Hvorfor gik det galt for Peugeot i årets le Mans?
Med tre biler på de tre første pladser bankede Audi hjemmebanefavoritten Peugeot på driftssikkerhed.
Peugeot nr. 2 udgår efter 17 timers i årets le Mans. Der går ild i motoren, men officielt er der ikke kommet nogen meldinger om hvad der præcist er sket. Det kunne være en overbelastet turbo.
Dokumentation
Ødelagte turboer eller nedbrud i plejstængernes lejer. Der er mange bud på, hvorfor det gik så galt med Peugeots ellers superhurtige 908'ere.
Især billedet af en brændende Peugeot, der forsøger at nå hjem til pitten, har fået flere til at pege på et svagt punkt i bilens højre side. Men hvilken komponent sidder lige der?
Med en Peugeot-dominans, der bogstavelig talt gik op i røg, blev "Forvent det uventede" – nærmest et mantra i under årets 24 timers racerløb i le Mans.
Men var det i virkeligheden også så uventet? Mange havde set sig blinde på Peugeots utrolige hastigheder (inklusive Motorbloggen her på ing.dk). Med flere sekunder hurtigere for hver omgang kunne de køre i cirkler om Audierne, hvilket naturligvis blev bemærket hos Audi:
»Ja, Peugeot er hurtigere, så vi satser på, at vores biler holder i længden,« lød det fra Audi-lejren.
Og da Peugeot-bilerne én efter én begyndte falde ud af løbet kunne man se Audichef Dr. Ullrich forsøge at holde ansigtet i de rette folder.
Her er rækkefølgen Peugeots exit:
• Peugeot nr. 3: Udgået efter 2 timer med et defekt forhjulsophæng.
• Peugeot nr. 1: Udgået med defekt generator efter 7 timer.
• Peugeot nr. 2: Udgået efter 16 timer med ødelagt motor.
• Peugeot nr. 4: Udgået efter 22 timer og 46 minutter med ødelagt motor.
Efter løbet udtalte Simon Pagenaud, der kørte i Peugeot nr. 3:
»Vi har kørt 32 timers test og intet som dette er sket før. Vi har aldrig haft en motorfejl«.
Men hvad gik så galt?
På et tidspunkt, hvor der kun var to Peugoet-biler tilbage i løbet og Audi førte, kunne det godt se ud som om, at Peugeots teamledelse ændrede strategi. Nu skulle der køres ræs, og bilerne kørte nogle imponerende omgangtider. Men det var altså mere end, hvad motorerne kunne holde til.
Det er blevet diskuteret en del, hvad der nøjagtigt gik galt med motorerne, og rygterne går både på ødelagte turboer og nedbrud af plejstængernes lejer.
Uanset hvad, betød Peugeots exit, at Audi kunne bestige alle tre podiepladser.
Nye regler i 2011
Fra næste år er løbet ændret. Der vil kun være to klasser: En LMP1 og en LMG2. I LMP1 kan man vælge mellem 3,4 liters sugemotor eller 2 liters turbomotor.
Der valgfrihed mellem diesel og benzin. Det bliver også tilladt at bruge hybridsystemer i begge klasser.






