Nye naterialer er grundlaget for al teknologisk udvikling

Hver gang teknologi har flyttet sig, skyldes det udviklingen af et nyt materiale

Af Bjørn Godske,  torsdag 18. mar 2010 kl. 12:24

En lære jeg havde i materialelære på Dtu havde den grundopfattelse at al ting startede med nye materialer. Bronze- og jernalder er bare de mest iøjnefaldende eksempler, på hvordan tilgange til et nyt materiale ændre samfundet.

Et af de fedste steder på nettet, hvor jeg læser om nye materialer er Technology Review, som MIT står bag.

Materialer ser ud til at være en nærmest uendelig guldgrube af teknologiske muligheder. Især når udviklingen lader sig inspirere af naturens fænomener, som den her coatning til flyvinger, som er inspireret af Abeloneskaller.



18. mar 2010 kl 15:25

avatar

Jon Bendtsen

Hvad med ny brug af existerende material

Jeg er delvist enig. Jeg mener også at ny brug af materiale har flyttet sig.

Eksempler:
Vi har kendt glas i MANGE år. Men det var først da man begyndte at bruge dem som lysledere at der skete noget.

Vi har også kendt kobber i MANGE år, men det var først da man begyndte at bruge det til ADSL at vi fik videnssamfundet.


22. mar 2010 kl 10:52

avatar

Bjørn Godske

Tjek Nanoblogien

Min gode Blogkollega Peter Bøggild har netop på Nanoblogien givet et fremragende eksempel på materialers betydning for den teknologiske udvikling. Vi bliver her præsenteret for et materiale i så tidlig en fase, at forskerne ikke engang helt ved hvordan de skal bruge det.

http://ing.dk/artikel/107465-k...nger


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Debatterede
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.