Energistyrelsen: Geotermisk varme er fremtiden
Energistyrelsen vurderer i ny rapport, at geotermisk varme i mange tilfælde kan konkurrere med andre kollektive forsyningsanlæg. Forslag om nøjere kortlægning af barrierer for geotermiens udbredelse afvises dog af regeringen.
Multimedia
Infografik:
Se geotermisk teknik i klippegrund
Læs også
-
Frustrerede fjernvarmeværker: Dong skal ikke eje dansk geotermi
-
Gamle olieboringer sparker liv i dansk varme fra undergrunden
-
Viborg forbereder Danmarks største forsyning af underjordisk varme
-
Rambøll-ekspert til ing.dk-læsere: Geotermi er kun i første fase
Dokumentation
Geotermisk varmeproduktion kan blive en vigtig del af fremtidens danske energisystem.
Det konkluderer Energistyrelsen i en ny redegørelse, som viser, at prisen fra geotermisk varme i mange tilfælde kan konkurrere med varmeprisen fra andre kollektive varmeforsyningsanlæg. Men meget afhænger af de lokale forhold og af muligheden for at indpasse geotermiske varme i den eksisterende fjernvarmeforsyning.
Rapporten peger også på, at der kan være så store omkostninger forbundet med med boringer, etablering af selve anlægget samt den efterfølgende nettilslutning – for ikke at tale om risikoen, hvis boringer skuffer – at det i praksis er umuligt for mindre fjernvarmeværker eller andre mindre aktører at gå i gang med at udnytte den geotermiske varme.
Trods de lovende ord fra Energistyrelsens rapport tirsdag nedstemte regeringspartierne og DF samme dag et forslag fra Socialdemokratiet og SF om at udforme en handlingsplan for at fremme udnyttelse af geotermisk varme.
Forslaget handler blandt andet om en kortlægning af barriererne for en udbygning og hvordan disse kan overkommes, samt hvordan geotermiske varme bedst kan integreres i fjernvarmenettet og i et elsystem med meget vindkraft.
Regeringen og DF afviste forslaget med henvisning til den kommende redegørelse fra regeringens Klimakommission:
»Udfordringen ved omstilling af energisystemerne er så massiv, at vi skal tænke os om en ekstra gang inden initiativer sættes i gang. Der er ikke brug for en solostrategi. Geotermi kan ikke ses uafhængigt af resten af energiforsyningen,« sagde Lykke Friis ved førstebehandlingen af regeringsalternativets forslag.
DFs energiordfører Per Dalgaard siger, at forslaget kommer for tidligt, men at man i forhandlinger om et nyt energiforlig bestemt vil se kraftigt på geotermi som et element til at gøre Danmark fossilfrit.
SFs energiordfører Anne Grete Holmsgaard afviser, at forslaget skal ses som en solostrategi:
»Forslaget til handlingsplan blokerer ikke for noget, men fremmer at få geotermi ordentligt belyst. Det er mere end 10 år siden, der sidst blev lavet en sammenhængende energistrategi, og tingene kommer sporadisk,” siger hun.
Ifølge Energistyrelsen er der meget store mængder varme gemt i den danske undergrund. Varmen findes i det salte vand, der ligger i porøse sandstenslag, som i dybder på mellem 800 og 3000 meter kan findes i store dele af Danmark.






