JSF: Femte generations jagerfly er fremtiden
Markedschef for Lockheed Martin i Danmark, James D. Latham, forklarer her, hvorfor Danmark skal vælge Joint Strike Fighter som landets kommende kampfly.
Fakta
Tema
»Der er ingen sikkerhedsmæssige fordele ved jagerfly med to motorer. Det faktum, at det amerikanske luftvåben, den amerikanske flåde, det amerikanske marinekorps samt en række andre luftvåben rundt omkring i verden lige nu er ved at udskifte deres eksisterende kampfly med JSF-fly, burde tale for sig selv. I USA er luftvåbnet og marinekorpset allerede holdt op med at købe fjerde generations fly som A-10, F-15, F-16, F/A-18, og er i stedet begyndt at bestille Joint Strike Fighters. Den amerikanske flåde vil snart begynde at integrere JSF på hangarskibene. Syv af de ni JSF partnernationer har forpligtet sig til at købe JSF, og det er nu kun Danmark og Canada, der endnu ikke har afsluttet deres jagerflykonkurrence.
Årsagen til denne massive opbakning til JSF er enkel: JSF er designet til at overvinde ikke bare eksisterende trusler, men også til at besejre og overleve de mest avancerede trusler, der kan forventes at dukke op i tiden fra 2020 og herefter. Avanceret stealth kombineret med høj fleksibilitet, supersonisk hastighed, net-baseret kommunikation og de mest avancerede flyelektroniske anlæg nogensinde i et jagerfly vil sikre herredømme i luften langt ind i det 21. århundrede.
For selv det bedste fjerde generations jagerfly kan hverken modsvare eller overleve den næste generation af trusler, og flyenes udfordringer vil kun blive større med tiden.
Motoren i JSF er den stærkeste jagerflymotor i historien. Denne ene motor producerer mere trækkraft end de fleste tomotorers jagerfly, og moderne multirole jagerfly har ingen sikkerhedsmæssige fordele med to motorer. Statistikker fra USA's regering (USG Maintenance Reporting System) viser, at F-16 med én motor tilbyder større sikkerhed for piloten end F/A-18 med to motorer.
JSF skal oven i dette leve op til hidtil uset skrappe krav til pålidelighed og holdbarhed - krav, der aldrig tidligere er blevet stillet til et jagerfly. JSF forventes derfor at være betydeligt sikrere end både de ét-motors og tomotorers fly, det er designet til at erstatte, herunder F-16 og F/A-18.
De mest avancerede F-16 og F/A-18E/F har ens kapacitet, så hvis Danmark skulle beslutte at fortsætte med at købe fjerde generations kampfly, ville det være logisk at købe nye F-16 og at bevare det nuværende F-16-operation og support-system. Men ligesom de amerikanske værn og de syv andre JSF-partnere (Storbritannien, Italien, Holland, Tyrkiet, Canada, Australien, Norge) deltager Danmark i udviklingen af et femte generations fly af de grunde, der blandt andet er nævnt ovenfor.
Den danske industrielle deltagelse i JSF-projektet er fortsat voksende og massiv med 15 virksomheder, der enten allerede er involveret i programmets udviklingsfase eller har mulighed for at deltage i produktionsfasen. Mulighederne for produktion spænder fra kompositter, pylonfremstilling, fremstilling af sub-komponenter til udvikling af software. Der er med andre ord intet eksperimentelt omkring JSF.
15 af de 19 testfly er leveret, 35 fly er i øjeblikket på samlebåndet og langt mere end 3.000 planlagte fly (forventeligt flere) vil være produceret i 2036. Prøveflyvninger finder sted på fjerde år, og flyet lever mere end fuldt op til de opstillede parametre. Alle sensorer i JSF fungerer efter hensigten, og programmet overholder tidsfristen i forhold til den første leverance af et komplet fly til det amerikanske luftvåben senere på året. Overgangen til JSF er med andre ord i gang over hele verden.«











