/energi

Forurenet drikkevand mistænkes for at være årsag til diarré i Køge

Kommunen opfordrer nu 20.000 borgere i Køge By til at koge vandet fra Køge Vandværk, før det bruges til mad og drikke.

Af Sanne Wittrup, onsdag 02. jun 2010 kl. 09:34

Selvom der ikke er konstateret forureninger i prøver fra Køge Vandværk, så er drikkevandet den eneste sandsynlige smittekilde til 45 tilfælde af maveonde og diarré i Køge By indenfor de sidste to uger.

Derfor anbefaler Køge Kommune nu - i samråd med Embedslægen og Fødevareregionen – omkring 20.000 borgere at koge vandet, før det drikkes og bruges til madlavning.

Ifølge en pressemeddelelse fra kommunen er der indtil videre kendskab til ca. 45 syge, som er blevet smittet med bakterien Campylobacter.

Disse borgere bor inden for det samme område i Køge by. Men da ingen af de syge har noget til fælles i forhold til arbejdsplads, indkøbsvaner m.v. , står det tilbage, at vandforsyningen i området er den mest sandsynlige smittekilde.

Der er både i går og i dag udtaget prøver forskellige steder af vandet fra Køge Vandværk, men der er dog ikke konstateret forurening af vandet fra Køge Vandværk.

Ifølge Køges borgmester Marie Stærke kender man altså endnu ikke den præcise forklaring på sygdomsudbruddet.

»Energiforsyningen, der ejer Køge vandværk, er i fuld gang med at undersøge deres ledningsnet for at spore en eventuel smittekilde, og vi følger situationen nøje, « siger borgmesteren.

Hun tilføjer, at man har nedsat en koordinationsgruppe, som mødes dagligt indtil videre. Men at endnu ikke er muligt at sige, hvor længe kogeanbefalingen varer.

»Jeg beklager situationen, og det besvær, det giver for borgerne i området, ligesom jeg også har medfølelse med de borgere, der har været syge,« siger Marie Stærke.

For at finde årsagen til og mængden af sygdomstilfælde opfordrer Køge Kommune alle borgere, som bor eller arbejder i Køge by, til at udfylde et spørgeskema, som Statens Serum Institut står bag. Skemaet forventes at være klart fra i morgen onsdag

Virksomheder og institutioner, der har med fødevarer at gøre, vil blive kontaktet direkte af Fødevareregionen med vejledning og forholdsregler.

I 2007 havde Køge også problemer med drikkevandskvaliteten. Her måtte borgere i det nordlige Køge også holde sig væk fra vandhanen, efter at der blev konstateret afføring i vandet fra Lyngen Vandværk.

Borgmester Marie Stærke understreger dog, at situationen ikke er lige så alvorligt i dag.

»Dengang kunne vandet jo kun bruges til toiletskyld. Men det er da klart, at vi føler os lidt uheldig vandmæssigt i Køge,« siger borgmesteren til dr.dk.

Campylobacter er en bakterie, der smitter fra forurenet vand og visse fødevarer, dog ikke fra menneske til menneske. Infektionen giver diarre, ondt i maven, eventuelt kvalme, opkastninger og/eller feber.

Sygdommen går oftest over af sig selv, men ved alvorlige eller vedvarende symptomer, bør man kontakte sin læge.



02. jun 2010 kl 11:36

avatar

alex sonnenborg

Drikkevand i Køge by

På Køge Kommunes hjemmeside kan du følge med i situationen om de sygdomstilfælde med maveonde og diarre i Køge by, der har været den seneste tid. Køge Kommune anbefaler i samråd med Embedslægen og Fødevareregionen, at du koger vandet, før du drikker det, eller bruger det til madlavning.
http://aqviva.dk/2010/06/drikk...-by/


02. jun 2010 kl 11:38

avatar

alex sonnenborg

Tjek dit drikkevand

Du får de nyeste analyser på vandværkets egen hjemmeside. Benyt dette link:
http://aqviva.dk/2009/10/tjek-...tet/


02. jun 2010 kl 19:53

Søren Jespersen

aqviva.dk?

Hej Alex.

Hvorfor skal man forbi din side hvis man vil ind på køge kommunes hjemmeside??

Er der noget galt med at linke direkte til de relevante artikler, eksempelvis http://www.koege.dk/da-DK/Serv...aerk ?


02. jun 2010 kl 23:26

avatar

alex sonnenborg

Re: aqviva.dk?

Kære Søren.
Selvfølgelig kan du tage til Køge uden min hjemmeside. På AQVIVA samles en lang række link indenfor vand og klima, herunder også på den kommunale skala. For den enkelte kommune er samlet en række link til grundvands- og drikkevandsforhold. Se f.eks:
http://aqviva.dk/emner/den-nat...;ge/


03. jun 2010 kl 14:13

Bo Larsen

Supersygehus i Køge

Det blev jo besluttet at et af supersygehusene skulle ligge i Køge. Genialt, for så sikrer man sig kunder i butikken hele tiden. Drik vandet og bliv syg :-)


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.

Eksterne links om klima
Klimadebat.dk