/rumfart

Iran sender rotter, skildpadder og orme kortvarigt i rummet

Iran opsendte onsdag en hjemmebygget satellit med rotter, skildpadder og orme ombord. Det er Irans første suborbitale rumopsendelse med levende organismer.

Af Thomas A. E. Andersen, torsdag 04. feb 2010 kl. 13:04

Det statelige Iranske tv viser Kavoshgar-3 raketten blive opsendt fra en opsendelsesrampe i ørkenen med en tæt sky af røg bag sig.

Efterfølgende blev kapslen vist frigjort fra raketten og roterende i rummet. Andre tv-billeder viste en hvid rotte liggende på ryggen med kirurgiske slanger løbende ind i dens mund. To andre beholdere indeholdt orme og små skildpadder.

Det iranske nyhedsbureau ISNA oplyser, at kapslen med dyrene er landet sikkert på Jorden igen efter at have gennemført en parabolformat bane. Det er ikke oplyst, hvordan dyrene har det.

Opsendelsen har igen skabt bekymring i Vesten for Irans rumprogram, hvor man frygter det vil blive benyttet til udvikling af militære våben.

USA kalder opsendelsen en provokerende handling. Bill Burton, der er talsmand for det Hvide Hus oplyser, at Obama-administrationen er i gang med at undersøge rapporterne om opsendelsen.

Frankrig udtaler, at opsendelsen giver grund til ”stor bekymring”.

Frygten begrundes i om Iran forsøger at udvikle atomvåben, og om rumraketterne kan udvikles til ballistiske missiler, der kan medbringe atomvåben.
Opsendelsen og præsentation af den nye raket samt flere nye satellitter er en del af Irans “rumteknologidag”, der markerer 31- året for den islamiske revolution.
»Det er godt arbejde, når vi kan sende levende organismer ud i rummet. Vi har gennemført eksperimenter på dem og de er vendt tilbage til Jorden,« siger Irans præsident Mahmoud Ahmadinejad til ISNA.
Det Iranske tv viste også billeder af Mahmoud Ahmadinejad som afslørede en national raket, kaldet Simorgh (Fønix), til satellitopsendelser. Raketten kaldes ”Satellite Carrier Simorgh” og er bygget til opsendelse af 100-kilos satellitter til en bane på 500 kilometers højde omkring Jorden. Den 27 meter høje raket vejer 85 ton og den drives af flydende brændstof.
Mahmoud Ahmadinejad sagde:
»Iran vil opsende en satellit til 500 kilometers højde. De næste skridt er 700 og 1.000 kilometer. Alle ved, at hvis man kan sende ud i 1.000 kilometers højde, så kan man opsende til alle baner.«
Udover den nye raket, blev også tre nye satellitter kaldet Toloo (Dawn), Navid (Good News), and Mesbah-2 (Lantern) præsenteret.
Toloo er en jordobservationsatellit på 100 kilo der skal sendes ud i 500 kilometers højde og fungere i tre år.
Iran opsendte sin første nationale satellit Hope i februar måned sidste år. I 2008 opsendte Iran to raketter Kavoshgar og Kavoshgar-2 uden nogen last.



04. feb 2010 kl 13:48

avatar

Peter Andersen

USA's bekymring

Jeg kan godt forstå USA's bekymring,men selvom det er en "slyngelstat" kan de for f..... vel ikke blande sig i fremmede staters rumprogram,især da de selv har udviklet raketter til at frembringe a-våben,det er jo ikke sikkert at Iran vil bruge dem til a-våben,men tyv tro jo som bekendt at alle stjæler


04. feb 2010 kl 15:11

Frithiof Andreas Jensen

Re: USA's bekymring

Er det ikke *kun* USA som sender robotter ind over lande, som man ikke er i krig med, for at affyre missiler mod folk man ikke kan lide men som man tror opholder sig der hvor missilet lander?


04. feb 2010 kl 18:23

Bent Hansen

Re: USA's bekymring

Det er "politik" der her drejer sig om.. USA lider af paranoia så det basker. Stod det til USA var resten af verden lagt i en spændetrøje og men er videokamera fastmonteret på hovedet.

Jeg har ikke noget mod USA på nogen måder, men overstående er fakta.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.