/elektronik

USB-dims gør kopi af bilnøgler til en leg

Elektronisk låseskanner er i stand til at aflure låsecylinderens hemmeligheder og give informationerne til en nøglefræser. Opfindelsen bekymrer dog opfinderen.

Af Torben R. Simonsen, tirsdag 16. feb 2010 kl. 14:45

Den amerikanske opfinder Steve Randall har opfundet en elektronisk låseskanner, der kan aflure en billås' inderste hemmeligheder.

I første omgang virker skanneren kun på Ford-billåse, men det arbejder opfinderen på at forbedre. Den elektroniske dims stikkes ind i billåsen, og skannerhovedet aflæser alt, hvad den ser inde i låsecylinderen.

Kobles låseskanneren op til en computer, kan data aflæses og oversætte informationerne til de bitkoder, som nøglefræsere bruger til at lave bilnøgler efter. Det betyder, at man med låseskanneren, en computer og en nøglefræser vil være i stand til at kopiere bilnøgler fra en lang række producenter.

Opfinderen oplyser dog, at systemet er designet, så når softwaren anvendes, vil den hver gang kontrollere, at den kun anvendes af en autoriseret bruger, så det ikke umiddelbart kan bruges som genvej for biltyve.

Steve Randall har kaldt sit nye værktøj for Electronic Key Impressioner (Det elektroniske nøgleaftryk) og fik ideen, da han en sommer så, hvor meget besvær folkene i hans fars låsefirma havde med at få låst bildøre op. Har låsesmeden ikke de rigtige bit-koder, er de overladt til at prøve sig frem for at få fremstillet den rigtige nøgle.

Ifølge Popular Mechanics (PM) bliver teknologien mødt med en vis skepsis, da den potentielt kan gøre det lettere for biltyve at slippe af med stjålne biler, da de vil være i stand til at sælge dem med nøgler, der passer.

PM påpeger også, at en lang række biler er udstyret med en startspærre, så selv om man har fået filet sig en ny nøgle, så vil bilen ikke kunne starte, men påpeger samtidig, at der allerede er apparater, der er i stand til at bryde startspærrerens kode.

Steve Randall erkender da også over for Popular Mechanics, at udstyret kan være kontroversielt og måske ville blive opfattet mere positivt, hvis det tjente et andet formål.

»Vi har forsøgt at finde ud af, hvad vi ellers kunne bruge den til, så hvis I har nogle ideer, så fortæl os det,« siger han til Popular Mechanics.

Selskabet bag den elektroniske låseaflæser oplyser, at de forventer dimsen på markedet i slutningen af 2010.



16. feb 2010 kl 15:04

avatar

Peter Andersen

Hmm

Opfinderen oplyser dog, at systemet er designet, så når softwaren anvendes, vil den hver gang kontrollere, at den kun anvendes af en autoriseret bruger, så det ikke umiddelbart kan bruges som genvej for biltyve.

Ja,lige til en hacker har brugt 10min. på softwaren


16. feb 2010 kl 15:21

Rasmus Kjær

Re: Hmm


Ja,lige til en hacker har brugt 10min. på softwaren

Lige mine tanker


16. feb 2010 kl 15:28

Peter Sommer

forbrydelser

Det er vel ikke opfinders ansvar, hvad folk vælger at bruge den til... Indbrud er tyveri er ulovligt, lige meget hvordan det udføres...

ellers havde producenterne af koben og skruetrækkere jo et alvorligt problem!

Ellers en fin opfindelse, der sikkert vil være til stor hjælp for mange låsesmede... tænk på hvad det koster at skifte alle låse i en bil, fordi nøglerne er blevet væk!!!


16. feb 2010 kl 15:32

Lars Jørgensen

Re: forbrydelser

Ellers en fin opfindelse, der sikkert vil være til stor hjælp for mange låsesmede... tænk på hvad det koster at skifte alle låse i en bil, fordi nøglerne er blevet væk!!!

