Log ind  |  Ny bruger  |  Glemt adgangskode
   
Forsiden  /  Temaer  /  Kampfly  /  Ordførere om Gade-notat: Upræcist, skidt og tendentiøst

Ordførere om Gade-notat: Upræcist, skidt og tendentiøst

De politiske forsvarsordfører kalder Forsvarsministeriets kampflynotatet for upræcist, skidt, tendentiøst og langt under standarden. Vi skal kunne stole på oplysningerne, lyder det.

Af Erik Holm,  fredag 05. feb 2010 kl. 14:49

Tilliden til at Forsvarsministeriet giver uvildige og korrekte oplysninger er reduceret hos ordførerne fra tre af partierne bag forsvarsforliget efter at ing.dk i går beskrev et notat, som eksperter kaldte for fejlfyldt og til fordel for JSF.

»Notatet er efter min mening ikke standarden for notater fra Forsvaret, men langt under. Det er noget skidt, og det er klart, at min kritiske sans nu er yderligere skærpet fremover,« siger John Dyrby Paulsen, der er forsvarsordfører for den vigtigste forligspartner, Socialdemokraterne.

Han undrer sig blandt andet over, at Forsvarsministeriet i notatet næsten udelukkende anvender avis-skriverier som kilder og taler om ’graverende fejl og udeladelser’ i oplysningerne.

»Det er stærkt betænkeligt,« lyder det fra Dyrby Paulsen, der understreger, at han forventer, at oplysningerne er i orden i det kommende beslutningsgrundlag.

Forsvarsministeriet siger derimod i et skriftligt svar til Ingeniøren, at der er tale om en misforståelse af notates formål og indhold, og at notatet udelukkende er tænkt som et overblik over status i kampflyprojektet.

LÆS HELE SVARET FRA FORSVARSMINISTERIET

Men også hos regeringens støtteparti, Dansk Folkeparti, er man skuffet over oplysningerne. Forsvarsordfører Ib Poulsen siger, at det er helt normalt, han selv dobbelttjekker oplysninger som ordfører.

»Vi kan som politikere ikke vide alt i detaljer, og det skal vi heller ikke. Derfor skal vi som politikere alligevel kunne have tillid til de oplysninger, der kommer, og alle aspekter skal belyses fra alle sider. Men min oplevelse er, at det kan godt nogle gange knibe lidt med objektiviteten,« siger Ib Poulsen.

Forsvarsordfører Villum Christensen, Liberal Alliance, er enig og kalder notatet for ’upræcist og tendentiøst’.

»Det siger sig selv, at der ikke må være faktuelle fejl i så vigtig en sag, men jeg er på den anden side heller ikke så naiv at tro, at så store beslutninger ikke er politiske i et eller andet omfang, og at der derfor aldrig kan der aldrig kan være tale om objektivitet i snæver forstand,« lyder det fra Villum Christensen.

RSS Kommentarer (9)
avatar Af Finn Jensen, 05.02.2010 kl 16:24
Selvom der bliver ofret store beløb på JSF flyet fra Lockheed-Martin.
Da vil jeg drage beløbene som er ofret på den Flyvende Hollænder's moderne udgave, som i min verden er Osprey-22 Flyet, som kun kan blive dømt en dødssejler. Og når noget ikke er flyvefærdigt efter 60 år så glem det! At samme har været anvendt i filmen Avatar (computeranimeret) fortæller sit eget sprog.
Jeg tror hellere jeg vil laste det amerikanske forsvar for have fastholdt noget alt for længe. Og testpiloternes meninger om dette Osprey-22 ____ ? med samt hvad testpiloterne mener om JSF flyet? ? ?
Nogen der ved hvorfor man ikke længere har kig på Eurofighter? Alt må da være bedre end dette ufærdige JSF og omkostningerne til både vedligeholdelse og indkøb taler da også imod det, eller er det bare mig?
Det ender vel med at blive samme omgang som med DSB nye IC4 togsæt!

Hvad er der galt med at vælge noget som allerede eksisterer?

Saab Gripen virker da som et udmærket fly, leverandøren bor meget tæt på Danmark, og svjv. er prisen fastsat.

Og så har det danske forsvar altså købt Saab fly før.
Så den med at Sverige ikke er medlem af NATO holder da vist ikke helt vand.

Mvh.
Claus
har lovet Bush at købe JSF??
Når man omgås svenskere, så siger de, at Sverige da altid har været de-facto medlem af NATO.

Hvad tror I vores store, ekstra flygfelter har været bygget til?? - spørger de.
"De politiske forsvarsordfører kalder Forsvars-ministeriets kampflynotatet for upræcist, skidt, tendentiøst og langt under standarden. Vi skal kunne stole på oplysningerne, lyder det."
Herregud! Det er jo bare business as usual. Sådan er det også i de andre ministrier, så hvorfor blive så ophidset?
Her er der den helt særlige krølle på historien, at der er tale om en minister, der føler sig bundet af en helt utrolig loyalitet overofr USA. For år tilbage fik Gade en "fortjenstmedalje" af Rumsfeld - det var dengang vi viste os som USA's mest trofast alliere i Irak.
Så "far her" gør jo blot som de forventes af ham.
Havde han gjort det modsatte, da ville dét virkelige have været en sensation.
Ja producenterne af Eurofighter trak flyet ud da de ikke mente der var lige vilkår, da JSF ikke skulle tilbyde modkøbsaftaler. Ærgeligt da det er en særdels kompatibel våbenplatform.
Dansk forsvarspolitik bygger på at vi tror/håber/ved at USA vil komme os til hjælp i tilfælde af krig, trusler mm. Når vi køber nye kampfly forventer USA til gengæld at vi køber deres foretrukne valg, der som bekendt er JSF, uanset at Super Hornet også amerikansk eller svenskerne tilbød os Gripen gratis. Et andet valg vil kræve en anden dansk indgang til sin forsvarspolitik.

Ud fra et teknisk synspunkt syntes jeg at man skal problematiserer man køber bemandede kampfly, da man m forvente at de ubemandede UAV'er vil blive taktisk overlegne indenfor en overskuelig årrække. Så står man med noget hundedyrt isenkram man ikke tør bruge aht. piloternes liv.
avatar Af John Johansen, 06.02.2010 kl 19:29
Lad os nu, for fanden, få en ny regering!