/rumfart

90 procent af alle fjerne galakser er ikke set

Nye analyser viser, at den traditionelle metode til at undersøge antallet af stjerner og galakser i det fjerne univers, "Lyman-alpha-undersøgelse", kun ser en lille brøkdel af det totale lys som skabes af de fjerne galakser.

Klik for at se billedet i stort

Nye observationer har vist at 90 procent af alle galakser mere end 10 milliarder lysår væk hidtil har undgået vores opmærksomhed. (Foto: ESO)


Dokumentation

Af Thomas A. E. Andersen, tirsdag 30. mar 2010 kl. 10:13

Astronomer har via ESO´s VLT-teleskop og et nyt kamera vist at 90 procent af alle galakser mere end 10 milliarder lysår væk hidtil har undgået vores opmærksomhed.

Astronomerne benytter ofte det karakteristiske lys fra brint, kaldet Lyman-alpha linjen, til at undersøge antallet af stjerner og galakser i det fjerne univers. Man har dog haft mistanke om, at dette kun viste en brøkdel af de fjerne galakser og deres stjerner. Dette er nu blevet bekræftet med nye følsomme observationer med to af ESOs fire 8,2 meter VLT-teleskoper.

»Astronomerne har altid vidst, at man manglede en del af galakserne ved Lyman-alpha undersøgelserne. Nu har vi for første gang et mål for meget det drejer sig om. Det er et betydeligt antal galakser,« siger Matthew Hayes til Astronomy Now. Han er førsteforfatter på artiklen med de nye resultater i det sidste nummer af tidsskriftet Nature.


Matthew Hayes og hans hold af forskere har benyttet Fors-kameraet på VLT-teleskopet sammen med et smalt optisk filter til at måle Lyman-alpha linjen som er ved 121,6 nanometer.

Samtidig benyttede de det nye Hawk-I kamera til at undersøge lyset udsendt ved en anden bølgelængde; de såkaldte H-alpha linie som er ved 656,3 nanometer.

Undersøgelserne blev foretaget af området kaldet Goods-South field som er et velundersøgt område på himlen. Astronomerne søgte specielt efter galakser hvis lys har rejst i 10 milliarder år. Dette er første gang man har undersøgt et område af himlen så dybt efter lys fra brint ved disse to specifikke bølgelængder.

Via undersøgelserne er man nået ud i en afstand, hvor Lymna-alpha undersøgelserne ikke længere fungerer. Resultaterne har fået astronomerne til at konkludere at Lyman-alpha undersøgelserne kun ser en lille brøkdel af det totale lys som skabes af de fjerne galakser.

Dette skyldes formodentlig, at de fleste Lyman-alpha fotoner bliver ødelagt ved samspillet med de interstellare gas- og støvskyer. Denne effekt er meget mere udbredt for Lyman-alpha end for H-Alpha lyset, hvilket betyde at op mod 90 procent af galakserne ikke bliver set ved Lyman-alpha undersøgelser.

Da Lyman-alpha linjerne er et vigtig værktøj til undersøgelser af de første galakser, kan astronomerne nu tage hensyn til, at disse observationer kun er delvist fuldkomne.

»Nu da vi ved hvor meget lys vi mangler, kan vi begyndt at skabe meget mere repræsentative modeller for universet. Hermed kan vi bedre forstå hvor hurtigt stjernerne bliver dannet på de forskellige stadier af Universets udvikling,« siger medforfatter Miguel Mas-Hesse.



30. mar 2010 kl 11:33

Mikkel Lund

Red shift

"Samtidig benyttede de det nye Hawk-I kamera til at undersøge lyset udsendt ved en anden bølgelængde; de såkaldte H-alpha linie som er ved 656,3 nanometer."

Ja H-alpha fotoner har en bølgelængde på 656.3 nm når de bliver udsendt, men når de har rejst 10 milliarder år er de blevet rød forskudt ganske meget. Så hvis de kiggede ved 656.3 nm har de sandsynligvis ikke set meget fra det fjerne univers.


30. mar 2010 kl 17:05

iver schmidt sørensen

Re: Red shift

Hmm--hvad er 90 o/o af et uendeligt antal gallakser??


30. mar 2010 kl 22:17

Runi Sørensen

Re: Re: Red shift

Hmm--hvad er 90 o/o af et uendeligt antal gallakser??

Det spørgsmål giver kun mening hvis din antagelse af at universet er uendeligt er korrekt, det er det nok ikke.

Rent logisk giver uendelighed ikke meget mening når man taler om reelle systemer, hvilket universet så sandelig er.


31. mar 2010 kl 14:35

Bjarke Mønnike

Re: Re: Re: Red shift

AHA! her er ny viden!!!!

>>>Rent logisk giver uendelighed ikke meget mening når man taler om reelle systemer, hvilket universet så sandelig er. >>>>

Der burde have stået: "så vidt vi mener at vide at det er".


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.