/energi

Ekspert: Vi har rigeligt med dansk drikkevand!

12 sjællandske kommuner hævder, at det kan være nødvendigt at pumpe svensk søvand over Øresund og ud i sjællændernes haner, fordi en række indvindings-stationer måske skal lukkes. Danva siger, der er rigeligt med vand.

Af Kasper Brøndgaard Andersen, torsdag 18. feb 2010 kl. 14:03

12 sjællandske kommuner lægger i dag op til, at det i fremtiden kan være nødvendigt at pumpe klor-behandlet søvand fra Sverige over Øresund og ud til de danske forbrugere, fordi antallet af indvindings stationer forventes at svinde ind som følge af de statslige vandplaner.

Men det er slet ikke nødvendigt med svensk søvand, lyder det fra Danva, for vi sagtens klare os uden:

»Jeg mener, man kan finde det vand, man har behov for i Danmark, hvis man vil. Heldigvis ikke søvand men dansk grundvand, så der var vand nok til alle. Det er tankevækkende, at der bliver lagt op til at hente svensk søvand, når man tænker på, hvordan vandforbruget i Danmark er gået ned med omkring 20 pct. over de seneste 15-20 år,« siger direktør i Danva, Carl-Emil Larsen.

Han mener, det er at spørgsmål om, at kommunerne får tilrettelagt vandindsatsen ordentligt kommunerne imellem.

»Vandfordelingen er ikke så heldig, fordi der nogle steder er rigeligt og nogle steder, hvor der er for lidt. Men det kan man jo løse med vandledninger, som man har gjort tidligere. Det kræver, man taler sammen fra kommune til kommune, og det kan der være vanskeligheder ved. Men jeg tror i stor udstrækning, at der er tale om, at man kan løse det ved at arbejde sammen,« siger Carl-Emil Larsen.

Også uden voldsomme prisstigninge for forbrugerne?

»Det er jeg sikker på.«

Vis os vandet!
Hos Vandsamarbejde Sjælland, der organiserer de 12 sjællandske kommuner, der måske i fremtiden kan se frem til svensk søvand i hanerne, er man forundret over udmeldingen fra Danva.

»Jeg synes, det lyder rigtig godt. Så venter jeg bare at høre fra Danva, hvor vandet er. Det lyder godt, men det er ikke noget, vi har hørt noget om,« siger Carsten Hansen, direktør i Vandsamarbejde Sjælland.

Han understreger, at det endnu ikke er blevet besluttet, om sjællænderne fremover skal drikke vand fra Sverige.

Det kommer an på det videre arbejde med de statslige vandplaner, der risikerer at lukke en lang række sjællandske boringer.

»Vi ved endnu ikke, hvor stort behovet er. Det afhænger af de statslige vandplaner. Vi håber, vi kommer ud af processen, så konsekvenserne ikke bliver så voldsomme, at det bliver nødvendigt at flytte vand svarende til 40 millioner kubikmeter,« siger han.

Skulle det betyde svensk vand i banerne, så klarer sjællænderne den nok, mener han.

»Det er rigtigt, der skal tilsættes små mængder klor, men det skulle ikke kunne smages. Og der er da 750.000 svenskere, der godt kan drikke det,« siger Carsten Hansen.



18. feb 2010 kl 15:27

Bjarne Ravn

Klor i vandet - fri os

Nu er vi sluppet af med klorvandet, så er der ingen grund til at indføre det igen. Der er mange stoffer, der ikke kan smages i vandet, men det betyder ikke, at de er uskadelige.

VAND NOK
Som DANVA siger: der er vand nok at få på Sjælland. Det befinder sig bare ikke lige under de kommuner, der mangler. Det kan naturligvis løses igennem et samarbejde. I forvejen er der etableret masser af ringforbindelser mellem vandværkerne. Det skal bare udbygges.

RENS VANDET?
Man kunne også genoverveje at tillade rensning af drikkevandet? Så vil der være rigeligt!


18. feb 2010 kl 16:34

Anna Bodil Hald

Er der også vand til naturen?

Vi bruger alt for meget grundvand. Naturen lider under manglende grundvand, der trykkes frem i vældmoser og risler afsted i kildevæld eller som udgør hovedmængden af vandet i vandløbene. Vi mangler naturlig hydrologi med tryk på vandet i naturen. Vi har masser af beskidt overfladevand, som shuntes i rør uden om grundvandet til ådalen. Det er unaturlig hydrologi.
Så vi må nedsætte oppumpning af grundvand og sørg for at maksimere andelen af regnvand, der ender som grundvand, dvs. genskabe mere naturlig hydrologi.
Anna Bodil Hald


18. feb 2010 kl 23:01

Claus Krarup

Forbyd drikkevand til toiletter m.v.

Som med så meget andet angribes problemet galt hos politikerne. Hvorfor arbejder man ikke på et projekt, som fremmer brug af regnvand til toiletskyl og tøjvask? Jeg ved godt, det koster penge, men det er sandelig heller ikke gratis med søvand fra Sverige eller andre tiltag. Jeg ved også godt, at det kræver sikkerhedsforanstaltninger m.h.t. sundhedsfaren, men den teknik er forlængst gjort tilgængelig.

