Så vokser arbejdsløshedskøen igen
Fra december til januar voksede antallet af ledige til 2.687. Det viser januartallene fra Ingeniørernes A-kasse, IAK.
Læs også
Læs mere om
221 personer sluttet sig i løbet af januar til den voksende gruppe af arbejdsløse ingeniører. Dermed er ledigheden oppe på 4,2 pct.
Antallet af ingeniører uden arbejde er nu det samme som i september og oktober sidste år. Vi skal tilbage til januar 2006 for at finde et tilsvarende højt tal. Den gang var 4,4 pct. af ingeniørerne arbejdsløse.
Ifølge Jørn Guldberg, formand for IAK, er det helt efter bogen, at ledigheden stiger i januar. Det skyldes, at der er lukket et nyt hold dimittender ud. Han tør dog ikke sige, om pilen peger opad eller nedad lige nu, men frygter, at det kan blive værre i løbet af foråret:
»Vi har en forventning om, at der stadig er virksomheder, som ikke har fundet ud af, om de har råd til at beholde deres ingeniører, og derfor frygter vi, at der komme flere afskedigelser,« siger han.
Men selv om der er langt til sidste års januarledighed på 1,6 pct., så peger Jørn Guldberg på, at der stadig er en stor udskiftning i arbejdsløshedskøen.
»Rotationen er langsommere end for et år siden, hvor folk nåede at komme i arbejde i opsigelsesperioden. I dag når de fleste at få dagpenge, før de får arbejde igen.«
Det altoverskyggende problem er ifølge IAK-formanden de mange ledige dimittender. Og netop fordi en stor del af de ledige ingeniører er unge, stiger risikoen for en stor skyggearbejdsløshed.
I august sidste år trådte der nye aktiveringsregler i kraft, som betyder, at unge under 30 år skal i aktivering senest 13 uger, efter at de er blevet ledige. Arbejdsløse i aktivering optræder ikke i ledighedsstatistikkerne, og det forvrænger billedet af, hvor stor ledigheden reelt er, mener Jørn Guldberg:
»Selv om de er i aktivering, er de både på dagpenge og på jagt efter et job. Vi er derfor ved at ændre vores statistik, så den også inkluderer de ledige, og dermed sikrer, at der ikke er skjult arbejdsløshed i form af aktiveringssystemet,« siger han.
Det er stadig Nordjylland, som procentmæssigt har flest ledige ingeniører. Her er 5,6 pct. uden arbejde. Tallet er dog lavere end i oktober sidste år, hvor 6,3 pct. var ledige. Færrest ledige er der i Region Sjælland, hvor 2,8 pct. står uden arbejde.





