/energi

Frankrig skyder milliarder i ladestationer til elbiler

Den franske stat satser massivt på infrastruktur til elbiler. Herhjemme kalder FDM det "farligt at støtte enkeltteknologier", og Energinet.dk advarer mod at spilde penge på "dumme" ladestandere.

Af Bjørn Godske, onsdag 13. jan 2010 kl. 13:05

Den franske stat vil investere over 11 milliarder kroner i ladestationer til elbiler, og samtidig skal det være obligatorisk at installere ladestationer ved nye boligblokke.

Med investeringen i infrastruktur til elbiler vil den franske stat opmuntre udviklingen af grønne biler og batteriteknologi. Det skriver The Wall Street Journal.

De mange ladestationer skal følges op af lån til de franske bilproducenter, så der kan komme gang i produktionen af batterier.

Lige nu er det planen, at Renaults produktionsområde i Flins vest for Paris, skal lægge areal til en batterifabrik med en kapacitet på 100.000 batterier årligt. Batterierne skal både gå til Renault og til den anden store franske producent PSA. Begge bilproducenter vil inden for den næste to år lancere flere elbiler rettet mod almindelige forbrugere.

I Danmark kom Socialdemokratiet i sidste uge med et forslag om at bruge 400 millioner kroner på at opstille ladestationer i danske byer. Forslaget mødte skarp kritik fra FDM’s direktør Thomas Møller Thomsen, der blandt andet sagde, at ladestationerne naturligt vil komme, så snart danskerne begynder at købe elbiler.

»Ladestationerne til elbiler vil komme naturligt, så snart danskerne køber bilerne,« mener Thomas Møller Larsen, der desuden kalder det »farligt at støtte enkeltteknologier, når der er så meget tvivl om, hvad der bliver fremtidens teknologi«.

Energinet.dk: Nej til "dumme" ladestationer
Hos Energinet.dk advarer miljø- og forskningschef Kim Behnke, mod at spilde penge på ladestationer, hvis stationen blot består af en stikkontakt:

»Det vil være en samfundsøkonomisk fejlinvestering. Vi skal have intelligente ladestationer i stedet,« siger Kim Behnke.

Intelligente ladestationer kan for eksempel tilpasse opladningen, så der tages hensyn til vindkraftens fluktuationer:

»Men især er det vigtigt, at jeg som kunde bliver afregnet korrekt, når jeg oplader min elbil, og det skal naturligvis fungere over hele Europa,« siger Kim Behnke.

For tiden deltager en lang række danske institutioner og virksomheder i projektet "Edison", hvor målet blandt andet er at udvikle teknologien bag den type ladestationer.



13. jan 2010 kl 14:54

Benny Olsen

El afgifter.

Hos Energinet.dk advarer miljø- og forskningschef Kim Behnke, mod at spilde penge på ladestationer, hvis stationen blot består af en stikkontakt:

Helt ærligt, hvis der stadig skal betales fast afgift for strømmen så kan el-prisen ikke svinge andet end få øre, og opladningen skal altid startes når bilen sættes til.

En lille postkassestander tilsluttet strømmen ved den nærmeste lygtepæl må kunne gøre det, hvis der løses parkeringsbillet kan strømmen være en rabat til miljørigtige biler.

Til privat drevne standere, må det være simpelt at sende en SMS med en kode, til standeren så den slår kontakten til, en bi-måler koster næsten intet, så forbrugsafregning er ikke noget problem.

Når el-bilerne er slået igennem og der altid holder nogen og sutter "gratis" strøm, så kan det ikke være noget problem at udskifte til hvad man måtte ønske.

Send nu bare signalet ved at sætte nogle billige dumme standere som bare består af et stik op, det kan altid opgraderes.

Hvis vi en gang i fremtiden vil indføre variable priser er det ikke en teknisk men en afgift politisk beslutning.


13. jan 2010 kl 16:51

Finn Jensen

Franske El biler

Hvordan mon franskmændene mener have kringlet sig udenom alle naturlove, hastigheder af kemisk omsætning i Batterier for ikke tale om den strøm man forventer skal igennem en el-motor.


13. jan 2010 kl 17:49

Nikolai Beier

Infrastruktur giver potentiale?

Høne/æg, ladesteder/biler.

Man kan forestille sig mange forskellige scenarier om hvad potentielle bilkøbere vil forestille sig. Det være sig rækkevidde, mulige ladester, fleksibilitet i destinationer versus meget specifikt pendlerbrug mellem kendte steder.

