Markise-ejer sigtet for at ignorere sne
Efter to personer blev kvæstet af en tontung markise, sigter Nordjyllands Politi nu ejeren af markisen, fordi han ikke fulgte ordensreglementet og afspærrede området.
Markisen til en bagerforretning kollapsede også om eftermiddagen. Det var et held, at ingen kunder var på vej ud af butikken, da den gav efter for sneen. Foto er udlånt af: Anne-Marie Meldgaard, ejer af bagerforretningen
Fakta
Læs også
Nordjyllands Politi sigter nu ejeren af den markise, der for to uger siden kvæstede seks personer. To søskende, der ejer bygningen, bliver også sigtet efter ordensbekendtgørelsen for ikke at fjerne sne, der kunne falde ned på forbipasserende.
»Ud fra de tekniske undersøgelser og optagelser fra dagen skønner vi ikke, at ejeren har overholdt sin pligt med henblik på at afspærre,« siger vicepolitikommissær Søren Bak fra Nordjyllands Politi i Hjørring.
Det er efter bekendtgørelsen ejerens ansvar at holde huset fri for istapper og sne eller advare fodgængere. Nu skal anklagemyndigheden vurdere, om der er belæg for at tiltale ejerne. Hvis de bliver dømt risikerer ejerne en mindre bøde, men politiet kan ikke oplyse, hvad taksten ligger på, fordi vedtægterne er nye. Bødetaksten har tidligere ligget omkring 1.000 kroner.
Flere personer ligger fortsat indlagt efter ulykken, blandt andet en 76-årig mand, der fik amputeret sit ene underben. Det vides endnu ikke, om den 16-årige pige, der blev indlagt i livsfare, får førligheden tilbage i sine ben, skriver Nordjydske.dk.
Det har ikke været muligt at få en kommentar fra den ene af ejerne, Kaj Winkelmann.