Hvis bilnøglerne er blevet væk behøver man ikke at scanne låsen for at fremstille et nyt sæt nøgler. Et autoriseret værksted kan fremstille en ny nøgle udfra stelnummeret på bilen


16. feb 2010 kl 15:36

Anders Kvist

Re: Re: forbrydelser

Ellers en fin opfindelse, der sikkert vil være til stor hjælp for mange låsesmede... tænk på hvad det koster at skifte alle låse i en bil, fordi nøglerne er blevet væk!!!

Hvis bilnøglerne er blevet væk behøver man ikke at scanne låsen for at fremstille et nyt sæt nøgler. Et autoriseret værksted kan fremstille en ny nøgle udfra stelnummeret på bilen

Sikker på det? Det håber jeg da ikke - stelnummeret kan typisk altid ses i forruden...

/Anders


16. feb 2010 kl 15:36

Niels Østergaard


16. feb 2010 kl 15:48

Jens Madsen

Re: Man kan også lave scanneren selv..

Det er relativt nemt at kopiere nøgler. Går du forbi en person, der bruger en nøgle, har du måske mulighed for at nuppe et billede med mobiltelefonen. Tag den ind i et tegneprogram, og du kan måle tallene, og give videre til nøglemaskinen. En person, der er udstyret med "spionkamera", vil også kunne tage kopi af nøglen, hvis kameraet kan føres forbi nøglen - det kan f.eks. være en af dem, der er indbygget et armbåndsur og kan købes på nettet. Nøgler, giver ikke mere nogen sikkerhed. Den største sikkerhed, er måske den digitale startspærer. I nogle tilfælde, bruges her en RFID chip, der er lagt ind i nøglen - og med stor sandsynlighed, kan du aflæse koden, ved at gå tæt forbi personen. I andre, kræves direkte kontakt med nøglens metal.

Hvis man ønsker større sikkerhed, så må man gå bort fra nøgler. De er nemme at kopiere, og kan i princippet kopieres på stor afstand med zoom linse uden det opdages. Digitale metoder, giver større sikkerhed. Hvis låsen bruges af flere, kan digitale metoder også afsløre hvis nøgle der er blevet misbrugt, og personen kan derfor afhøres, således man kan få afklaret, hvorledes at misbruget kan være sket. Nøglen kan erklæres ugyldigt, for den pågældende, og vedkommende kan måske få en ny nøgle, og der kan måske tilknyttes pinkode til kortet, hvis personen ønsker det.


16. feb 2010 kl 15:56

Jens Madsen

Re: Re: Man kan også lave scanneren selv..

Skal sikkerheden være stor, kan det kombineres med en skjult RFID nøgle, der er gemt et sted på personen, og aftastes i en afstand på op til 1.5 meter, når nøglekortet bruges. Derved, sker ikke det store, hvis nøglekortet forsvinder, da RFID delen ikke følger med, og RFID delen, kan have en skjult kontakt, så den kan slukkes, hvis nøglen opdages stjålden.


16. feb 2010 kl 16:20

Benny Olsen

Re: Re: Re: Man kan også lave scanneren selv..

En god nøgle skal indeholde en algoritme af bilens stelnummer som sammen med nøglens serienummer og tidsdata, giver en unik kode som altid vil være ny hver gang bilen skal låses op, startspærren skal være med biometriske data, har du ikke medbragt bil-administrators hånd eller øje, og er du ikke oprettet som bruger, så kan bilen ikke køre.
Lav så lige en nøglescanner til den!


16. feb 2010 kl 20:49

Max Jakobsen

Kopinøgle

De fleste store værksteder har nøglekoden i deres computersystem så en nr. plade er nok. Men som regel skal man bevise ejerforholdet.

Nøglescanner---- tjae jeg vil se den i funktion før jeg tror det. Jeg har et indgående kendskab til Fords nøgler, både de nye og de gamle, jeg kan ikke lige se hvordan dem skulle aflure koden.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.