Så det vi er usikre på er hvor stor forskel der vil være i bilsalget de næste 2 til 3 år afhængig af mængden af kendte offentlige ladesteder.

Hvor mange vil se på deres behov for kørsen, der kun dækkes af at lade derhjemme, og få en elektriker til at sætte et kraftstik op i deres garage?
Og hvor mange flere ville føle sig bedre tilpas med offentlige ladepladser i de større byer?

De rent økonomiske interesser kan måske få alle parter til at lurepasse på hinandens for at se hvem der først bliver villig til at lave store investeringer (staten, kommunerne, Better Place, elselskaberne osv.).


13. jan 2010 kl 17:54

Niels-Søren Bøgh

CO2 neutral el = rene elbiler


Der er da klart at Frankrig sætter stikkontakter op til elbiler - de har CO2 fri A-kraft i store mængder!
Det betyder, at de med god samvittighed kan vælge simple elbilsløsninger på Kevit/Elert niveau. De vil fungere fint i byer og fjerner partikelforurening og CO2 fra udfasede forbrændingsmotorer - simpelt og meget virksomt.

I Danmark derimod er det en dårlig ide, da elbil på KK udleder 40% mere CO2 end en almindelig bil.

Så Vive la France !


13. jan 2010 kl 18:00

Rolf Hansen

Re: CO2 neutral el = rene elbiler

Går udfra at du med KK mener kulkraft:)

Ja det passer meget godt med at de også lige har afsat en milliard til udvikling af gen. 4 reaktore.


13. jan 2010 kl 18:45

Niels-Søren Bøgh

Re: CO2 neutral el = rene elbiler

Ja, jeg mener kulkraft.

Vi skal udfase kulkraft til fordel for A-kraft, dette løser størstedelen af vores CO2-problem >60%. Men, vi vil stadig stå tilbage med et problem vedr. tung transport som lastbiler og busser. Her kan vi bruge A-kraften til at lave biomasse om til biobrandstoffer. Det er kun små biler der indtil videre kan få glæde af el-teknologi. Og ja - vi kan godt spare på A-kraften med e.g. vindmøller, som bliver endnu mere grønne hvis vi har produceret dem med el fra A-kraft.
Hvorfor vente i 50 år på vi måske har en løsning, når e.g. Frankrig viser vejen i dag?


13. jan 2010 kl 18:52

avatar

Holger Skjerning

Ikke kun kulkraft...1

Bliv nu ikke alt for enige! - I Danmark kommer kun ca. 55% af strømmen fra kul. Resten fra NG, vind, biomasse og ca. 10% fra KK-kernekraft.
Så allerde nu er elbilen (i snit) mere miljøvenlig end benzin/diesel. - Og naturligvis især i byerne.


13. jan 2010 kl 19:05

Niels-Søren Bøgh

Re: Ikke kun kulkraft...1


Elbilen er kun mere miljøvenlig på A-kraft/vind etc. dette er et faktum. NG er også et problem.

Men, i dette land er det tit så fyldt med sod, røg og møg fra 80% af vores energiforbrug at danskerne går rundt i mørke skyer og ikke kan se lyset, som skinner over b.la. Frankrig!


13. jan 2010 kl 19:07

Jens Christensen

Re: El afgifter.

Jeg har svært ved at se logikken i FDM's argument. Hvis der ikke var alm. tankstationer med fornuftige mellemrum, hvor mange ville så købe benzinbiler - især hvis tanken kun kunne rumme brændstof til 100 km?

Hvis mine eneste lademuligheder er hjemme og evt. hos venner/familie, vil jeg være ekstremt tilbageholdende med at købe en el-bil, med mindre jeg havde et solidt Falck-abonnement og rigtig god tid.

For at få folk til at købe bilerne, må infrastrukturen være rimeligt på plads, så de også reelt kan anvendes.
Hvis politikerne seriøst går ind for el-biler, må der ladere op. Jo før jo bedre.


13. jan 2010 kl 19:20

Lars Andersen

Re: CO2 neutral el = rene elbiler


Der er da klart at Frankrig sætter stikkontakter op til elbiler - de har CO2 fri A-kraft i store mængder!
Det betyder, at de med god samvittighed kan vælge simple elbilsløsninger på Kevit/Elert niveau.

