/elektronik

VM: TV2 udskifter mikrofoner i kampen mod vuvuzela-lyd

Lyden fra instrumentet vuvuzela, der er populært ved VM i Sydafrika, trænger ind i kommentatorboksen, og det er en udfordring for lydfolkene på TV2, som netop nu kæmper for at løse problematikken.

Klik for at se billedet i stort

Lyden fra instrumentet vuvuzela er blevet målt helt op til 132 dB(A) ved hornets udgang. Og 113 db(A) i to meters afstand. (kilde: Wikipedia)


Multimedia
Billede Video: Hør lyden af det omdiskuterede VM-horn
Læs mere om

Af Jakob Møllerhøj , mandag 14. jun 2010 kl. 14:57

Den specielle og gennemtrængende lyd fra det trompetlignende instrument vuvuzela, som er populært på stadion under VM i fodbold i Sydafrika, har givet flere TV-stationer herunder lydfolkene på danske TV2 en udfordring.

Lyden fra instrumentet, som det er kutyme at blæse i under fodboldkampe i Sydafrika, trænger nemlig ind i kommentatorboksen. Og det er problematisk, fordi mikrofonlyden i boksen af hensyn til det samlede lydbillede som udgangspunkt altid er tændt. Dermed er der altså også hul igennem for vuvuzelaen, da boksen er placeret på selve stadion.

»Lyden er så kraftig, at den trænger ind igennem til kommentatorerne. Problemet er, at vi ikke kan skelne mellem lydene. Så hvis man gerne vil høre, hvad kommentatoren siger, så for vi samtidig lukket op for den støj, der kommer ind til ham, men vi arbejder netop nu på at løse det,« siger gruppeleder for studielyd ved TV2 Poul Erik Arkil.

Internettet er spækket med debatter om instrumentet, der under fodboldkampe siges at få tv'et til at lyde som om, det er fyldt med bier. Nogle steder anbefales folk at skrue ned for lyden under 300Hz på tv-apparatet, da lyden fra vuvuzelaen skulle ligge omkring denne frekvens. Men helt så enkelt er det dog ikke at fjerne lyden, forklarer Poul Erik Arkil.

»Den dækker et noget større spektrum. Så hvis vi skal bortfiltrere den frekvensmæssigt, så skal vi ind og fjerne fra omkring 235 Hz - 1 kHz, og der ligger kommentatorlyden, så det vil gå ud over talen. Derfor vil vi for så vidt muligt gerne undgå at skulle filtrere, så det stadig lyder 'rigtigt',« siger han.

TV2, som netop nu sender kampen mellem Danmark og Holland, arbejder i skrivende stund på at forbedre lyden i forhold til vuvuzelaen, og her er nye kommentatormikrofoner blandt andet inde i billedet.

»Vi prøver at skaffe en anden type mikrofoner til kommentatorerne nu, og så prøver vi at optimere mikrofonplaceringen i forhold til kommentatorerne,« siger han.

Selvom TV2, der har fået flere henvendelser fra vuvuzela-frustrerede seere, altså prøver at lægge en dæmper på instrumentet, så mener Poul Erik Arkil dog, at det ville være synd helt at fjerne lyden.

»Man kan også vende den positivt og sige, at det er en del af lydbilledet fra Afrika,« siger han.



14. jun 2010 kl 15:12

Bent Hansen

Larm

Det er satanme også irreterende at høre til det lort.
Godt gået TV2


14. jun 2010 kl 15:21

avatar

Christian Munch-Petersen

Re: Larm

Vent med at rose til du ser om det virker.

Det ville da være mere logisk at flytte kommentatorerne væk fra stadion.

Hvorfor skal de egentlig sidde der??


14. jun 2010 kl 15:21

Carsten Nielsen

Kunne man ikke ?

Hvad nu hvis man placerede en mikrofon uden for boksen, som optog den irriterende larm. Så kunne man vel ligge dette signal ind i modfase i det signal som kommer fra mikrofonen inde i kommentator boksen. Teoretisk skulle dette vel kunne fjerne en del af problemet.
Bare en tanke.....


