Hvorfor kniber man øjnene sammen for at se skarpt?

tirsdag 02. feb 2010 kl. 14:25

Kim Petersen vil gerne vide følgende:

"Hvorfor kniber man øjnene sammen for at se skarpt? Selv er jeg nærsynet og bruger selv tricket med at knibe øjnene sammen, hvis jeg ikke har linser eller briller på."

Øjenlæge, dr.med., fhv. adjungeret professor, pensioneret overlæge, Mette Warurg svarer:

Tak for dit spørgsmål om hvorfor nærsynede kniber øjenlågene sammen. Det gør de af samme grund som optikere sætter en
sort plade med et lille hul i prøvebrillen. Det betyder, at man kun arbejder med de centrale lysstråler og samtidig viser man, hvor godt synet kan blive når pupillen er lille.- Man nedsætter brydningsfejlene og arbejder kun med de centrale stråler, der går ubrudt igennem øjets lag.

Spørg Scientariet er redigeret af Tine Havkrog Brandenborg, thb@ing.dk.



02. feb 2010 kl 18:15

Peter Hviid

A-hvad

Det er et godt spørgsmål som jeg selv har tænkt over.
Til gengæld forstår min lille hjerne ikke svaret, så jeg prøver at stille det på en anden måde og håber nogen kan forklare det på en letter forstålig måde.
Hvorfor ser man skarper hvis man kniber øjnene sammen ?.


02. feb 2010 kl 18:48

Henri Thyrrestrup

Re: A-hvad

Som jeg forstår det: Når man kniber med øjene blokerer man for del af pupillen og bruger kun den centrale del. Ved fejl på synet vil krumningen af øjet være forkert og krumningsfejlen vil have en større indflydelse jo større del af øjet man bruger. Ved at knibe øjene sammen reducerer man effekten af krumningsfejl.


02. feb 2010 kl 19:10

Henning Max Hansen

Re: A-hvad

Hvorfor ser man skarper hvis man kniber øjnene sammen ?.

Man ser også skarpere i kraftigt lys end svagt. Det skyldes at pupillen trækker sig sammen og dækker øjets linse af. Det samme sker når man kniber øjnene sammen, her er det øjenlåget der dækker linsen af.
Men hvorfor giver en mindre linse et skarpere billede? Linsen bruges til at samle lyset så alt lys der kommer fra et punkt samles til et punkt igen på øjets nethinde. Er linsen ikke perfekt samler del af linsen lyset i et punkt og andre dele af linsen samler i andre punkter. Det opleves som uskarphed. dækker man dele af linsen af samles lyset i færre punkter og man ser skarpere, men med mindre lysstyrke.


02. feb 2010 kl 19:20

avatar

Steen Jensen

"Radar-briller"

Det var eskimoerne som opfandt solbriller.
De brugte nogle knogler fra et havdyr og tilpassede dem, så de fik en langstrakt åbning (rektangulær slids/sprække) og det kaldes også "radarbriller". :-)
Gad godt vide om, at dette også giver et skarpere syn samtidig med det beskytter mod sneblindhed ?

Når jeg bliver gammel, så skal jeg have "radarbriller" - altså med glaslinser. :-)


02. feb 2010 kl 19:32

Peter Hviid

Til Henri, Henning og Steen

Tak for svarene. Jeg mener at have forstået det nu, og hvis jeg har, er det samme der gør sig gældene, når man på et kamera bruger mindste blende og dermed opnår større skraphed, fordi negativet kun bliver ramt af lys i lige linjer ?.


02. feb 2010 kl 20:10

Lars Olesen

Re: Til Henri, Henning og Steen

Ja, det er præcist det samme der sker, når man blænder ned for kameraet for at øge skarpheden og dybdeskarpheden.


02. feb 2010 kl 20:57

Finn Hendil

ØJENKNIBERI

Jeg har også undret mig over at øjets skarphed bliver bedre når man kniber øjnene sammen.
Da øjets opbygning er cirkulær om synsaksen, skulle man jo tro at linsefejl kun ville formindskes når man laver en cirkulær afgrænsning (som blænden i et fotoapparat). En afgrænsning med en spalte kan vel kun hjælpe hvis linsefejl sidder i øvre og nedre del af linsen. Dett lyder vist ikke sansynligt ?
Gad vist om linsen i øjet kan blive misdannet gennem årene, så den passer bedre til et sammenknebet øje (adaptiv linsefejl)


02. feb 2010 kl 23:51

John Johansen

Re: ØJENKNIBERI

En afgrænsning med en spalte kan vel kun hjælpe hvis linsefejl sidder i øvre og nedre del af linsen
Hvis brydningsfejlen er cirkulær om øjets centrum, vil sammenknebne øjne jo også eliminere den del af fejlen som ligger over, og under centrum.


