Nu bliver det elektronisk blæk endelig bedre
Halvandet år efter, at Amazon sendte Kindle på markedet - og tre år efter Sonys e-læser - er der nu endelig udsigt til, at skærmene får bedre kontrast og mulighed for at vise animationer.
Læs også
Skærmteknologien til e-læsere har stået i stampe i længere tid, men nu kan det amerikanske selskab E Ink vise et display, der næsten fordobler kontrastforholdet og giver mulighed for at se animationer på e-læseren.
Mens eksisterende display kun har en kontrast på 7:1 og en opdateringstid på omkring 740 millisekunder, viser den nye generation et forbedret kontrastforhold på 12:1, samtidig med at en meget forbedret opdateringstid gør det muligt at se simple animationer.
Det sidste fremgår af to videoer, som selskabet E Ink netop har lagt ud på Youtube. Den ene video viser en traditionel e-læser med den forbedrede skærm. Den anden viser en delvis fleksibel udgave af skærmen, der er tænkt som en skærm til skolebrug.
Der er dog stadig sådan, at skærmen på en e-reader kun kan vise 16 gråtoner. Farveskærme ligger stadig flere år ude i fremtiden.
E Ink oplyser ikke, hvornår det nye display vil være klar til slutbrugerne, men meget tyder på, at det først bliver i begyndelsen af det nye år.