Så Vive la France !

Frankrig er i den situation at de allerede har styret forbrug der passer godt med den regulerede kernekraft. Så de er ikke tvunget til at bygge et "intelligent" system som vi er her i Danmark, hvor både produktion og forbrug blæser i vinden.

I 70erne kunne man både bygge CO2-let kernekraft og køre elbil på månen. I Danmark anno 2010 kan vi ingenting udover at snakke om hvor fantastisk det bliver i 2030, når der er investeret XXX milliarder i en række løsninger og vi med rette kan erklære vi har genopfundet CO2-let elektricitet som andre har brugt i 40 år.


13. jan 2010 kl 19:23

Lars Andersen

Re: Re: El afgifter.

Jens Christensen:

Jeg har svært ved at se logikken i FDM's argument. Hvis der ikke var alm. tankstationer med fornuftige mellemrum, hvor mange ville så købe benzinbiler - især hvis tanken kun kunne rumme brændstof til 100 km?

Det FDM virkelig er bange for er "særlige afgifter" som en pilfingret skatte- eller miljøminister kan finde på at pålægge bilerne. Derfor vil de gerne undgå alt statslig indblanding.


13. jan 2010 kl 19:53

Jens Christensen

Re: Re: Re: El afgifter.

Jeg har ikke indtryk af, at der politisk kan retfærdiggøres en afgift på el-biler svarende til den benzin- og dieselbiler har, så det burde være i motorejernes interesse at få bedre forhold for biler med forventelig lavere afgift.

Udgiften til standerne kan hives ind f.eks. ved en beskeden overtaksering af ellen. I dag har vi afgifter på fossilt brændstof, hvor argumentet bare er miljø (selvom jeg har svært ved at se miljømæssige tiltag svarende til det indkradsede beløb).

Fra mit hjemmebyggede elfenbenstårn at se burde FDM presse på af al kraft for både ladestandere og elbiler med begrænset/ingen afgift.


13. jan 2010 kl 20:10

Søren Lund

Re: Re: Ikke kun kulkraft...1

Elbilen er kun mere miljøvenlig på A-kraft/vind etc. dette er et faktum. NG er også et problem.

Faktisk ikke, nej!

Selv ved 100% kulkraft (som ikke findes mange steder), udleder en elbil ikke mere CO2 end en benzinbil, grundet elbilens og kraftværkets langt højere effektivitet.

Kulkraft udleder ganske vidst anden skadelig forurening end CO2, men det er ikke værre end den forurening bilers udstødning leder udlige ud i hovedet på folk.

En elbil på ren gaskraft giver et noget bedre miljøregnskab end benzin!

Men som Holger præcicerede (selvom han glemte den store andel af vandkraft), bliver en stor del af vores strøm allerede produceret på CO2-neutrale helt CO2-frie kilder, - og den vil bare vokse, for til sidst at fortrænge fossiler helt.

Så selvom elbiler så end ikke ville gavne miljøet her og nu, er det stadig vigtigt at vi gør ALT hvad vi kan for at fremme udviklingen, så de er der i stort tal NÅR el produceres overvejende CO2-frit.

Endelig fremmer vedvarende energi ikke alene elbilers miljøregnskab, elbiler er så sandelig også en vigtig brik for at integrere og fremme vedvarende energi.


13. jan 2010 kl 21:00

Ole Dahl

det nye babelstårn

hvis alle lande laver det bedste og ikke tror på andet end deres eget,

bare se på f.eks digitalt tv


13. jan 2010 kl 22:26

avatar

Petter Bertram

Re: Infrastruktur giver potentiale?

Hvilken stiktype mon de så vælger ? ;-)

Jeg mener nu, at vores (kommende) el-biler skal lades op der hjemme eller på arbejdspladsen.
Ikke ved en ladestander uden for Netto i 40 min., mens man handler ind.
Derfor er det nok bedre, at bruge de 40 milliarder kr.
på tilskud eller afgifts-lettelser, for at tilskynde folk til at anskaffe sig en el-bil.

Hvordan strømmen er fremstillet, er i denne sammenhæng blot en detalje . . .

Petter


13. jan 2010 kl 23:05

avatar

Michael Schade

Re: Re: Infrastruktur giver potentiale?

Ikke ved en ladestander uden for Netto i 40 min., mens man handler ind.

