blogs kategori-billede

Tænk positivt - det gør vi !

Af Peter Madsen ,  mandag 15. feb 2010 kl. 13:26

Copenhagen Suborbitals virker altså anti- depressiv !

Lørdag kom en masse mennesker til åbent hus og jeg havde en dejlig lejlighed til at møde nogle af vores læsere her på Ing.dk.

Det blev en dejlig dag selvom jeg bagefter var helt ør af de mange møder og mange spørgsmål.

Jesper Ellegård meldte sig som ny sponsor i den tunge ende. Vi er stadig kun på knap 30 % af budgettet for sommer opsendelsen så det var yderst velkomment. Man skal dog huske at vi også kun har søgt funding til det siden 6. januar - og der nok også sker mere i den sag inden opsendelsen. Flere foredrag for virksomheder og ligende er det vi allerhelst vil - for der giver man omgående igen for noget - og man mærker folk kan lide at høre en positiv historie i en krisetid. For at perspektivere det lidt indrager vi også ofte ubåden Nautilus. Så er det så meget guf at selv den meste kristiske for en oplevelse.

Søndag kom der CS folk og borede alle hullerne til lim ankre i betonen ved prøvestand III hvor HEAT skal aftestes den 28ende. Samtidig fik vi flyttet rundt i HAB så værkstedet er om konfigureret til skibs bygning - MLP 1 raket opsendelsesfartøjet skal jo bygges nu. Værkstøjs maskiner og materialereol belv flyttet og alt er nu klar.

I dag mandag kom første halvdel af stålet til MLP 1. Det er b.la. 60 stk 2 x 1 meter fire mm plader. Vores leverandør KECON har fået prisen i bund og mængden i top, og med i leverancen følger også en ekstra svejsemaskine og en båndsav. I dag blev prøvestandens betonindeslutning også færdig, så vi nu er klar til den store test.

Endelig havde jeg møde med en pensioneret luftkaptajn m.m. om udarbejdelse af en håndbog for vores opsendelse. Han har del rigtigt gode ideer og erfaring indefor den slags. Det kan vi bruge.

Det har egentligt ikke været nogen usædvanlig periode - det er bare lige nu at det slår mig vi jo faktisk bevæger os i den rigtige retning hurtigt - og jeg tror idag mere på konceptet og holdet - og folkets støtte, end nogenside.

Jeg bliver glad af dette projekt, det er vanedannende og stærkt smitsomt !

Peter Madsen



17. feb 2010 kl 12:02

Kurt Birk

Hvad gør man?

Interessant artikel;

<a href="http://artofmanliness.com/2010...t;So You Want My Job: Rocket Scientist</a>

:)


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Debatterede
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.