Men hvad gør myndighederne hvis man vil installere et regnvandsanlæg? De straffer een ved at kræve en ekstra vandmåler monteret på anlægget, så man kommer til at betale vandafledningsafgift. Var der nogen, der sagde Ebberød Bank? Det vil være en meget bedre ide, at tilskynde folk gennem tilskud eller nedsættelser i afgifter, når man nu som forbruger har brugt penge for at spare samfundet for at rense vand til at skylle l... ud med.

Det skal lige bemærkes at ca. 50% af vandforbruget gaå til toiletskylning, vask og utætheder på vandledninger.
CK


18. feb 2010 kl 23:20

Peter Madsen

Re: Forbyd drikkevand til toiletter m.v.

Får du smørret foræret af købmanden til rundstykker, du har købt ved bageren? Vandværket er et selskab, der sælger vand - og du betaler efter måler. Spildevandsrensning foregår i et andet selskab, og dem betaler du med vandafledningsafgiften (det er ikke en afgift, men en reel betaling for transport og rensning af vandet) Selvfølgelig skal de også have betaling for at håndtere dit brugte regnvand!
Nogle steder er det samme selskab, men det er stadig 2 forskellige varer, de sælger - og i øvrigt er det aldrig den samme kundekreds.
Endelig er regnvand, der gemmes i en kældertank, bakterie- og algebefængt og ikke egnet til tøjvask - du kommer til at lugte af "våd hund".


19. feb 2010 kl 07:54

Lars Andersen

se den store malkeko

Så er der igen basis for at pålægge forbrugerne afgifter i miljøets navn, transportafgiften på el + moms må vel kunne overføres til en vandledning fra Sverige og så en extra høj, ja rigtig høj afgift på afledningen for nu er det jo extra vand.
Man kunne også hente vandet fra Norge som er uden for EU så kom der jo told på, sikke indtægter.

For 12 år siden var jeg på ferie i Eilat i Israel hvor al vandet hentes 100 km væk i rørledning, der kostede vandet 10 kr pr kubikmeter, hjemme i DK hvor man skal passe på ikke at grave for dybt, hvis man ikke vil have våde fødder, gav jeg dengang næsten 30 kr pr kubikmeter.


19. feb 2010 kl 11:46

Torben Bohn

Og hvad så når Sverige har porblemer?

Bor i Lund-området: Vi har nu i et halvt år levet med kloret vand fordi Bolmen-tunnelen der leder vand fra Bolmen-søen til Malmö styrtede sammen...
Hvordan mon Danmark prioriteres hvis det sker igen?


19. feb 2010 kl 12:16

Claus Krarup

Re: Re: Forbyd drikkevand til toiletter m.v.

Vandværket er et selskab, der sælger vand - og du betaler efter måler. Spildevandsrensning foregår i et andet selskab, og dem betaler du med vandafledningsafgiften (det er ikke en afgift, men en reel betaling for transport og rensning af vandet) Selvfølgelig skal de også have betaling for at håndtere dit brugte regnvand!

Om det er et-to eller flere selskaber er underordnet i denne sammenhæng. Prøv at læse indlægget i den ånd, det er skrevet, og kommenter det så igen hvis du har lyst.

M.v.h. CK


19. feb 2010 kl 12:30

Claus Krarup

Re: Re: Re: Forbyd drikkevand til toiletter m.v.

Selvfølgelig skal de også have betaling for at håndtere dit brugte regnvand!

Jeg glemte en lille tilføjelse: Hvorfor skal vi betale vandledninsafgift nå regnvandet lige har været inde i huset for en kortere bemærkning? Det løber ned i den samme kloak som det regnvand, der har ligget og svuppet i tagrenden sammen med rådne blade, fuglelort og meget andet godt. Det er afgiftsfrit.

M.v.h. CK


19. feb 2010 kl 15:49

Peter Madsen

Re: Re: Re: Re: Forbyd drikkevand til toiletter m.v.

- det er ikke gratis, at håndtere dit regnvand - det betaler du blot gennem taksten for vandafledningsafgift. Og så er vi altså mange, der IKKE leder regnvand i kloaken. Og vi bliver flere! Fælleskloakerede områder er fra før spildevandet blev renset.
Og det er ikke en spidsfindighed, at afregning for vand og spildevand holdes adskilt. Jeg får vand fra et privat andelsvandværk og afleder mit spildevand til det kommunalt ejede spildevandsnet. Min fætter får drikkevand fra det kommunelt ejede vandværk, men afleder sit spildevand til eget sivedræn.


21. feb 2010 kl 10:13

Claus Krarup

Re: Re: Re: Re: Re: Forbyd drikkevand til toiletter m.v.

Jeg giver op; du kan/vil tilsyneladende ikke forstå, hvad jeg mener.
Tak for denne gang
CK


22. feb 2010 kl 23:40

avatar

Jan Janstrøm

Re: Mangel på drikkevand.

Det er som det plejer at være, når det enkelte menneske får lov til at gøre som det er bedst, for dem selv.
Det er landmanden jeg tænker på, han har problemer om foråret med små søer og vandhuller på hans mark, hvad gør han så, ja der kommer drænrør ned som aldrig før flot ser det ud men vandspejlet sænkes.
Problemerne kommer først meget senere hvor man har glemt hvordan landskabet har set ud, der hvor jeg bor ved mols er der forsvundet 2 vandhuller og 1 mosehul.
jeg som troede at der var styr på den slags?


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.

Eksterne links om klima
Klimadebat.dk