/rumfart

Russere gider ikke være astronauter

Ifølge en erfarne astronaut og leder af det russiske astronautcenter kommer Rusland i de kommende år til at mangle astronautkandidater.

Klik for at se billedet i stort

Rumveteranen og lederen af Star City Sergei Krikalev mener, at der bliver mangel på russiske astronautkandidater. (Foto: Roskosmos)


Læs også

Dokumentation

Af Thomas A. E. Andersen, søndag 07. mar 2010 kl. 08:00

Færre og færre russere viser interesse for at komme en tur ud i rummet. Derfor kan Rusland se frem til en mangel på gode kandidater til astronauter, oplyser direktøren for det russiske astronauttræningscenter, Star City, Sergei Krikalev.

Sergei Krikalev er selv rumveteran med seks ture i rummet bag sig.

Han oplyser til Space Daily, at det traditionelt set altid har været en drøm for unge russere at følge i ikoner som Juri Gagarins fodspor, men nu er interessen faldet.

»I dag er der cirka 40 astronauter i det russiske astronautkorps. Der er planlagt nye optagelser, men der er færre interesserede, end vi kunne ønske,« siger Sergei Krikalev til nyhedsbureauet Interfax.

Sergei Krikalev påpeger over for Space Daily, at interessen for at blive astronaut er faldet støt de sidste tyve år efter Sovjetunionens sammenbrud. Samtidig påpeger han, at der i øjeblikket kun er en kvinde i det russiske astronautkorps.

Det sidste er i kontrast til Nasa, hvor der er mange flere kvindelige astronauter, men Krikalev påpeger, at der også i det amerikanske luftvåben er flere kvinder, end i det russiske luftvåben.

Det russiske rumprogram har været i kraftigt tilbagegang siden Sovjetunionens sammenbrud. Rusland forsøgte i en periode at få tilskud til sit rumprogram ved at sende rumturister til Den internationale Rumstation, noget som lykkedes, indtil der blev behov for pladserne til de faste deltagere i rumstationsprogrammet.

I dag tjener Rusland dog en mindre ekstraindtægt ved at sælge sæder til amerikanske astronauter, der regelmæssig må senedes op med de russiske Soyuz-fartøjer. Det skyldes, at Nasa sender rumfærgerne på pension i år og har droppet Constallation-programmet og den tilhørende Orion-kapsel, der også skulle have været benyttet til at flyve astronauter til rumstationen.

Star City slidt ned
Manglen på penge i det russiske rumprogram kan, ifølge Krikalev, også ses på astronauttræningscenteret Star City uden for Moskva. Han oplyser, at der skal mindste det dobbelte af den nuværende bevilling til, for at Start City kan løbe rundt.

Der kræves store investeringer til specielt reparationer og udskiftning af dele, der ikke har været vedligeholdt i 20 år, og som i dag ser ud som om de har været bombet, oplyser Sergei Krikalev.

Samtidig påpeger han, at unge mennesker i dag værger sig ved at søge arbejde i Star City, hvor mange arbejder mere på grund af ideen end for pengene.



07. mar 2010 kl 10:00

avatar

Karsten Neve Petersen

Astronauter?

Jeg troede de hed kosmonauter i Rusland, eller det var måske før murens fald?


07. mar 2010 kl 11:35

Benny Olsen

Re: Astronauter?

Astronaut (Dansk), stjernerejsende
Kosmonaut (Russisk), universrejsende
taikonaut (kinesisk)
vyomanaut (indisk), himmelrejsende

Alle kombinerer med naut fra søfarende.

På et Dansk forum er astronaut den rigtige betegnelse, men det er da altid sjovt at vide hvad det heddet på Russisk.


07. mar 2010 kl 16:40

Peter Kaidin

Re: Re: Astronauter?

Til gengæld hedder det på dansk Stjenebyen og ikke Star City. Det sidste navn giver slet ingen mening hverken i Rusland eller Danmark.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.