Det behøver ikke være en ladestander, et simpelt punkt på p-pladsen der viser hvor der er en spole og tilsvarende en billig spole under f.eks. fronten på bilen og vupti så kan du udemærket bruge de 40. min. til lige at tanke mens du handler, så får du lidt ekstra strøm til turen hjem.
Kommunikation og betaling kan klares ved at lave induktiv kommunikation og bilen kan så betale ved at sende en besked via et indbygget mobiltelefon modul som samtidig virker som tyverisikring og sporingsenhed også ved uheld.

Spolen skal ikke være en erstatning, men et supplement til ladestikket i siden som du kan bruge på mere stationære holdepladser. Lademetoden er også rimeligt hærværkssikret på offentlige steder.

Frankrig har måske ikke valgt optimalt, men en ting er sikkert, hvis der ikke er nogen der foretager sig noget så sker der ingenting og på den baggrund må planen hilses velkommen.


13. jan 2010 kl 23:44

avatar

john Christiansen

Opladning undervejs på elbilmotorvej

Hvorfor have problemer med opladning? Det skal ske undervejs på de lidt længere stræk > 3 km på "Elbilmotorvejen", hvorder køres 120-200 km/tim direkte på strøm.
Bilen har heller ikke brug for de store ressourcekrævende batterier, da det kun bruges lokalt, og kan yderligere oplades hjemme.
For det beløb, der er afsat ved trafikforliget, kunne samtlige danske byer dækkes. Tilbagebetaling via opnåede besparelser kunne gøres på ca. 3 år.
Hvad dælen nøler vi for.


13. jan 2010 kl 23:47

Benny Olsen

Simpelt og billigt er bedre.

Jeg mener nu, at vores (kommende) el-biler skal lades op der hjemme eller på arbejdspladsen.
Hvis der altid er et stik i nærheden bliver det nemmere at sælge ideén, en el-bil skal kunne fungere som familiens eneste bil.

Derfor er det nok bedre, at bruge de 40 milliarder kr. på tilskud eller afgifts-lettelser.

Forslaget går nu "kun" på 400mio kr, men det er stadig alt for meget, 22.000 standere til 18.000kr stykket, og de skal tjene sig hjem via brugerafgifter.

Sæt i stedet nogle ekstra stik på den eksisterende vejbelysning, og opgrader når/hvis det bliver en succes, el-bil ejeren skal alligevel have en morfar adapter med for at kunne lade ved sommerhuset eller ved familiebesøget langt ude på landet.

http://www.harald-nyborg.dk/me...0100


13. jan 2010 kl 23:57

Anders Jakobsen

Re: Opladning undervejs på elbilmotorvej

Hvad er en realistisk effektivitet med en sådan ”induktionsopladning”? 60%? 75%?

Hvis det handler om energi fra VE, så er vinds gennemsnitlige produktionskurve over forbrugskurven fra ca 12 til 15, det er derfor ikke helt hul i hovedet at sætte bilen til opladning om dagen. Hvis der også kommer noget sol ind i mixet giver det endnu mere mening.


14. jan 2010 kl 00:06

Søren Lund

Re: Opladning undervejs på elbilmotorvej

Hvorfor have problemer med opladning? Det skal ske undervejs på de lidt længere stræk > 3 km på "Elbilmotorvejen", hvorder køres 120-200 km/tim direkte på strøm.
Bilen har heller ikke brug for de store ressourcekrævende batterier, da det kun bruges lokalt, og kan yderligere oplades hjemme.
For det beløb, der er afsat ved trafikforliget, kunne samtlige danske byer dækkes. Tilbagebetaling via opnåede besparelser kunne gøres på ca. 3 år.
Hvad dælen nøler vi for.

Sæt dig lige ind i hvad elektrificering af 1 km jernbane koster. Der har du endda allerede den ene elektrode i skinnerne. Den anden elektrode er til at ramme, netop for togene kører på skinner. Endelig er togene allerede lavet til det

Alligevel er det ikke for ingenting at 3/4 af jernbanenettet stadig ikke er elektrificeret.

Elektrificering af veje/biler må være er en noget vanskeligere opgave, og intet koncept er tilnærmelsesvis tæt på realisering, endsige prototyping.

I min regnebog er det smartere og billigere, at putte batterier i togene, og så kun elektrificere nogle få km strækning ved stationerne, end at elektrificere det hele.

Altså el-jernbaner efter elbilkonceptet - fremfor elbiler efter el-jernbanekonceptet.


