Et kampflynotat fra forsvarsminister Søren Gade til forligspartierne er fuldt af sjuskefejl og udeladelser af vigtig information. Det ligner en samling argumenter for Joint Strike Fighteren, lyder det fra eksperter.
Fredag sendte forsvarsminister Søren Gade (V) et notat om status på kampflyprocessen til kredsen bag forsvarsforliget.
Notatet er skrevet efter opfordring fra forligskredsen og skulle være en status på indkøbet af nye kampfly som afløsere for de nuværende F16-fly.
Men notatet møder hård kritik fra eksperter. Vigtige oplysninger er udeladt, det er venstrehåndsarbejde og fuld af sjuskefejl, forlyder det.
DOKUMENTATION: Læs det kritiserede notat her (PDF)
Indtrykket er, at Søren Gade (V) reelt har truffet sit valg mellem kampflyene Joint Strike Fighter, Gripen Next Generation og Boeings Super Hornet, selv om beslutningsgrundlaget endnu ikke er på plads, lyder det blandt andet fra forsvarsekspert og lektor i militære studier ved Aalborg Universitet, Jeppe Plenge Trautner.
»JSF ikke blot favoriseres, notatet kaster vievand over, at typebeslutningen er JSF, og at den beslutning kan og bør træffes nu,« siger Jeppe Plenge Trautner.
Også Peter Viggo Jakobsen, sikkerhedspolitisk forsker ved Københavns Universitet, har læst notatet fra forsvarsministeren.
»Man aner en tendens til, at man kun tager de ting med, man kan bruge i sin argumentation over for et typevalg af JSF,« siger Peter Viggo Jakobsen.
Årsagen er, at notatet indeholder en række fejl og undladelser, der betyder, at JSF på visse punkter fremhæves over for de andre kandidater.
Som ing.dk skrev fredag ønsker Søren Gade en beslutning om typevalg i første halvår 2010 primært af hensyn til forsvarsindustrien.
LÆS ARTIKEL: Notat: Gade kræver lyn-beslutning om kampfly
Ifølge notatet mener Dansk Industri, at dansk partnerskab i JSF har et betydeligt potentiale for danske virksomheder. ’DI har senest den 5. marts bekræftet denne anbefaling over for Erhvervs- og Byggestyrelsen’, hedder det således i notatet.
Men hvad Forsvarsministeriet ikke oplyser er, at DI den 21. oktober sidste år sendte et officielt advarselsbrev til økonomi- og erhvervsminister Lene Espersen samt forsvarsminister Søren Gade.
Heri kræver DI, at den valgte leverandør forpligtes til at sikre danske virksomheder ordrer i et omfang, der mindst svarer til den samlede askaffelsessum for fly inklusive tilhørende systemer. Et ønske, der allerede kom frem på et møde mellem DI's industrigruppe JSF DK Team og Erhvervs- og Byggestyrelsen i januar, og som Ingeniøren beskrev i april.
LÆS ARTIKEL: Kampfly-lobby trygler om modkøbsaftaler
Baggrunden er en frygt blandt DIs medlemmer for, at der ikke kommer nok ordrer til danske virksomheder, hvis valget ender på JSF, fordi Lockheed Martin er undtaget de normale modkøbsregler.
Notatet nævner heller ikke, at 97 pct. af de ordrer, der er tilfaldet danske virksomheder i JSF programmet siden 2002, kun er gået til tre virksomheder.
»Det er en meget alvorlig fejl. Man overser at nævne en klar kritik over for JSF fra Dansk Industri, det burde klart have været nævnt i notatet,« siger Jeppe Plenge Trautner, der dog samtidig understreger, at han ser JSF som den bedste kandidat i feltet.
Men der andre problemer. Blandt andet angives Australien til at ville købe 100 JSF, hvilket ikke er korrekt. Indtil videre et køb af 14 fly godkendt, mens en beslutning om eventuelle yderlige køb er udskudt til 2012. Intet er altså afgjort.
Skal man tro oplysningerne i notatet 'forventer Australien' at anvende 24 Super Hornet 'mindst' til 2020 - altså 10 år fra i dag. Men sandheden er, at der er tale om anskaffelsesprocessen, der løber frem til 2017-2018. Driften af Super Hornet løber årtier fremefter.
»Oplysningerne i notatet giver efter min mening slagside i forhold én af kandidaterne. Fejlene har jo til formål at signalere, at Hornet ikke er en seriøs kandidat, og at vi i stedet bør vælge JSF,« siger Peter Viggo Jakobsen.
Notatet henter ikke sine oplysninger gennem officielle eller militære kanaler, men citerer i stedet avisartikler og ’diverse kilder’, og der er sjuskefejl. Australien gøres eksempelvis til Nato-land, hvilket også gælder de tre af USA’s værn, der er involveret i JSF-programmet.
Jeppe Plenge Trautner kalder notatet for ’venstrehåndsarbejde’.
»Det er sjusket arbejde og fyldt af dumme fejl. Jeg tror den pågældende kontorchef må have været på kursus eller ferie, og som medlem af forligskredsen ville jeg være træt af at få så dårlige arbejdsdokumenter,« siger Aalborg-forskeren.
Peter Viggo Jakobsen er enig, også selv om han mener, at mange af fejlene er i småtingsafdelingen.
»Det er et problematisk notat, som jeg personligt ville være ked af at lægge navn til,« siger Peter Viggo Jakobsen.
Det har ikke været muligt at få en kommentar til notatet fra Søren Gade, der er på tjenesterejse.
Ifølge notatet mener Dansk Industri, at dansk partnerskab i JSF har et betydeligt potentiale for danske virksomheder. ’DI har senest den 5. marts bekræftet denne anbefaling over for Erhvervs- og Byggestyrelsen’, hedder det således i notatet.Jeg synes principielt at det er komplet ligegyldigt hvad DI mener om indkøb at forsvarsmateriel, men vil man skæve den vej tilbyder SAAB 180% modkøb mens Lockheed Martin lover ... absolut ingenting. Det er muligt Lockheed Martin vælger at lade det dryppe lidt på dansk industri hvis det passer dem, men de er ikke forpligtiget til nogetsomhelst. Det bliver SAAB.
Men hvad Forsvarsministeriet ikke oplyser er, at DI den 21. oktober sidste år sendte et officielt advarselsbrev til økonomi- og erhvervsminister Lene Espersen samt forsvarsminister Søren Gade.
Heri kræver DI, at den valgte leverandør forpligtes til at sikre danske virksomheder ordrer i et omfang, der mindst svarer til den samlede askaffelsessum for fly inklusive tilhørende systemer. Et ønske, der allerede kom frem på et møde mellem DI's industrigruppe JSF DK Team og Erhvervs- og Byggestyrelsen i januar, og som Ingeniøren beskrev i april.
Os på jorden i Afghanistan mærker i al fald ingen forskel, da det er andre våbenarter der er vores bedste hjælpere, når det brænder på.