Der kan være diamanter på Uranus og Neptun
Nye eksperimenter med ekstremt høj tryk viser via simulerede betingelser, som dem der findes på de fjerne planeterne Uranus og Neptun, at der på disse kan eksistere diamanter og have af flydende kulstof.
Billedet viser en Omega-laser som skyder på en diamant. (Foto: Eugene Kowaluk, LLE). (Foto: Eugene Kowaluk)
Læs også
-
Planet pulveriseret i kollision med 36.000 kilometer i timen
-
Advarsel: Venus kan støde ind i Jorden om et par milliarder år
-
ESA sætter alt på et bræt ved at opsende to satellitter på en gang
-
Hidsige stjernevinde blæser alle tiltag til nye planeter i stykker
Dokumentation
Nye resultater kan være med til at forklare den underlige orientering af magnetfelterne på Uranus og Neptun.
I løbet af de sidste år er forskerne via teorier og forsøg blevet mere og mere overbevist om, at der findes rent kulstof i de to planeters indre.
For at kunne forstå og forklare kulstoffet opførsel er det vigtigt at forstå dets reaktion og egenskaber ved højt tryk og høje temperaturer.
Forskerne mener i dag, at Neptun og Uranus har en kerne omgivet af en iskappe med vand-, ammoniak- og methanis.
Via et nyt eksperiment har Jon Eggert fra Lawrence Livermore National Laboratory, bestrålet en diamant med en kraftig laser. Diamanten var blot to millimeter i diameter og 0,5 millimeter tyk.
Ved beskydningen med laseren opnåede man temperaturer på 110.000 kelvin og 4.000 gigapasca eller ca. 40 megabar, svarende til 40 millioner gange højere end atmosfærens tryk ved havoverfladen.
»Det var rigtig fantastisk at vi kunne måle temperaturen og trykket af diamantsmelteblandingen over et stort trykområde fra seks til 11 millioner atmosfære,« siger Jon Eggert til Astronomy Now.
I dette trykområde opførte diamanten sig som vand i den forstand at dens faste komponenter have en mindre massetæthed end den flydende komponent. Forskerne så små klumper af diamanter flyde rundt i væsken af rent kulstof, på sammen måde som is flyder i vand.
Forsøgene kan, udover at levere ny viden om, hvordan diamanter opfører sig under højt tryk, også være med til at øge forståelsen for de forhold som findes inde i de store isfyldte planeter som Uranus og Neptun.
Jon Eggert mener ikke, at vi kan regne med at finde decideret store have med diamanter på planeterne i det ydre solsystem, men nærmere i et meget spekulativt tilfælde en flydende kulstofvæske omgivet af diamanter eller ”diamantbjerge”.
Han påpeger, at om bjergene vil brække i mindre diamantstykker eller –bjerge er ren spekulation. Herudover vil der være brint og helium ovenpå dette kulstofhav.
Hvis der er diamanter vil det være det første faste materiale man finder på disse planeter.
Et indre hav med diamanter kan forklare mysteriet om, hvorfor disse planeters magnetiske poler er forskudt 60 grader fra deres geografiske poler. Magnetfelter ved planter skabes via komplekse væskebevægelser i elektrisk ledende områder af planeten.
Ved Uranus og Neptun vil diamanter kunne forklare orienteringen af magnetfelterne.
Jon Eggert påpeger, at der stadig er meget mere at finde ud af for at kunne forstå det indre af disse fjerne planeter i Solsystemet og deres magnetfelter. Det er først for nylig, man har kunnet opnå disse ekstreme tryk og temperaturer i laboratorierne og fortage eksperimenter.






