Løsnet sporbremse måske skyld i norsk togulykke
En sporbremse svigtede, da 16 togvogne i går løb løbsk fra en godsterminal i Oslo. Det lykkedes heller ikke myndighederne at afspore togvognene, der susede otte kilometer, smadrede flere bygninger og dræbte tre, inden et par af vognene endte i havnen.
De løbske vogne susede uden kontrol mere end syv kilometer fra terminalen Alnabru til industriområdet Sjursøya.
Læs også
Dokumentation
Efter den katastrofale togulykke i Oslo i går, hvor tre personer omkom, og en blev alvorligt kvæstet, er de norske myndigheder i fuld gang med et omfattende oprydnings- og opklaringsarbejde.
Hvad der fik 16 togvogne til at trille ud fra godsterminalen i Alnabru og løbe løbsk er endnu usikkert. Men en sporbremse har i hvert fald svigtet.
Sporbremsen aktiveres, når der står togvogne uden lokomotiv på skinnerne, og bremsen skal netop hindre ulykker som denne. Men på en eller anden måde har sporbremsen altså svigtet på godsterminalen i Alnabru, da de 16 togvogne satte i bevægelse.
Ifølge øjenvidner begyndte togvognene at trille, da en 16. blev koblet på vognstammen.
Årsagen forsøger den norske havarikommission at finde frem til:
»Sporbremsen skal have været aktiveret, da den sidste vogn blev hægtet på, men på en eller anden måde må den have løsnet sig. Det store spørgsmål er, hvorfor sporbremsen er løsnet,« siger afdelingsleder i den norske havarikommission, Kurt A. Olsen, til norske vg.no.
Afdelingslederen har siddet i møde onsdag aften med sine inspektører, der har undersøgt sporet i Alnabru, hvorfra togene løb løbsk. Uden at have fundet årsagen.
Indtil videre er der ikke tegn på menneskelige svigt, da sammenkoblingen af togvognene fandt sted.
»Operationen foregik efter bogen,« siger Kurt A. Olsen.
Afsporing mislykkedes
Da selskabet CargoNet, der sammenkoblede vognene i Alnabru, så de 16 vognstammer sætte i bevægelse, tog de kontakt til de norske banemyndigheder, Jernbaneverket, i Oslo.
Myndigheder fulgte de løbske togvogne på skærmen og forsøgte at afspore dem, inden de bragede gennem et industri- og containerområder på havnen ved Sjursøya. Men uden held.
»Fra Alnabru blev der taget kontakt til Oslo. De prøvede at stoppe vognene, men klarede den ikke,« siger Kurt A. Olsen.
Jernbaneverket mener, det var den høje fart, der var skyld i, at afsporingen mislykkedes. Da det stod klart, at togene ikke kunne afspores, koncentrerede Jernbaneverket sig om, at vognene ikke skulle fortsætte ind til det tættere befolkede Oslo S.
Det gjorde togvognene som bekendt ikke, men endte altså i Sjursøya, syd for Oslo S, hvor tre mennesker omkom. Her var ingen blevet alarmeret, og det skyldes ifølge Jernbanverket, at det hele gik så stærkt.
»Vi skal huske på, det hele skete i løbet af nogle få minutter,« siger presserådgiver Arvid Bårdstu til vg.no
Ifølge det norske politi, der har gennemsøgt de ødelagte bygninger med mandskab og hunde, er det usandsynligt, at der er flere tilskadekomne.






