Også den danske transportminister Lars Barfoed (K) slår nu fast, at der kommer en to-sporet jernbane fra Lübeck til Puttgarden senest i 2025.
Forlydender om en tysk nedprioritering af en tosporet forbindelse fra Bad Schwartau nord for Lübeck til Puttgarden bliver nu også manet i jorden fra dansk side.
Det er transportminister Lars Barfoed (K), der nu også melder sig på banen med forsikringer om, at der ikke bliver problemer med kapaciteten og dermed også rentabiliteten på den faste forbindelse over Femern Bælt.
Det sker i et svar til Kim Christiansen (DF), der har bedt transportministeren om at forholde sig til udmeldingerne i blandt andet tysk presse om, at Deutsche Bahn ville nedprioritere anlæggelse af et ekstra spor på strækningen fra Bad Schwartau til Puttgarten.
I svaret henviser Barfoed til at Tyskland folkeretligt er forpligtiget til at sikre en tosporet forbindelse helt til Puttgarden. Ministeren skriver i sit svar til Kim Christiansen:
"Tyskland skal sikre, at der er tilstrækkelig jernbanekapacitet på den enkeltsporede jernbane mellem Bad Schwartau nord for Lübeck og Puttgarden ved åbningen af Femern Bælt-forbindelsen, at jernbanen mellem Lübeck og Puttgarden er elektrificeret senest ved åbningen af den faste forbindelse over Femern Bælt og endelig at udbygge jernbanen mellem Bad Schwartau og Puttgarden til en dobbeltsporet, elektrificeret jernbane senest syv år efter åbningen af den faste forbindelse over Femern Bælt."
Efter planen skal den faste forbindelse over Femern Bælt åbne i 2018, hvilket giver tyskerne en frist til 2025, før de ekstra skinner skal være på plads.
Betyder "ved åbningen af Femern Bælt-forbindelsen" og "ved åbningen af den faste forbindelse over Femern Bælt" det samme eller noget forskelligt !? !
Nej der er år imellem de to begivenheder(ironi) ,det er ikke uklar formulereing de da udtrykker akkurat det samme,hvis folk ikke kan finde på andet at brokke sig over,så har de for meget fritid,kan du ikke finde flere fejl
Rank 2009
Interaktivt kort med brancher og topliste »
Alle 800 virksomheder sorteret »