/biotek

Novo Nordisk når CO2-mål fem år før tid

Ved dagens præsentation af årsregnskabet for 2009 kunne Novo Nordisk fortælle, at selskabet øgede resultatet med 21 procent, samtidig med, at man nåede målet om reduktion af CO2-udslip fem år før tid.

Af Mette Buck Jensen, tirsdag 02. feb 2010 kl. 16:48

Det er lykkes for Novo Nordisk at reducere CO2-udslippet med 30 procent på trods af en væsentlig forøgelse af produktionen. Reduktionen er så stor, at selskabet har nået sit eget mål for reduktion fem år tidligere end antaget.

Novo Nordisk satte i 2006 et mål om at reducere CO2-udledningen i absolutte tal med 10 procent i perioden fra 2004 til 2014. Så selvom virksomheden producerer mere insulin år efter år, skal CO2-udledningen reduceres svarende til væksten - og 10 procent oveni.

Og det er nu sket ved at sikre energibesparelser i alle produktionsfaciliteter globalt.

Som Ingeniøren tidligere har kunnet fortælle sker reduktionen blandt andet ved at slukke for ventilation om natten, at udnytte spildvarme og forbedre køleprocesser.

Administrerende direktør Lars Rebien Sørensen forklarede ved telekonferencen i forbindelse med præsentationen af årsregnskabet, at miljøansvarlighed er en hjørnesten i virksomhedens forretningsmodel.

Optimisme efter godkendelse
Ellers fremgår det af årsregnskabet, at Novo Nordisks resultat af primær drift steg med 21 procent i 2009, og at resultatet i 2010 ventes at stige med omkring 10 procent.

Den optimistiske forventning til 2010 skyldes primært, at Novo Nordisk netop har fået markedsføringstilladelse for den humane GLP-1-analog til behandling af type 2-diabetes, Victoza, fra såvel FDA i USA som de japanske sundhedsmyndigheder.

I 2009 steg salget samlet med 12 procent opgjort i kroner, især trukket af, at salget af moderne insuliner steg med 24 procent og salget i Nordamerika steg med 21 procent.

Lars Rebien Sørensen udtaler ifølge pressemeddelelsen:

»Vi er tilfredse med det solide driftsresultat i 2009, som primært har været drevet af en robust salgsvækst for vores moderne insuliner. Lanceringen af Victoza i Europa er forløbet særdeles lovende, og vi ser frem til at fortsætte den globale udrulning af Victoza efter de seneste godkendelser i USA og Japan.«



02. feb 2010 kl 17:01

avatar

Christian Munch-Petersen

Novo viser vejen

I dag læste vi ellers i Politiken, at Venstre mener, at krav om CO2-reduktioner vil ødelægge dansk erhvervslivs konkurrenceevne.


02. feb 2010 kl 17:49

Bent Hansen

Re: Novo viser vejen

Så er det at vi må vælge om vi i fremtiden vil sejle i ubåde over rådhuspladsen eller tjene lidt mindre og kunne gå over pladsen.
Jeg syntes ikke valget burde på nogen måde være svært....


02. feb 2010 kl 19:54

Christoffer Hansson

Re: Novo viser vejen

I dag læste vi ellers i Politiken, at Venstre mener, at krav om CO2-reduktioner vil ødelægge dansk erhvervslivs konkurrenceevne.

Det er jo egentlig besynderligt. Hvis man kan producere mere eller det samme med mindre energiforbrug, så kan det da kun være positivt for bundlinien. Det kræver naturligvis nogle investeringer, men hvis man kan skære så meget i udledningen som Novo, så må de investeringer da kunne tjenes hjem ret hurtigt.


02. feb 2010 kl 20:37

Bent Hansen

Re: Re: Novo viser vejen

Ikke så besynderligt... Producere mere = mere co2.
Med mindre man kan skære co2 ned i produktionen.
MEN hvis man så tænker.. Nå nu kan vi producerer dobbelt så meget sviner vi som i starten og er i princippet ikke nået en meter.

Naturen er ligeglad med om vi kan lave en enhed til 1 kg co2 eller 2 enheder til 1 kg co2... Resultatet er det samme ingen nedgang af co2, men dermed en effektisering af produktionen.


02. feb 2010 kl 21:03

Anders Matthiessen

Re: Re: Re: Novo viser vejen

Du kan vende tallene som du vil Bent, det er og bliver en positiv nyhed for alle parter. Du forventer måske, at Novo bare skal lade være med at producere ud fra efterspørgslen? Tror du de konkurrerende producenter har nedsat co2 mængden lige så meget?

Det kunne dog stadigvæk være interessant at se det totale co2 udslip, i stedet kun i relation til salget.


02. feb 2010 kl 22:03

Bent Hansen

Re: Re: Re: Re: Novo viser vejen

Det var ikke det jeg skrev.. vel !! Det var sådan du vil forstå det.