14. jun 2010 kl 15:35

Christian Dias Løgberg

Re: Kunne man ikke ?

Man skal jo stadig kunne høre alle de andre lyde fra stadion - råb, dommerfløjt, osv...


14. jun 2010 kl 15:47

avatar

Peter Andersen

Re: Re: Larm


Det ville da være mere logisk at flytte kommentatorerne væk fra stadion.

Hvorfor skal de egentlig sidde der??

Ellers kan de ikke se det de kommenterer,der sker mere end der kan ses på deres monitorer


14. jun 2010 kl 16:19

avatar

Thomas Scherrer

Re: Re: Re: Larm

ja for katten det var slemt, jeg måtte slukke
kunne ikke holde ud at være inde i en bisværm !
hvem vandt ?


14. jun 2010 kl 16:20

Henrik Eismark

Innovation i sportskommentering

>så mener Poul Erik Arkil dog, at det ville være synd helt at fjerne lyden.
»Man kan også vende den positivt og sige, at det er en del af lydbilledet fra Afrika,« siger han.

Og hvordan er det lige positivt, Poul Erik?

At folk myrdes i USA er vel så også positivt, fordi det er en del af hverdagsbilledet i Amerika?

Lad os hellere i stedet satse på et 'VM-lydbillede' og ikke et 'afrikansk lydbillede'. FIFA og VM-brandet kan vel sagtens ligesom med bolde, reklamer, forfrsikninger og tøj, monopolisere 'horn' og kun tillade et enkelt meget stille VM-horn, eller andet eller intet. VM er jo FIFA's ejendom, eller måske mere korrekt Sepp Blatters.

Enig i at kommenta2rerne skal trækkes hjem. 'En høj bold fremad', 'en direktør', 'sikke en afbrænder' får vi med hjem. Og for at denne kommenta2r skal kunne holde sig vågen af mangel på fagligt arbejde, skal der ansættes 2, så de kan vække hinanden undervejs.

2 Mand kræver så en koordinator i boksen, og de 3 skal så have en kommunikationsekspert til gruppens ansigt udadtil. Det kan også rette op på kønskvoterne i sport.

Hvis man nu erstattede kommenta2rerne med et system, der blot på skærmen viste navnet på, hvem der nu fik bolden, var meget vundet og lidt tabt.



14. jun 2010 kl 16:35

Bent Hansen

Sluk for lortet ;-)

Må indrømme jeg ikke ser ret meget mere bold fra Afrika. Støjen er for meget. Naturlig skal publikum også høres men det her er i overkanten.
Det eneste man hører er: DUUUUUUUUUUUUUUUUUT
Og for at hører kommentatorerne må man skrue op.
Jeg valgte at slukke.


14. jun 2010 kl 16:49

Leif Petersen

Hos os gder vi ikke se kampene.

Vi nøjes med at se resultaterne på nettet eller i avisen.


14. jun 2010 kl 18:28

Jesper Høgh

Tag jer nu sammen!

Det er da i høj grad med til at forhøje nydelsen af en god kamp, at man ikke kan høre kommentatorernes ligegyldige ævl.

Vi mangler simpelthen verdens bedste fodboldkommentator, Svend Gerhs. Han forstod at kommentere en kamp uden at sidde og ævle om alt muligt andet end kampen. Han beherskede den kunst at forholde sig tavs når der ikke var noget at kommentere. Nutidens kommentatorer taler mere end en radiokommentator gjorde i de gode gamle dage.

Hvis i havde købt billetter til nogle af kampene, ville i så udvandre fra stadion og rejse hjem i protest?
En transmission af en fodboldkamp skal vel formidle det, der sker på stedet. Og hvis der truttes i horn på stedet, så må man vel take or leave it!
Forslag til alle jer utilfredse: Skru ned for lyden, og syng selv Sejle Op Ad Åen.


14. jun 2010 kl 18:35

Lars Steffensen

Re: Tag jer nu sammen!

