med sine medspillere, hvis man ikke er inden for en afstand af 10 meter og har øjenkontakt."

Han må godt nok kunne råbe højt :-)

Hvad med at sende vuvuzelaen og baggrundsstøjen i højre kanal og kommentatorer i venstre kanal eller vice versa, så kan vi selv "mikse" lyden.


15. jun 2010 kl 12:08

Bent Hansen

Re: Vuvuzelaen/kommentatorer

Stop de horn op i røven på dem der blæser med dem.
Thomas Sørensen kommunikerer ikke i højre eller venstre kanal. Hans kommunikation til sine med spillere foregår uden elektroniske komponenter, altså med råb.


15. jun 2010 kl 12:19

Jacob Schultz

Hysteri

Nu spilles VM altså i Sydafrika, hvor de godt kan lide at trutte i vuvuzelahorn. Al den brok over hornet er noget pjat. Skik følge eller land fly!


15. jun 2010 kl 12:29

avatar

Steen Jensen

Anti-lydkanon

Man skal bare anbringe kæmpestore lydkanoner/højttalere med modfase, ligesom man gør i store fabrikshaller, så man kan eliminere disse foghorn (fucking vuvuzela horns) :-)


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.