blogs kategori-billede

Konkurrence på ing.dk: Vis dit værksted

Af Rolf Ask Clausen,  mandag 25. jan 2010 kl. 13:15

Del et foto fra dit hjemmeværksted med de andre læsere på ing.dk og vind en mikro-controller, som du kan programmere selv. Sådan deltager du i den aktuelle konkurrence i ing.dk/grupper.

Konkurrencen foregår i gruppen ”Selvgjort er velgjort”, som nu er langt den største gruppe på ing.dk med 150 medlemmer.

For at deltage, skal du være medlem at gruppen. Du tilmelder dig på gruppens side: http://ing.dk/grupper/selvgjort-er-velgjort/. Klik på "Bliv medlem af denne gruppe". Du skal have en brugerprofil på ing.dk for at kunne blive medlem. Har du ikke det, kan du oprette dig på et øjeblik her.

Opgaven er denne gang at poste et foto i gruppen. Billedet skal være fra dit værksted og kan for eksempel vise en smart dims eller opstilling. Husk en kort billedtekst, der forklarer, hvad der foregår. Deadline er inden mandag den 1. februar.

Blandt de indsendte fotos i gruppen trækkes lod om et eksemplar af Arduino-microcontrolleren i den meget kompakte variant Seeeduino v2.12.

Præmien er også denne gang sponseret af Arduino-forhandleren Let Elektronik i Ålborg.

En Arduino er en helt enkel open source-computer, som let kan tilslutte alle mulige slags elektronik og komponenter; sensorer, lysdioder, displays.

PS: Andre grupper er velkomne til at følge trop med konkurrencer. Forslag? Skriv til community@ing.dk – vi giver gerne en hånd med det praktiske.

PPS: Der er en fejl i gruppesoftwaren. Pas på med at redigere indsendte indlæg. Indlæggene risikerer at gå off-line og ”forsvinde”. Vi arbejder på sagen.



  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Debatterede
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.