Den kommentar kan så kun komme fra en som ikke er på stadionen.
Jeg sidder for tiden i Syd Afrika, og har set 2 ud af de 5 kampe jeg skal se. Det kan godt være at hornent skulle bringe stemning, men når man sidder 2-10 meter fra et par af de horn, er det altså noget af det mest irriterende i verden, de satans horn skulle bare havde været forbudt. Det forbudt at medbringe trykluft horn på stationen, men de nævnte lorte horn er stadigvæk lovlig, og jeg kan garantere for at de larme lige så meget som et horn som drives af trykluft.

Nej forbyd de lorte horn således at vi andre kan nyde kampene.

Det skulle helst ikke være sådan at man er tvunget til at medbringe høreværn til en fodbold kamp, men det er så tilfældet under dette VM.


14. jun 2010 kl 19:18

Michael Eriksen

Øl er svaret!

Lær dog de sydafrikanere at drikke øl. Man kan ikke både blæse og have øl i munden!


14. jun 2010 kl 19:49

Marcel Buttrup

Sven Gehrs

Til de der måtte savne Sven Gehrs kan jeg oplyse, at han vil være gæst i P4 Formiddag i morgen onsdag mellem 10 og 11.
(John Idorn var nu heller ikke så tosset...)
Og nej, man kan IKKE bare optage lyden via en anden mikrofon og lægge den i modfase sammen med kommentatoren. Det er plat umuligt at skaffe sig et signal, der er præcis magen til det, der kommer ud af kommentatormikrofonen, (blot uden kommentator) og så trække de to signaler fra hinanden.
Men man kan anvende en strubemikrofon, der er SÅ helt tæt på kommentatoren, at nyttesignalet fra denne, bliver kraftigere end tilfældet er nu.
Blot er lyden fra en sådan ikke særlig behagelig at høre på.


14. jun 2010 kl 22:00

Gert Christensen

Ordvalg

Dette er totalt Off Topic, og ikke for at rette på andre... Men i de gode gamle dage, da jeg snakkede i Walkie Talkie, var der visse regler for, hvordan man kunne tillade sig at udtale sig, når man var "online", da dette ansåes for at være "i det offentlige rum".
Eksempler:
...de satans horn skulle bare havde været forbudt...
Og
...men de nævnte lorte horn er stadigvæk lovlig...
Og
...Nej forbyd de lorte horn således at vi andre kan nyde kampene...

Hvad er det dog for et Bodegasprog? Man skulle tro, at deltagere i disse fora skulle kunne beherske et sprog, der ikke mest af alt minder om noget, man oftest hører på "den Lokale"...

Sorry et surt opstød. Men man behøver nu ikke at bruge diverse kraftudtryk for at udtrykke sin mening på en forståelig måde.

(Og det handler ikke om nogen form for religiøsitet fra min ateistiske side.)


14. jun 2010 kl 22:40

Jakob Hede Madsen

Mikrofontype

Jeg funderer hvilken type mikrofon de benytter. Der findes særlige kommentatormikrofoner, som fx:
http://www.interstage.dk/index...hold
Den gør da i hvert fald en øvelse ud af at komme helt tæt på lydkilden. ;-)
Derudover spekulerer jeg på om man kan kombinere en 'mund-mikrofon' (som fx ovennævnte) med en strubemikrofon, og så lade strubemikrofonen sidechaine mundmikrofonen i en compressor, så man i det mindste kunne dæmpe en anelse for larmen, når der ikke tales?


14. jun 2010 kl 22:48

Bent Hansen

Re: Ordvalg

Vi brokkede os heller i "gamle" dage.
Men de slemme truthorn gør mig bange. dumme båthorn.

Du kan ikke i tekst vise eks. dig "arrighed", men kan højst give en sur smilies.