14. jan 2010 kl 01:03

Knud Sandbæk Nielsen

Hvorfor ikke bare bytte batterier?

At lade et batteri op tager så vidt jeg ved ret lang tid. Det er vel mere rationelt med stationer, der bytter dit flade batteri ud med et opladet - og så trækker det fra, der resterede.


14. jan 2010 kl 02:14

avatar

john Christiansen

Re: Re: Opladning undervejs på elbilmotorvej

Hvem taler om jernbane? Jeg taler om Monorail til 25 mio/km incl. kollektive køretøjer.
Anders, der er ikke tale om induktionsopladning, men direkte drift og opladning.Herudover et energiforbrug < 1/3 af en normal elbil, og tilsvarende størrelse batterier.


14. jan 2010 kl 14:47

Benny Olsen

18.000kr for et el-stik.

For at overvinde rulle og vindmodstand vil en personbil ved motorvejshastighed bruge mindst 20kW.

Så vidt jeg ved findes der ikke teknikker der kan nedbringe forbruget til under en tredjedel, der findes heller ikke teknikker til trådløs overførsel af så store energimængder.

Hvis det skal være rene el-biler, så kommer vi ikke uden om ladekredsløb med fysisk kontakt, her er det oplagt med et kabel til en ladestander.

Hvis el-bilen skal erstatte fossil-bilen, og ikke bare supplere den som bil nummer 2, så skal der altid være en ledig stander i nærheden.

Hvis en stander skal koste 18.000kr per styk, så kommer der aldrig så mange standere at der altid er en ledig i nærheden.

Hvorfor er det standeren der skal være intelligent, det er da mere oplagt at det er bilen der skal være intelligent.

Med et dumt strømudtag og en intelligent bil kan vi lave smarte ordninger for strømstyring, når batteriet og el-leverandøren er on-line, så ved de hvor kraftigt der kan lades og hvornår bilen skal være fuldt opladt, så hvis vi kan få en lavere takst samt f.eks. 50øre ekstra afgiftrabat, mod at overlade styringen af opladetidspunktet til el-selskabet, så vil folk da gøre det.

Vil de mange ledige strømudtag så ikke friste til at tilslutte motor og kabinevarmere på alle de gamle biler, måske men så må de bare købe det nødvendige elektronik, en varm motor og en lun kabine vil gavne både miljø og sikkerhed.

Hvis folk bare tapper, så er det vel ikke anderledes end der også er nogen der parkerer ulovligt, parkeringsvagten skal bare aflæse et klistermærke/RFID eller andet og kontrollere status med et tangamperemeter.

En dum ladestander må kunne laves for få hundrede kroner.


14. jan 2010 kl 15:58

Lars Andersen

Standere

Mængden og tilgængeligheden af standerne er afgørende for om forbrugerne ser elbilen som en reel mulighed.

Ide:
Offentlige standere burde kun have en on/off funktion, en kommunikationsenhed og en forbrugsmåler til kontrol. Når en bil logges på, får bilejerens energiseskab besked om at der er mulighed for at afsætte strøm til bilejeren. Aftale om energimængde og tid afgør prisen. Ved accept åbnes standeren og bilen kan forbruge som aftalt.

Standeren afregner med energiselskabet.
Energiselskabet afregner med bilejeren.
Bilejeren kan krydstjekke med egen måler i bilen og følge forbruget.

På den måde bliver standeren universal og får sin egen økonomi. Udbredelsen af standerne bliver styret af behov, ligesom benzinstationer til dels er idag. Et prisloft for standbrug er nok på sin plads, alene for at sikre energiselskaberne ikke vælger dyre standere fra eller bilejerne bliver sure, hvis energiselskaberne sender regningen videre.

From, farve og intelligens er op til standejer, bilejeren ser kun et ladestik og en pris for tid/energimængde. Hvis det bliver nogenlunde økonomisk neutralt at drive standere, kan boligforeninger, ejerforeninger, arbejdspladser, indkøbscentre og institutioner opstille efter behov.

Værsgo' at skyde min ide ned :-)


14. jan 2010 kl 17:09

Anders Jakobsen

Re: Standere

Hvis der indbygges den nødvendige sikkerhed, så kan bilen styre al kommunikationen.

Når man sætter sin Ford Focus 2012 electric, så skriver man på bilens twitterkonto at den holder i seks timer. Så kan elselskabet på samme konto bede den oplade i de perioder hvor prisen er lavest.