03. feb 2010 kl 01:22

Tommy Damskov

Re: Re: ØJENKNIBERI

Faktisk tror jeg "sprække" effekten kun er en lille del af forklaringen. Jeg har selv været nærsynet i mange år hvor jeg gik uden briller, og fandt ud af at jeg kunne se væsentligt skarpere ved at trække i huden i øjenkrogene - som når man prøver at ligne en kineser.

Ved nærsynethed er øjenæblet for langt, og mit bud er at både sammenkniben af øjnene og strækning af huden omkring øjet medfører en let fladtrykning af øjenæblet og linsen, og flytter det optiske fokuspunkt tilbage i øjet.

Jeg har PT kontaktlinser, men mangler jeg linserne kan jeg i en nødsituation stadig bruge samme trick og se skarpt, selv om jeg har styrke -4.


03. feb 2010 kl 09:07

avatar

Peter Bøggild

aha

Det er det samme som sfærisk abberation http://da.wikipedia.org/wiki/S...tion
i optik. Løsningen kan her også være at lave en lille åbning (blænde) for at skære den del af strålerne væk der har et forkert fokal plan.


03. feb 2010 kl 09:21

avatar

Rolf Ask Clausen

Re: aha

Lidt lige som den gang det gik galt med Hubble?

http://en.wikipedia.org/wiki/H...cope


03. feb 2010 kl 10:19

Bjarke Mønnike

Re: Re: Re: ØJENKNIBERI

Og en tilføjelse til Tommy Damskovs iagtagelse, så kan langsynede(gammelmandssynede) prikke et hul i et stykke papir, med en clips eller nål, hvis de har glemt deres briller og der er en tekst der skal læses.

Der sker en afgrænsning af det indkommende lys på samme måde som pupilinsnævringen.

Uden briller, er Rolfes indlæg lige herover, ikke mulig for mig, at læse uden briller. Men gennem hullet er det muligt, at se indlægget skarpt, uden at skulle flytte papiret med hul. Papiret holdes så tæt på øjet, at vipperne kan mærke papiret.

Det er den samme teknik der anvendes i et hulkamera, men ideen har jeg fra et Populær Mekanik jeg læste som dreng.
Der blev vist en illustration ( som jeg senere har fundet antikvarisk)hvor man mellem tommel og pegefinger kunne danne et lille hul, der virker som hullet i papiret.

Jeg må have fundet det så mærkværdigt dengang, hvor mit syn ikke fejlede en pind, at jeg siden huskede det, da jeg netop engang havde forlagt mine briller.


04. feb 2010 kl 08:52

avatar

Thomas Arildsen

En anden forklaring

Jeg mener en gang at have hørt en optiker forklare, at nærsynethed, som forværres med tiden, skyldes, at musklerne omkring linsen i øjet ikke kan forme linsen tilstrækkeligt til at fokusere skarpt nok. Ved at knibe øjnene sammen skulle man ifølge den forklaring opnå, at øjenlågene hjælper lidt med at "klemme" på linsen, så man opnår bedre fokusering.


05. apr 2010 kl 10:14

Søren Schack Hansen

Re: Re: Re: ØJENKNIBERI

Faktisk tror jeg "sprække" effekten kun er en lille del af forklaringen. Jeg har selv været nærsynet i mange år hvor jeg gik uden briller, og fandt ud af at jeg kunne se væsentligt skarpere ved at trække i huden i øjenkrogene - som når man prøver at ligne en kineser.

Ved nærsynethed er øjenæblet for langt, og mit bud er at både sammenkniben af øjnene og strækning af huden omkring øjet medfører en let fladtrykning af øjenæblet og linsen, og flytter det optiske fokuspunkt tilbage i øjet.

Den var sjov! Jeg er langsynet, så jeg prøvede at skubbe øjet sammen ved at trykke fra siderne.
Det hjalp, men medførte et udpræget tunnelsyn.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto