Demonstranter vadede direkte ind til atommissilanlæg
Sikkerheden omkring et amerikansk atommissilanlæg i Europa var ingen udfordring for en gruppe atomvåbenmodstandere, der trængte helt ind til missilerne, før de blev antastet.
Multimedia
Video:
Aktivister trænger uantastet en kilometer ind på missilbase
Fakta
Læs også
Læs mere om
Dokumentation
På trods af, at der på Kleine Brogel Air Base in Belgien er opstillet mellem 10 og 20 atommissiler, var det ikke noget problem for en gruppe aktivister at trænge ind på området.
Faktisk blev de først antastet, efter de var kommet over en kilometer ind på området og havde opholdt sig på basen en time. Og da havde de allerede passeret forbi diverse bunkere og basens landingsbane. Det oplyser den danske atomforsker Hans M. Kristensen fra Federation of American Scientists på sig blog.
Aktivisterne kalder deres mission for Bombspotting og angiveligt var udflugten til Kleine Brogel en uddannelsestur for deltagerne, så de fremover kan udforske andre bombelokaliteter.
Da aktivisterne endelig blev antastet var det af en enlig riffeludstyret soldat, der spurgte aktivisterne, hvad de lavede på området, skriver Hans M. Kristensen.
Soldaten fik dog hurtigt følgeskab af flere soldater, der sørgede for, at aktivisterne fik bind for øjnene og fik lov til at ligge på knæ i sneen i flere timer, skriver Hans M. Kristensen, der desuden refererere til en anden undersøgelse, han har foretaget, der konkluderer, at sikkerheden på de europæiske atommissilbaser ikke lever op til de samme standarder, som der gælder for sikkerheden på eksempelvis baser placeret i USA.
Ifølge Hans M. Kristensen er der stadig omkring 200 amerikanske atommissiler placeret i Europa på seks forskellige baser.