14. jan 2010 kl 18:00

Lars Andersen

Re: Re: Standere

Hvis der indbygges den nødvendige sikkerhed, så kan bilen styre al kommunikationen.

Når man sætter sin Ford Focus 2012 electric, så skriver man på bilens twitterkonto at den holder i seks timer. Så kan elselskabet på samme konto bede den oplade i de perioder hvor prisen er lavest.

Det bør ihvertfald være pris på tid, da standeren jo er optaget og dermed muligheden for at tjene penge.

Jo større effekt bilen kan aftage jo hurtigere eller mere fleksibelt kan ladningen ske.


14. jan 2010 kl 18:12

Anders Jakobsen

Re: Re: Re: Standere

Hvis standerne kan laves simple/billige nok til at det er trivielt at sætte dem op på alle parkeringspladser, så er det jo ligefrem en fordel at have bilen stående i seks timer. Så kan bilen hive fuld juice imellem 13:24 og 13:58, selv hvis bilen står imellem 9 og 15.


14. jan 2010 kl 18:17

Søren Lund

Re: Standere

Enig med Lars og Benny!

Der behøver reelt kun at være en nettilsluttet stikdåse.

Digitale signaler kan overføres via transmissionsnettet, så stikket behøver ikke engang komunikationsenheden. Det handler med andre ord KUN om at kunne forbinde bilen med nettet, så sørger bil og elselskab for kommunikationen.

Bilisten indtaster inde i sin bil hvor meget strøm han ønsker at oplade, går ud og plugger stikket i, og går ind og handler hvad han ellers har for.

Når stikket har forbindelse, sender bilen en identifikationskode og besked om hvor mange kWh den tager, åbner selv for ladestrømmen og lukker igen når den ønskede strøm er ladet.

Thats it!

Bilen kan ikke selvfølgelig ikke køre, uden stikket er trukket ud af stikdåsen igen.

Forbrugsopgørelsen sendes via ID-koden til det respektive elselskab, som opkræver pengene over elregningen.

Af sikkerhedshensyn, bør der være et relæ i den installationstavle/skab/bygning stikdåsen er tilsluttet, så der kun er en svag spænding på stikdåsen, indtil relæet får en tilbagemelding fra en tilsluttet bil, og åbner for ladespændingen.

Dermed er stikdåsen for kedelig at stjæle og udsætte for drengestreger m.v.

Billigt, simpelt, stabilt og uden noget som helst fikumdik!

Samme system kan bruges til private hjem såvel som på offentlige ladestandere.

Vi behøver ikke intelligente elmålere heller, for bilen kan selvfølgelig selv styre opladningen efter prissignaler, uanset hvor man lader, når man programmerer bilen til det.

Eksempel:

Elpris kr >2,50 => tillad afladning til ½ batteri
Elpris kr 1,50-2,50 => oplad til ½ batteri
Elpris kr <1,50 => oplad max


14. jan 2010 kl 18:24

Jens Åge Holm

Re: Re: Re: Standere

Hvis der indbygges den nødvendige sikkerhed, så kan bilen styre al kommunikationen.

Når man sætter sin Ford Focus 2012 electric, så skriver man på bilens twitterkonto at den holder i seks timer. Så kan elselskabet på samme konto bede den oplade i de perioder hvor prisen er lavest.

Det bør ihvertfald være pris på tid, da standeren jo er optaget og dermed muligheden for at tjene penge

Eller også skal standeren vel bare være billig nok, så der er en til hver parkeret bil. Det vil være træls, hvis der ikke er flere pladser uden ladestander fri, og man egentlig ikke behøver at få ladet, men kommer til at betale for at optage standeren.

Styringen vil dog være vigtig for at holde prisen nede. Her tænker jeg især på, at hvis maksimal effekt på et stik er 32A 3 faser, vil det være meget dyrt at dimensionere det, så alle stik kan trække fuld effekt samtidigt. Hvis styringen af maksimal forbrug er i orden, så kunne der måske være 5-10 standere, der deler en 32A forsikring, og en given tilsluttet bil så fik besked om, at den måtte trække f.eks. 8A på fase 1, 4A på fase 2 og 20A på fase 3. På denne måde kunne små biler med enfasede ladere også tilsluttes uden problemer.