Når jeg skriver:
1 De slemme mennesker der trutter i de der trælse trut horn: Så griner folk af teksten, og jeg når ikke gennem.
2 Skrev jeg: De Satans idioter der blæser i de møghorn: Her viser en stærk irritation over hornene.
3 Hvis nu jeg skrev: De satans niggere hyler med deres jagtredskab: Fortæller jeg jeg ikke har styr på mit sprog. Og her ville jeg kunne forstå dig.

Jeg mener godt man kan skrive møghorn, fordi det er et møghorn og fordi man kun kan hører det.
Det samme hvis kommentatoren jammerde op konstant og var total ukompatent til sit job ville der også være i orden at skrive at manden er en idiot eller klaphat.

Da Danmark i dag scorede det første og eneste mål i kampen, var det sikkert mange der sagde/skreg SATANS.... eller lign. Men her er det ok, nok fordi det er verbalt.. Det samme med tekst.
Forskellen er bare det verbale opfatter man i nu'et og teksten står og generer evigt.

Jeg ved også at vi er mere flabet over eks. debatter/chat end når man står over for hinanden. Men der er også nemmere/hurtigere at kommunikerer verbalt. Og hvorfor: fordi man risikerer et par over øjet hvis man er fræk.


14. jun 2010 kl 23:15

Michael Coene

Bluetooth

Jeg har en stereomikrofon i min bil som skulle filtre baggrund støj væk, ved at sammenligne fasen på de 2 signaler. Hvis lyden ikke kommer direkte forefra, er der forskel i fase. Måske er det så noget de har brug for?
http://www.subzerocaraudio.co.....jpg


15. jun 2010 kl 00:14

avatar

Dan Nielsen

rolig nu

det er da en anelse irriterende med de horn, men slap nu af og tag en tude-kiks.


15. jun 2010 kl 01:44

Claus Pedersen

Men...

... i lørdags var jeg lidt ambivalent med de ellers irriterende truthorn, for de overdøvede nemlig Erik Rasmussen i lang tid. Og så kan man jo diskutere hvad der er værst at høre på over tid...


15. jun 2010 kl 01:57

Bent Hansen

Re: rolig nu

det er da en anelse irriterende med de horn, men slap nu af og tag en tude-kiks.

Ikke mere en man kan slukke eller skrue godt ned.


15. jun 2010 kl 06:36

arne lund

En MEGET væsentlig "nyhed"

Sandelig relevant at skrive om den slags - samme dag som syv ud af ti chefer siger, at det´er OK at fyre gravide. Det gælder vist også ingeniører.
Eller hvor regeringen kommer med forslag om yder-ligere forringelser af retssikkerheden: registrering af alle, der køber taletidskort.
Mens en meget stor del af befolkningen dåner foran tossekassen over et selvmål, så nedbrydes samfundet skridt for skridt. Men hvem interesserer sig for den slags så længe der er sport i tossen?


15. jun 2010 kl 08:01

avatar

Boris Nordstrøm Valentin

Re: En MEGET væsentlig "nyhed"

VM.....????? Verifikations Matrice?? Eller hva er det i snakker om??

Enig med Arne.


15. jun 2010 kl 08:35

Kjeld Krageskov

VM-fodbold - uden lyd?

Hvis man lider af tinnitus, og det gør en hel del mennesker, - så er det aldeles (umuligt) ulideligt at lytte til instrumenterne (vuvuzelaèrne) fra S.A.
Man holder det simpelthen ikke ud!

Vi er derfor en hel del mennesker som er henvist til at se på begivenhederne uden lyd!

Det er en aldeles surrealistisk oplevelse og det virker da helt uantageligt (stupidt) at denne ulidelige støj ikke kan "censureres" væk, eller reduceres, på en eller anden snild teknisk måde.
Den "normale" fodboldkamp stemning med forskellige tilskuergruppers sang og andre glæde-/sorgtilkendegivelser er fuldstændig overdøvet af disse op til 130 db (A) larmende horn.
Fri os for det på een eller anden måde, -

PLEASE!

Kjeld Krageskov


15. jun 2010 kl 09:28

avatar

Michael Schade

Re: En MEGET væsentlig "nyhed"

Lol...du har fuldstændig ret, folket vil bare desværre hellere have skuespil end brød.

