Nordmænd udvikler hormonfri p-pille til mænd
Norske Spermatech er på vej med p-pillen til mænd, som uden hormoner gør sædceller ude af stand til at svømme.
Spermatech har testet tusindvis af stoffer for at finde frem til nogen, som kan forhindre sædceller i at svømme frem til ægget. Foto: Spermatech
Læs også
-
P-piller får kvinder til at vælge mænd med de forkerte gener
-
Fjernstyret ventil i sædlederen i stedet for at blive steriliseret
Læs mere om
Dokumentation
Inden for fem år regner norske forskere med at være på markedet med en hormonfri p-pille til mænd.
Det er virksomheden Spermatech, som arbejder på at fremstille et kemisk stof, som gør sædcellerne ude af stand til at svømme hen til ægget.
»Sperm skal svømme langt for at nå ægget, og det kræver en masse energi at trænge ind i cellen. Vi har fundet flere proteiner, som er afgørende for spermens svømmeevne, og ved at angribe disse kan vi forhindre spermen i at svømme,« siger forsker hos Spermatech Tuva Hereng til forkning.no.
Eftersom forskerne har fundet ud af, at det protein, som skal bekæmpes, kun findes i sædceller, regner de med at kunne målrette missionen så meget, at det ikke kommer til at påvirke kroppen på andre måder. Derfor skulle man kunne undgå bivirkninger.
En pille om dagen
Projektet startede tilbage i 2002, og undervejs har forskerne testet næsten 300.000 stoffer, som de nu har fået snævret ind til fire-seks stoffer, som nu bliver undersøgt nærmere ved brug af syntetisering. Her ændrer de et molekyle i det oprindelige stof, hvorefter de afprøver det nye stof på sædcellerne.
»Nogle af stofferne bliver bedre, efter vi har ændret på den, mens andre bliver dårligere. Vi håber og tror, at det stof, vi er på jagt efter, findes blandt dem, vi sidder tilbage med. Målet er, at p-pillen skal være 100 procent effektiv,« siger forskningslederen Ken Rosendal.
Spermatech håber, at de første kliniske test kan gå i gang i slutningen af 2012, og at der vil være en pille på markedet om fem år, som skal tages dagligt.