14. jan 2010 kl 19:20

Lars Andersen

Re: Re: Re: Re: Standere

Jens Åge Holm:

Eller også skal standeren vel bare være billig nok, så der er en til hver parkeret bil. Det vil være træls, hvis der ikke er flere pladser uden ladestander fri, og man egentlig ikke behøver at få ladet, men kommer til at betale for at optage standeren.

Er en stander per bil nok? Der skal være plads på rette tid og sted, når bilejeren ønsker at aftage. Ellers er det ikke attraktivt nok for hverken bilejer eller standejer.

Det er jo bare en anden måde at betale parkeringsafgift på. Hvis det er et privatområde med offentlig stander, er det kun fair at ejeren bestemmer om der er tilslutningspligt under parkering. Det ville med garanti give flere p-pladser i byerne, hvis der kom en nem måde at tjene lidt penge på.

Prisen på tid kunne selvfølgelig variere gennem døgnet, så nattetimerne hvor der typisk ikke kommer nye kunder får en anden pris.


14. jan 2010 kl 20:43

avatar

Holger Skjerning

Husk el-hybridbilerne...!

Til de fleste: Hvornår accepterer I og vore politikere, at langt de fleste brugere (ikke alle!) skal vælge hybridbiler i en årrække, indtil de rene elbiler (evt.???) får rækkevidde på mindst 3-400 km?
El + benzin/diesel vil kunne bringe brugeren frem til målet - eller hjem, når/hvis batteriet er fladt.
Det kræver færre ladestandere, slet ingen batteriskiftestationer, og alligevel vil skønsmæssigt 85-90% af kørslen blive på el, fordi 80 % af kørslerne kun er på 50-80 km pr dag.
Det kræver langt mindre og lettere batterier (til 80-100 km), så der bliver plads og råd til en lille forbrændingsmotor på 30-50 Hk, der kan give bilen en hastighed på 110-120 km/t.
En lille gasturbine + generator er nævnt til dette formål.


14. jan 2010 kl 21:45

Benny Olsen

Re: Husk el-hybridbilerne...!

Det kræver færre ladestandere, slet ingen batteriskiftestationer, og alligevel vil skønsmæssigt 85-90% af kørslen blive på el, fordi 80 % af kørslerne kun er på 50-80 km pr dag.

Færre ladestandere: Det forudsætter at det kun er parcelhusfolket der køber hybrid, alle dem der bor i lejligheder i byerne skal så bruge deres hybrid bil i fossil mode, hvilket også er fint nok men benzin er noget billigere end el, og der er ikke ret stort batteri i hybriderne, så det er da optimistisk med meget mere end 10% af kilometerne på el.

Vi skal dog ikke bruge ret meget benzin når forbruget bliver meget lavere pga konstant RPM motor og regenerative bremser(som højst sansynligt vil yde dårligt i fossil mode), det vil miljø mæssigt stadig være optimalt, men told & skat vil til enhver tid benægte det.


14. jan 2010 kl 22:23

avatar

Holger Skjerning

Problem med boligblokke, ja...!

Benny: Ja, jeg indrømmer, at der er et problem for mange. Dog vil jeg påpege, at lejligheder i rigtig mange boligblokke udenfor byernes centrum har hver en carport eller p-plads, og her kan der etableres ladestandere/stik. Mange kan så i stedet oplade ved arbejdspladsen. Men selv hvis kun 70-80% af bilbrugerne har mulighed for opladning ude/hjemme, er vi jo nået MEGET langt i nærheden af udbredt el-bil-drift med tilhørende fordele.
Omvendt har byboere jo lettere adgang til offentlig transport både nu og senere. - Men generelt har mennesker jo forskellige muligheder og fordele/ulemper på dette som på næsten alle andre områder.
Men tak for korrektionen!


14. jan 2010 kl 22:41

Bjarke Mønnike

Re: Problem med boligblokke, ja...!

Hvis man nu var præsident i et land der har en stor bilfabrikation der er truet af asiatisk entrepreneurship og man har relativ billig strøm og bezin skal man importere, hvad ville så være smart at gøre når begge de store bilfabrikker har elektrobiler på programmet.....at fremme billigbilernes indtog på eget marked....næppe smart vel.
Et gammelt ord siger at den der kommer først til mølle (får sine sække lagt nederst) er den der høster fordele.