Sjovt nok er der ikke et eneste indlæg der nævner noget om at filtrere lyden fra hornene fra, hvilket kan gøres rimeligt nemt med digital signalbehandling.


15. jun 2010 kl 09:40

Jens Christensen

Re: En MEGET væsentlig "nyhed"

Og fordi nogle nyheder har stor betydning og andre mindre, skal der kun skrives om de vigtigste?
Hvem skal i øvrigt afgøre prioriteten, udover læserne selv?


15. jun 2010 kl 10:31

avatar

Flemming Nyboe

Signalbehandling

Michael Schade:

Sjovt nok er der ikke et eneste indlæg der nævner noget om at filtrere lyden fra hornene fra, hvilket kan gøres rimeligt nemt med digital signalbehandling.

Jo, det omtales da i selve artiklen (indlæg 0).

Og så er der Carsten Nielsen:
Hvad nu hvis man placerede en mikrofon uden for boksen, som optog den irriterende larm. Så kunne man vel ligge dette signal ind i modfase i det signal som kommer fra mikrofonen inde i kommentator boksen.

Men det er heller ikke nemt, da lyd har så kort bølgelængde at lyd (fra forskellige retninger), optaget et sted, ikke kan bruges til at udfase lyden blot en meter derfra. Derfor virker princippet kun over korte afstande, for eksempel i "noise cancelling" hovedtelefoner, som er populære i fly.

Så skynd dig hellere at sælge din rimeligt nemme signalbehandling til TV2 :-)

Vh Flemming


15. jun 2010 kl 10:48

Hans Jørgen Nielsen

Kommentatoren

Citat "Den dækker et noget større spektrum. Så hvis vi skal bortfiltrere den frekvensmæssigt, så skal vi ind og fjerne fra omkring 235 Hz - 1 kHz, og der ligger kommentatorlyden, så det vil gå ud over talen."

Jamen så kan man da bare ansætte en kvindelig kommentator med en skinger stemme der arbejder over 1 KHz :-) Der er så meget mænd ikke forstår :-)))
Eller - måske skal man bare simultantekste kampen.
(sorry - bliver nødt til at grine af nu :-))


15. jun 2010 kl 11:05

Martin Bech

Tip

http://thetechjournal.com/tech...html

"From German blog Surfpoeten comes a DIY solution for home Cup-watchers driven to distraction by the stadium horns: a software filter that selectively mutes the particular frequency of the vuvuzela. The horn drones, apparently, at 233 Hz, with harmonic overtones at 466 Hz, 932 Hz, and 1864 Hz.

Tube, the inventor behind Surfpoeten, runs the audio from his TV through a Mac Mini running Logic Express. A series of bandpass EQ filters in the software neatly excise the offensive frequencies, leaving the game blissfully vuvuzela-free.

Tube isn’t the only one with that idea — I noticed at least one pub in New York yesterday doing the same with a component graphic equalizer hooked to a giant TV. For those of you following at home, that’s 233, 466, 932, 1864."


MVH

Martin


15. jun 2010 kl 11:31

avatar

Michael Schade

Re: Signalbehandling

Det er korrekt med noise cancelling, men vuvuzelaen er ikke just hvid støj (AWGN) og kan derfor fjernes med andre midler end f.eks AR/MA.
(For at komme jokes i forkøbet, så er det heller ikke 'sort støj'!)


15. jun 2010 kl 13:15

Jakob Hede Madsen

Re: Signalbehandling

Jeg har lavet et lille eksperiment, ved at mixe VM-støjen med noget tale, og filtrere med at noise-filter, der kan 'lære'.
Filtret fik lov til at lære den 'rene' støj, og har derefter filtreret et mix af tale og støj.
Men kan høre 'mix' og 'fix' her:
http://madsmussen.dk/data/vuvu...ela/

Dette er kun en primitiv test, og det kan med garanti gøres bedre, men det illustrerer da at vuvuzela og tale kan separeres ret godt.

