/elektronik

Tagene af Intels bygninger i Folsom i det nordlige Californien er første sted, hvor selskabet placerer sine solcelleanlæg. Dette anlæg vil fylde omkring seks hektar og vil kunne levere en MW. (Foto: Google Earth)

Tagene af Intels bygninger i Folsom i det nordlige Californien er første sted, hvor selskabet placerer sine solcelleanlæg. Dette anlæg vil fylde omkring seks hektar og vil kunne levere en MW. (Foto: Google Earth)

Intel investerer i otte solcellefarme

Med otte nye solcelleanlæg vil mere end halvdelen af Intels strømforbrug i USA komme fra vedvarende energikilder.

Af Mads Ølholm, onsdag 27. jan 2010 kl. 10:54

I løbet af de næste syv måneder vil Intel opføre syv solcelleanlæg i de amerikanske delstater Arizona, Californien, New Mexico og Oregon.

Anlæggene skal levere elektricitet til Intels produktionsfaciliteter, der netop ligger i disse fire delstater.

Samlet vil solcelleanlæggene kunne levere 2,5 MW.

Af de otte anlæg, skal de syv bygges på tagene af Intels bygninger, mens det ottende, der også er det største, bygges på jorden, skriver Intel i en pressemeddelelse.

Det største anlæg bygges i Folsom i det nordlige Californien. Dette anlæg vil fylde omkring seks hektar og vil kunne levere en MW.

Samtidig med beslutningen om at investere i solenergi, har Intel øget indkøbet af grøn energi, der ved årets udgang vil udgøre 51 procent af Intels samlede energiforbrug i USA.

Intel vil selv anvende al den elektricitet som solcelleanlæggene producerer, så der ikke sker tab i forbindelse transmission af energien.



27. jan 2010 kl 11:20

Asser Kalsbøll

Hvad kan man sige..

..udover godt gået!
De er store(strømslugende) nok til at drive store dele af deres egen strømforsyning - godt at se de udnytter det.
spørgsmålet er så: hvornår kommer det i drift og hvilken teknologi satser man på?


27. jan 2010 kl 13:18

avatar

Svante Jørgensen

Fint nok,

men når de har lavet nok solcelle anlæg til at offsette alt den støm deres processorer bruger i computerne rundt i verden, se så er der tale om en nyhed :)


27. jan 2010 kl 14:33

Bent Hansen

Hvorfor

2.5 mw.. hvorfor ikke en mølle eller to. Men det kan jo være der ikke blæser lige der.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.