/produktion

Russisk stealth-kampfly flyver for første gang

Det russisk udviklede 5. generations stealth kampfly, Sukhoi T-50 PAK-FA, har været i luften for første gang. Flyet kommer til at koste op til 50 milliarder kroner i udviklingsomkostninger og skal bygges i 500 eksemplarer.

Klik for at se billedet i stort

Sukhois T-50 PAK-FA lander i Sibirien efter sin første flyvning. Foto. Sukhoi


Læs også

Læs mere om

Af Erik Holm, fredag 29. jan 2010 kl. 10:09

En prototype af kampflyet Sukhoi T-50 PAK-FA har fløjet for første gang, oplyser Reuters.

Jomfruflyvningen sker godt en halvanden måned efter, at 5. generations kampflyet for første gang viste sig ved landingsbanerne ved fabrikkerne i Komsomolsk-na-Amure i Sibirien efter i årevis at have været et mere eller mindre sagnomspundet projekt.

Sukhois PAK-FA er et russisk-indisk udviklingsprojekt designet af Sukhoi/United Aircraft Corporation. Projektet er estimeret til 40 og 50 milliarder kroner i udviklingsomkostninger og bliver – ifølge internationale medier – bygget i mindst 500 eksemplarer til de to landes luftvåben. Stykprisen kommer til at ligge på omkring 500 millioner kroner.

»Flyet levede op til forventningerne, så jomfruflyvningen var en succes,« siger Olga Kayukova, der er talsmand for Sukhoi.

Analytiker forventer, det vil tage fem til syv år, før flyet bliver operationelt i det russiske flyvevåben.



29. jan 2010 kl 11:11

Per Sand Lauridsen

Billeder

Lidt billeder kan der findes af den som vel kan henregnes under semi-officielle, eftersom det er fra Sukhoi's egen hjemmeside:

http://sukhoi.org/eng/news/com...3143

Lidt kommentarer om testflyvningen og i almindelighed om behovet for et nyt fly til russerne:

http://www.channelnewsasia.com...html

Mvh.


29. jan 2010 kl 12:30

Georg Jensen

bedre sensor teknikker

Den ligner f-22 raptor en del. Efterhånden som disse "stealth fly" blir implemteret i luftvåbnene, handler det vel om at forbedre sensorer til at finde flyene. DAS, som f-35 (og F-22) har, skulle være istand til i en sphære omkring flyet at kunne spore frikionsvarmen fra indkommende missiler. Selv om et fly har en meget lav RCS værdi, betyder det jo ikke det er usynligt. Det er blot mindre synligt. Flyene kan vel spores relativt nemt? ved ir strålingen fra udstødningen. Radarsatellitter har vel også bedre muligheder for at finde flyene, da de fra oven og neden har store flader.


30. jan 2010 kl 18:37

Stig Larsen

Hvad koster den?

Lad den kommer med i udbudet.


03. feb 2010 kl 20:30

Kristian Glejbøl

Re: Hvad koster den?

Er du da helt van(d)vittig ? Tænk dog på konsekvenserne:
Terma kommer til at fyre endnu 10 ingeniører og en chef, Anders F bliver arbejdsløs og Christiansborg bliver bombet fordi bygningerne er fulde af fjendtlige kombattanter.

Spøg tilside: God ide. Eller endnu bedre: Kan vi ikke bare nøjes med at udvikle et kampfly der kan produceres på licens, så slipper vi for alt det pjat.

- det er stadig spild af penge

- vi aner stadig ikke hvorfor vi har brug for dem

Hvor er politik dog underfundig :)


03. feb 2010 kl 20:45

Bjarke Mønnike

Re: Re: Hvad koster den?

Kunne du ikke bare nøjes med at sige at du ikke ved hvorfor vi anskaffer os fly...vi andre ved godt hvorfor.


06. feb 2010 kl 12:00

martin gosvig

hvorfor?

hvorfor skal vi have nye?
jeg forstår det nu ik helt, tror ikke taleban går meget op i om det stealh fly.. ville mene det var bedre med bedre trænede soldater og køretøjer som ikke falder fra hinanden.. Men det ser jo godt og øjteknologisk ud i disse tider hvor ting skal være 17 gange så højteknologisk som nødvendigt.. i kender vel historien om de spildte amerikanske skatte kroner til en kuglepen?
militær er per konsekvens uintelligent..


06. feb 2010 kl 13:11

avatar

Peter Ole Kvint

Re: Re: Hvad koster den?

- det er stadig spild af penge

- vi aner stadig ikke hvorfor vi har brug for dem

Hvor er politik dog underfundig :)

var der ikke nogen huller i vejene som skulle laves først?


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.