/elektronik

Kompakt gyroskop skal gøre mobilen til spillemaskine

Stmicroelectronics (STM) har fremstillet verdens første MEMS-gyroskop, hvor en enkelt sensor registrerer alle bevægelserne.

Klik for at se billedet i stort

Ved at anvende en enkelt sensorenhed til bevægelsesregistrering i sit gyroskop opnår Stmicroelectronics et forenklet design, der eliminerer interferens. (Foto: Stmicroelectronics)


Læs også

Læs mere om

Af Mads Ølholm, tirsdag 16. feb 2010 kl. 14:35

Med introduktionen af det digitale gyroskop L3G4200D håber Stmicroelectronics (STM) fra Schweiz at øge udbredelsen af gyroskoper i forbrugerelektronik - herunder mobiltelefoner og controllers til spil.

Indtil for få år siden var bevægelsessensorer ikke en almindelig del af forbrugerelektronik, men dette ændrede sig radikalt med indførelsen af Wii-spilkonsollen, hvor bevægelsessensorer er standard.

Traditionelle gyroskoper består af tre sensorer, der kan være monteret på samme substrat, men som kan give anledning til støj mellem de forskellige sensorer. Men nu har STM udviklet en kompakt sensorstruktur, hvor de er i stand til at placere de tre sensorstrukturer sammen, uden at der opstår støj mellem dem. I tidligere designs har det været nødvendigt med yderligere komponenter for at kompensere for støjen.

»Gennem de seneste 18 måneder, har ST annonceret en ny gyro næsten hver måned, efter en aggressiv køreplan med højere ydeevne og pålidelighed, kombineret med dramatiske reduktioner i størrelse,« siger Benedetto Vigna, Group Vice President og General Manager for MEMS, Sensorer og High Performance Analog Division, Electronics ifølge pressemeddelelsen. »Vores innovative 3-aksede digitale gyro er et rigtigt skridt fremad i integrationen af MEMS-sensorer, som giver større forbedringer i stadigt mere populære bevægelsesregistrering i spilcontrollere og mobiltelefoner.«

Selve gyroskopet måler kun 4x4x1 mm, hvorfor det enkelt kan integreres i selv mindre forbrugerelektronik.

Selskabet oplyser, at enheden er fuldt programmerbar og kan måle bevægelser i tre dimensioner fra 250 grader per sekund helt op til 2000 grader per sekund.

Link til ST's pressemeddelelse: STMicroelectronics’ 3-Axis Digital Gyroscope Breaks New Ground in Motion-Control Realism for Mobile Phones and Gaming Consoles http://www.st.com/stonline/stappl/cms/press/news/year2010/p2480.htm



16. feb 2010 kl 15:57

Casper Jensen

Iphone

Det er jo ikke nyt, hvis man har en Iphone.


16. feb 2010 kl 16:17

Finn Dalgård

HTC

Eller en HTC...


16. feb 2010 kl 16:25

Michael Møllegaard

Re: HTC

Nej eller hvis man har et forhjul fra en cykel med en aksel igennem.

Der er stor forskel på kvaliteten mine herrer....


16. feb 2010 kl 17:04

Carsten Scherrebeck Møller

Ryste-bras?

og kan måle bevægelser i tre dimensioner fra 250 grader per sekund helt op til 2000 grader per sekund.

En sensor, der som følsomhedsgrænse kun kan måle at der sker noget, når bevægelsen flytter sig 250 grader pr. sekund, er noget bras.


16. feb 2010 kl 17:27

Mikkel Lund

Re: Ryste-bras?

Ja. Men det er heldigvis ing.dk der er galt på den.
Citat fra kilden:
"ST’s 3-axis digital gyroscope offers a wide set of user-programmable full-scale ranges from ±250 dps up to ±2000 dps, with the low full-scale values for high accuracy of slow-motion sensing and the high range to detect and measure very fast gestures and movements.The device provides a 16-bit data output, together with additional embedded digital features, such as configurable low- and high-pass filters, and boasts excellent output stability over time and temperature."

Så det er range der er ±250 dps og opløsninger 16 bit. Så det er ikke noget bras. (Det er der så noget anden det er...)


16. feb 2010 kl 17:29

Jannick Bitsch

Re: Ryste-bras?

Er vist sket en lidt forkert oversættelse fra pressemeddelelsen. Gyroskopet kan indstilles til at køre med forskellig følsomhed fra +/-250 dps op til +/- 2000 dps, så 'brugeren' kan vælge tradeoff mellem præcision og måleområde.

Har telefoner såsom iPhone ikke kun et accelerometer?


17. feb 2010 kl 08:10

Jesper Søgaard

Re: Re: Ryste-bras?

Det er nemlig rigtig - nye telefoner har kun et accelerometer og måler derfor kun på X og Z-aksen hvor et gyrometer måler på X, Y og Z-aksen.


17. feb 2010 kl 08:35

Thomas Lund

Re: Re: Re: Ryste-bras?

Det er nemlig rigtig - nye telefoner har kun et accelerometer og måler derfor kun på X og Z-aksen hvor et gyrometer måler på X, Y og Z-aksen.

Accelerometre og gyroscoper er 2 forskellige ting!
Accelerometeret måler lineær acceleration langs 1, 2 eller 3 akser, men kan ikke måle rotation. Omvendt med gyroscopet.
Hvis man skal måle hvordan man bevæger sig, skal man altså bruge 1 gyro plus 1 accelerometer i hver dimension.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.