Det var ikke Novo jeg specielt hentyder til.

Se det sådan her... Hele verden over 10 år får co2 halveret.... FINT.. Men samtidigt sættes produktionen op til det dobbelte.

Resultat = Lige så meget co2 nu som om 10 år. MEN rigtigt nok en bedre produktion pr given enhed.

Altså ingen nedskæring i co2 :-(
***********************************
Om de konkurrerende nedsætter lignende.. nej det tror jeg ikke. Men vil vi have co2 ned skal vi alle bide os selv kraftigt i bagdelen. Novo gør et udmærket arbejde. Måske ville en global "co2" moms på gøre underværker.


03. feb 2010 kl 10:10

Anders Bruun

Re: Re: Re: Re: Re: Novo viser vejen

Nu er det jo sådan at det er trods større produktion at CO2 forbruget er nedsat, dvs. selvom at de producere mere end i 2004, udleder de mindre CO2.
Det er et urolig flot resultat der viser alle at det kan lade sig gøre med en smule fornuft om omtanke.

Novo Nordisk viser vejen


04. feb 2010 kl 16:24

Vibeke Burchard

Absolut eller relativ endgang i CO2

Hej, jeg er ansvarlig for klimastrategien i Novo Nordisk produktions division. Jeg melder mig på banen blot for at gøre det klart, at det fra starten i 2005 har været et mål at opnå en absolut reduktion i CO2 og ikke kun relativ. Vores energiforbrug og CO2 udledning faldt i absolutte tal først i 2008 og igen her i 2009 - på trods at en vækst på noget lig 10 % om året. Det er vi meget stolte af og fortsætter med at gøre hvad vi kan for at opnå yderligere reduktioner.


04. feb 2010 kl 20:34

Bent Hansen

Re: Absolut eller relativ endgang i CO2

Det er flot.
Med en fremgang på 10 % og en halvering i co2 er det jo perfekt som mange kan lære af.

Men jeg tror jeg er blevet misforstået:
Havde fremgangen nu været eks. 200 % og en halvering i co2 er det i princippet lige meget.
Og havde fremgangen været 300 % og en halvering i co2, ville det øge co2'en. Dog ikke pr. "enhed".

Kort og godt:
Pointen burde ikke være at man nedskære sin co2 for at kunne svine mere.


06. feb 2010 kl 16:50

Tommy Andersen

Re: Novo viser vejen

Ved dagens præsentation af årsregnskabet for 2009 kunne Novo Nordisk fortælle, at selskabet øgede resultatet med 21 procent, samtidig med, at man nåede målet om reduktion af CO2-udslip fem år før tid.

Helheden bør klart erkendes.

Næppe mange store virksomheder kan i denne tid præstere en resultatfremgang af denne størrelse; 21 % mine damer og herrer.

- kan reduktionsmålene have bidraget hertil? Hvad er læren af dette for Landet og dets erhvervsliv?

De stærke etiske krav er synonymt med universielle stærke faglige krav: det er hulens svært at gennemføre og kræver minutiøs gennemgang af enhver del af planlægningen og afviklingen af produktionen.

Gør man det, stiller disse krav om anvendelse af energiressourcer, er det uundgåeligt, at det ikke stærkt afsmitter sig universieltel til enhver del, der indgår i et Novoprodukt. Dette betyder, at processerne bliver mere intelligente, videnstunge. Det er synonymt med et langt lavere over all resourceforbrug. Og det er da også det, der er blevet meldt løbende fra Novo.

Det betyder:

- langt lavere energiomkostninger
- langt lavere forbrug af vand
- langt lavere forbrug af en hvilken som helst anden råvare.
- det kan betyde lavere mandskabsforbrug
- det kan betyde bedre processtyring; kvaliteten bliver højere første gang: færre kasserede produkter. Flottere produkter; lavere omkostninger!

- det betyder "ved rettidig omhu"
- Amen!

De store krav, der blev stillet indtil 2001 i "green Denmark" gav bedre produkter generelt - også i landbruget. Det skaber indtjening og eksport denne troværdighed.

Det er efterhånden sat over styr - det etiske - og det er vor konkurrencevene indlysende også ved at være.

Efter 2001 blev der udviklet etisk nihilisme

Etikken skabte energiindustrien (og miljø) - en vel i 2008 100 mia's forrretning med over 60.000 ansatte.

Det burde regeringen snart tage ved lære af; det gør den næppe.

Og oppositionen, tja den virker for spin doctorinficeret i dansen om burkaen, til at tage aggressiv etisk og visionær tete, selv om den har alt at vinde derved.

Ændres det ikke, må vi snart forlede os på HM Dronningen - og håbe på gode forbindelser, når hun udbringer et:

"Gud bevare Danmark".

Tommy Andersen

PS: Generel Electric har ført den samme etiske politik. Også GE har nået sine reduktionsmål før tid - med bragende flotte resultater på bundlinjen til følge.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.