/byggeri

Sensorstyrede rottedræbere er en en succes i kloakerne

Efter Brøndby Kommune i 2009 indførte sensorstyret rottedræber i en række udvalgte kloaker er antallet af rotteanmeldelser faldet med 60 procent.

Af Torben R. Simonsen, fredag 12. mar 2010 kl. 13:44

Ny teknologi er effektiv i bekæmpelse af rotter. Det er den umiddelbare vurdering i Brøndby Kommune, der siden 2009 har forsøgt sig med sensorstyrede rottedræbere i udvalgte kloaker.

Hvor kommunen i årene før 2009 oplevede en femdobling af rotteanmeldelser i kommunerne er anmeldelserne siden 2009 faldet med 60 procent. Og den sensorstyrede rottedræber tilskrives sucessen.

»Ny teknologi giver os en historisk mulighed for at komme rotteproblemer til livs, og vores ambition er fortsat, at Brøndby Kommune skal være 90 procent rottefri. En stor del af vores ledningsnet i kommunen er fra sidst i tresserne og er i ekstrem dårlig stand. Det har betydet ideelle betingelser for rotterne, men vores strategi med at udrydde rotterne for herefter at renovere, har givet resultater,« siger ingeniør i Brøndby Kommune Charlotte Jersborg.

Efter kommunens vurdering er rotterne helt væk i et af de mest plagede områder, hvor fælderne har været opstillet ved knudepunkter i ledningsnettet.

Fælden dræber rotterne med et femhovedet spyd der med stor kraft suser ned i ryggen på rotten. Rottefældene er udstyret med to styk varme og bevægelsessensorer og en lyssensor.

Der er ikke et samlet tal for, hvor mange rotter udstyret dræber, da de døde rotter blot glider videre ud gennem kloaksystemet, når spydet trækkes tilbage og gøres klar til næste fangst.



12. mar 2010 kl 14:33

Michael Jensen

Det er også svært......

"Der er ikke et samlet tal for, hvor mange rotter udstyret dræber, da de døde rotter blot glider videre ud gennem kloaksystemet, når spydet trækkes tilbage og gøres klar til næste fangst."

Det må da også være svært at tælle hvor mange gange fælden har været udløst i sådan en fætter!!!!

Ok falske alarmer, men alligevel.


12. mar 2010 kl 15:16

martin nielsen

Re: Det er også svært......

Jeg mener faktisk at der er en form for triptæller på maskinen har set den i tv.


13. mar 2010 kl 09:28

avatar

Ricky Berner

det er ikke svært!

fælden er produceret af wisecon.dk og er udstyret med både tæller og sms/gprs tilindberetning af diverse funktioner. :O)


17. mar 2010 kl 08:14

Thomas Holm

Re: Det er også svært......

Kunne være Brøndby ikke havde lyst til at oplyse hvor mange rotter der rent faktisk befandt sig i kloakkerne.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.