Jeg har ikke fulgt VM, så jeg ved ikke om niveauerne mellem tale og støj er helt som virkeligheden.


15. jun 2010 kl 16:01

Kjartan Raaby

Købe Vuvuzela

Jeg ku godt li at vide hvor man kan købe Vuvuzelaer i Århus, eller på nettet.

Og - en tanke - hvis fodboldsinteresserede i den øvrige verden, køber vildt mange Vuvuzelaer fra Sydafrika, så vil de måske ikke have tilstrækkeligt mange tilbage i Sydafrika,for at larme helt lige så meget.


15. jun 2010 kl 17:13

Jakob Hede Madsen

Re: Signalbehandling

Jeg har eksperimenteret med et kamfilter baseret på de naævnte 233 Hz.
Filteret filtrerer op til 8. harmoniske.
Q er sat til 4.5. Hvis man sætter Q højere reduceres virkningen markant, hvilken jeg tænker kan indikere at vuvuzelaerne simpelthen ikke stemmer så godt?
Ganske vist reducerer kamfilteret de laveste harmoniske, men det er tydeligt at der er betydelig energi tilbage i de højere harmoniske.
Jeg har også kombineret kamfilteret med det 'adaptive' filter, og det lyder lidt bedre end kun med adaptivt filter, fordi en del af arbejder allerede er udført specifikt på vuvuzelaens grundlyd.
Du kan høre eksperimenterne:
http://madsmussen.dk/data/vuvu...ela/
Der både den originale støj med kamfilter, og mixet i varianter.


15. jun 2010 kl 20:20

Martin Bech

Real Time EQ virker nogenlunde

Hej VM-fans

Så har jeg fået nogenlunde dæmpning af hornlydene med en Real Time Equalizer på min PC.

Her er mit set-up:

1. Harddiscoptagers lydudgang forbindes med min PC, med phono til mini-jack kabel.
2. PC lydudgang forbindes med stereoanlæg i stuen ved siden af TV, med mini-jack til phono kabel.
3. PC har installeret gratis real tids equalizer software som hedder RTEQ.
4. Lydkort ind- og udgang sættes op til kører som line-in og line-out.
5. RTEQ sættes til 60 sliders og Db 10.
6. Jeg har trimmet sliderne omkring 233, 466, 932 og 1864 Hz helt i bund, samt trimmet nabo slideren lidt.

Det lyder faktisk OK, men der er lidt knas ind i mellem på grund af at min PC ikke kan følge helt med i real tid.

Der ligger dog en tone mere lidt højere oppe, men den skal jeg nok finde når jeg leger lidt videre med sliderne.

God kamp i aften !!!

MVH

Martin Bech


15. jun 2010 kl 20:51

avatar

Michael Schade

Re: Re: Signalbehandling

I stedet for tidsdomæne skal du over i frekvensdomænet, muligvis bliver du nødt til at resample dit signal til en betydeligt højere samplerate, hvorefter du vil have nemt ved at 'se' vuvuzelaen og fjerne den...Det kan selvfølgelig laves i realtime og med løbende samples...uden vindue.


15. jun 2010 kl 21:06

Jakob Hede Madsen

Re: Signalbehandling

En artikel i avisen.dk
http://avisen.dk/endelig-nu-bl...aspx
omtaler et tilsyneladende allerede eksisterende filter på det signal tv-stationerne modtager.
Filterets 'styrke' (whatever that is) skulle angiveligt blive 'fordoblet'.

Har nogen yderligere info om bemeldte filter?

Mere interessant er artiklens billede af paraderede vuvuzelaer. Jeg mener at man tydeligt kan iagtage vuvuzelaer med forskellig udformning og længde, hvilket får mig til at antage at de spiller på forskellig grundtone, og derfor vil være vanskeligere at bortfiltrere, fordi de frekvenser (233, 466, 932, 1864) som er blevet omtalt, simpelthen ikke gælder alle vuvuzelaer.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.