/energi

København monterer chips på 140.000 skraldespande

Borgerne i København kan se frem til bedre affaldsservice, når deres skraldespande bliver registreret. En SMS-service og pris. pr. kilo bliver muligt, ligesom kommunen håber at spare flere millioner årligt.

Af Kasper Brøndgaard Andersen, onsdag 17. feb 2010 kl. 11:05

»I morgen er der pap- og papirafhentning, så stil venligst beholderen ud til vejen,« kan der komme til at stå i en SMS til Københavns Kommunes borgere i fremtiden.

Kommunen er i gang med at montere 140.000 chips på byens skraldespande, så man kan få et bedre overblik over affaldsafhentningen og give kunderne en bedre service—og måske engang i fremtiden indføre et pris-pr.-kilo-system.

»Vi kommer til at kunne give en bedre service, når kunden ringer ind. I dagligdagen kommer det til at betyde, vi får styr på vores beholdere. Derudover håber vi, at folk tager ansvar for deres skraldespand, fordi der står, hvor den hører til,« siger Jesper Enemark, miljøplanlægger i Københavns Kommune.

Otte mand er i øjeblikket i gang med at installere 134,2 kHz HDX-chips på containere på Nørrebro, og senere får resten af byens skraldespande monteret en chip.

I forbindelse med, at affaldshåndteringen er sendt i udbud, og private aktører overtager driften, giver det Københavns Kommune en mulighed for at sikre, at kunderne faktisk får den service, de betaler for, fordi kommunen i realtid kan aflæse, hvornår en given affaldsspand sidst blev tømt.

»Der ligger et element af kontrol i det, fordi vi kan se, om operatørerne tømmer de containere, de skal,« siger Jesper Enemark.

Den nye chip, der har samme størrelse som en mindre legoklods, betyder samtidig, at en kunde, der ringer ind og undrer sig over, at pap-beholderen igen er proppet, kan få et fornuftigt svar, fordi kommunen kan se, hvornår beholderen er blevet tømt.

Derudover håber Kommunen på at spare væsentlige udgifter på indkøb af nye skraldespande, fordi man med det nye system håber, det bliver lettere at finde frem til spande, der er blevet borte.

»Vi bruger årligt omkring seks millioner kroner på vedligeholdelsesindkøb, så hvis vi bare kan finde halvdelen af skraldespandene, så kan vi spare mange penge!« siger miljøplanlægger Jesper Enemark.

Betal pr. kilogram affald
Andre kommuner har allerede et lignende system. I Herning benytter man for eksempel SMS-service, og i andre kommuner betaler kunderne en pris pr. kilogram affald.

Det vil også være muligt i København, men det er endnu ikke besluttet.

Den samlede pris for chips og scannere er på 1,4 millioner kroner.



17. feb 2010 kl 12:03

Søren Rune Nissen

Kilopris på affald

Jeg bliver i forvejen forarget når jeg ser spildfuld emballage. Det ville ikke blive bedre hvis jeg også skulle til at betale ekstra for det privillegie at skulle skaffe det ekstra emballage væk.


17. feb 2010 kl 12:09

avatar

Jens Fallesen

Re: Kilopris på affald

Det giver dig vel blot et yderligere incitament til rent faktisk at gøre noget ved det, der irriterer dig.

Fortæl dem, du køber varerne af, at du ikke vil have unødvendig emballage og se på mulighederne for eventuelt at købe andetsteds, hvor dit ønske måske bedre kan efterkommes.


17. feb 2010 kl 12:51

Brian Nielsen

Re: Re: Kilopris på affald

Jeg gør det, at jeg fjerner det amballage i butikken, som jeg kan komme til - Jeg har en saks i min forhenværende multikniv - kniven er slebet ned og så benytter jeg det øvrige værktøj til slige nyttige ting. - De glor noget,når jeg begynder at klippe pap fra,,,,


17. feb 2010 kl 16:26

Anders Majland

Re: Kilopris på affald

Med mængdeafhængig pris på tømning risikerer man også at affaldet blot lander andre steder.

Godt nok betaler jeg idag direkte en vognmand for at hente min dagrenovation hvor prisen er beregnet eftes størrelsen af min skraldespand og antallet af tømninger. Så der har jeg ikke noget inticament til ikke at fylde den. Til gengæld er den en besparelse at hente ved ikke at have en større spand end nødvendigt (har en periode med mange bleer haft en større end vi har nu)

Men derudover betaler jeg yderligere ~1000kr over skattebilletten for muligheden for at aflevere affald på den kommunale genbrugsplads. Sådan en flat-rate ordning sikrer nok bedre at affald lander det rigtige sted end end betaling per kg. Så var der nok mere der bare forsvandt i et hul i jorden (det hører man jo om rundt omkring - f.eks når man ikke bare kan aflevere gamle asbest tagplader). Der er jo også af og til problemer med at store mængder affald dumpes på rastepladser og lign.

Og da det stadig tager både tid og penge (kørsel) at komme af med affaldet tror jeg ikke på at der vil være meget affald sparet ved vægtafregning.

Det skal være nemmest og billigst at komme af med sit affald på den korrekte måde ...


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.

Eksterne links om klima
Klimadebat.dk