Britisk industri flytter hjem – dansk bliver ude
Efter en lang periode med massiv udflytning viser en ny undersøgelse, at stadigt flere britiske industrivirksomheder overvejer at trække produktionen hjem igen. I Danmark er der ingen sikre tegn på samme tendens.
I Storbritannien er der en tendens til, at industrivirksomhederne trækker produktionen hjem igen efter år med massiv outsourcing. (Foto: Casper Dalhoff)
Læs også
Læs mere om
Dokumentation
Skal – skal ikke. Efter årtiers heftig aktivitet med at flytte produktionen af industriprodukter til lavtlønslande, er der tegn på, at britiske virksomheder ikke længere kan opnå de besparelser som var forventet.
En undersøgelse offentliggjort i Timesonline.co.uk viser, at 14 procent af de adspurgte industrivirksomheder har flyttet produktion tilbage til Storbritannien, fordi besparelserne ved at outsource ikke var høje nok.
Samtidig viser undersøgelsen, at to tredjedele af de 300 adspurgte virksomheder vil genoverveje deres outsourcingsstrategi. I dag mener 70 procent af virksomhederne, at Storbritannien er et godt sted at producere. For to år siden var det tal kun 43 procent.
Der foreligger ikke tilsvarende danske tal, der kan bekræfte, om danske virksomheder oplever samme tendens. Hverken Dansk Industri eller Copenhagen Business School har gennemført undersøgelser, men adjunkt Peter D. Ørberg, der er lektor i globalisering og markedsstrategi på CBS peger på flere årsager til, at virksomheder ikke får forventningerne indfriet, når de outsourcer til udlandet:
»Først og fremmest har mange virksomheder nok urealistiske forventninger til besparelserne ved at flytte en aktivitet til udlandet. De er kommet til at stirre sig blinde på timelønnen og har måske ikke været godt nok forberedt,« siger Peter D. Ørberg, der kender til tilfælde fra Danmark, uden at han endnu vil kalde det en tendens.
DI planlægger undersøgelse
Hos Center for Underleverandører peger direktør Knud Hareskov Jensen på, at en del virksomheder står med store investeringer i produktionsteknologi:
»Måske har de overinvesteret og kæmper derfor hårdt om at få noget at lave. Det kan presse prisen, så de faktisk bliver konkurrencedygtige med udlandet. Det kunne få flere danske virksomheder til at genoverveje deres outsourcingsstrategi.«
Hos DI planlægger produktivitetschef, Jens Kristian Jørgensen, at gennemføre en undersøgelse af spørgsmålet:
»Vi hører naturligvis om virksomheder, der flytter produktionen hjem, men vi har endnu ikke materiale, der viser i hvilket omfang, at de hjemtager produktionen.«






