Bremseproblemerne breder sig: Ford tilbagekalder 17.600 Ford Fusion
Det er ikke kun Toyota, der har problemer med bremserne i sine hybridbiler. Nu er det også gået ud over Ford Fusion og Mercury Milan.
Ford tilbagekalder nu 17.600 biler af mærkerne Ford Fusion (billedet herover) og Mercuty Milan for problemer med den software, der styrer bremsesystemet. (Foto: Ford)
Læs også
-
Flere problemer for Toyota: Nu svigter bremserne i hybridbil
Læs mere om
Dokumentation
17.600 ejere af Fords hybridbiler Ford Fusion og Mercury Milan får besked med posten en af de nærmeste dage om, at deres bil skal have firmwaren i bremsesystemet opdateret.
Ford Fusion og Mercury Milan er i princippet den samme bil, der sælges med forskelligt udstyrsniveau under to forskellige mærker.
Fejl i firmwaren i biler, der er produceret inden 17. oktober sidste år, medfører unødig skiften mellem traditionel og regenerativ bremsning, skriver blandt andet Reuters fra Detroit.
Der har indtil nu ikke været rapporteret om ulykker på grund af problemet med bremserne.
Bremsesystemet i hybridbiler er mere avanceret end i almindelige biler, da elektromotoren under opbremsning anvendes som generator, således at batteriet lades op.
Tilbagekaldelsen kommer efter oplysninger i Consumer Reports, hvor et af bladets ingeniører beskriver, hvordan han kørte forbi et stopskilt i bymæssig bebyggelse, efter at bremserne havde svigtet et kort øjeblik.
Ford understreger dog, det dog blot føles som om, at bremserne svigter. I virkeligheden bremses der dog normal, hedder det fra Ford.





