Pris på megahavmøllepark ved Anholt: 10 mia. kroner
Det kommer til at koste 10 mia. kroner at opføre havvindmøllepark ved Anholt anslår Dong Energy, der siger, at de endnu ikke har besluttet, om de vil byde ind.
Læs også
Det koster hele Dong Energys samlede investeringsbudget for 2010, hvis de vælger at byde ind på en kommende havvindmøllepark ved Anholt, der skal stå klar i udgangen af 2012.
Sådan siger formand for Dong Energy, Fritz H. Schur, til Børsen.
»Vi vurderer, at havvindmølleprojektet ved Anholt udgør en investering på 10 mia. kr. i runde tal,« siger han.
Selskabet mener, at betingelserne, som er stillet til Anholt-parken, er skrappe, men hvad selskabet ønsker til gengæld for en stram deadline, siger man ikke direkte.
»Der er nogle skrappe betingelser om, at den første mølle skal snurre i 2012 og alle de øvrige i 2013. Det er en meget kort frist for så stort et projekt,« sagde administrerende direktør i Dong Energy, Anders Eldrup, tidligere på året.
Ifølge Dong Energy har man endnu ikke besluttet sig for, om man vil byde på opgaven, der med en samlet effekt på omkring 360 MW vil det være verdens største havvindmøllepark i 2012.
Tidligere på året blev Dong, noget overraskende og til stor frustration for selskabet selv, forbigået, da de britiske myndigheder offentliggjorde hvilke selskaber, der skal stå for ni kæmpe offshore vindmølleparker med en samlet effekt på op til 25 GW.