Ved at fremme elbilen vil det lille kørselsbehov blive dækket af engne bilmærker, uden at man behøver de store toldmure og det vil betyde at den franske bilindustri kunne gå hen og vise sig overlevelsesdygtig.


14. jan 2010 kl 23:41

Benny Olsen

Batterier er magt.

For en president i et land der selv producerer batterier, er det oplagt.


15. jan 2010 kl 06:32

Lars Andersen

Re: Husk el-hybridbilerne...!

Holger Skjerning:

Til de fleste: Hvornår accepterer I og vore politikere, at langt de fleste brugere (ikke alle!) skal vælge hybridbiler i en årrække, indtil de rene elbiler (evt.???) får rækkevidde på mindst 3-400 km?
El + benzin/diesel vil kunne bringe brugeren frem til målet - eller hjem, når/hvis batteriet er fladt.
Det kræver færre ladestandere, slet ingen batteriskiftestationer, og alligevel vil skønsmæssigt 85-90% af kørslen blive på el, fordi 80 % af kørslerne kun er på 50-80 km pr dag.
Det kræver langt mindre og lettere batterier (til 80-100 km), så der bliver plads og råd til en lille forbrændingsmotor på 30-50 Hk, der kan give bilen en hastighed på 110-120 km/t.
En lille gasturbine + generator er nævnt til dette formål.

Det er meget muligt at du har ret Holger, men det vil jo kræve endnu flere ladestandere. Hvis batterikapaciteten er mindre og du skal stadig holde 85+% af forbruget på elektricitet, kræver det mere klatladning.


15. jan 2010 kl 14:04

avatar

Holger Skjerning

Alm. stik - ikke ladestandere...!

Lars: Du gør det indviklet. Private bilbrugere med enfam.huse eller med lejlighed og p-plads, kan da for pokker bruge en alm. billig, (udendørs) stikdåse med lås. Og man kan da selv bestemme, om man vil sjatlade eller lade efter behov.
Jeg forventer i øvrigt, at fremtidens elbiler kan programmeres til selv at starte opladningen, når strømmen er billig, - altså når vi får differentierede eltariffer.


17. jan 2010 kl 20:56

Benny Olsen

Re: Alm. stik - ikke ladestandere...!

Jeg forventer i øvrigt, at fremtidens elbiler kan programmeres til selv at starte opladningen, når strømmen er billig, - altså når vi får differentierede eltariffer.

Vi bliver ved med at nævne de diferentierede tariffer, hvis du sætter bilen i carporten kl 18:00 og din bil kan lade 40kWh på 8 timer, du skal bruge bilen klokken 6:00 i morgen tidlig, dermed har du 4 klokketimer du kan vælge fra, for 3 uger siden var du ude for at strømmen svigtede klokken 2:00, da du manglede 4 timers opladning hjemmefra, ankom du til firmaet med flade batterier, nu kommer spørgsmålet: hvor meget skal prisen svinge for at du ikke starter opladningen straks du kommer hjem?

Da vi forudsætter du lader med 5kW og du har 4 timer du kan flytte rundt på så har du potentielt 20kWh du kan flytte til bedre takst, hvis priserne svinger meget er der 15øre * 20 i det for dig, altså 3 kr når det går heftigt for sig.

Vil du satse alt og kun fokusere på den biligste takst?
Gælder det også hvis du skal noget vigtigt i morgen tidlig, ja nær bilens aktionsradius?


18. jan 2010 kl 10:44

avatar

Holger Skjerning

Stor fleksibilitet...!

Søren: Jamen man har muligheden for at vælge opladningen - afhængigt af ens behov og temperament. - Som nu - i næsten alle livets forhold! - Men det bliver blot lidt dyrere, hvis du vælger mere "luxus" og komfort. Men rigtig mange vil vælge det billigste, hvis de har mulighed for det.


21. jan 2010 kl 00:05

Søren Lund

Re: Re: Alm. stik - ikke ladestandere...!

Jeg forventer i øvrigt, at fremtidens elbiler kan programmeres til selv at starte opladningen, når strømmen er billig, - altså når vi får differentierede eltariffer.

Vi bliver ved med at nævne de diferentierede tariffer, hvis du sætter bilen i carporten kl 18:00 og din bil kan lade 40kWh på 8 timer, du skal bruge bilen klokken 6:00 i morgen tidlig, dermed har du 4 klokketimer du kan vælge fra, for 3 uger siden var du ude for at strømmen svigtede klokken 2:00, da du manglede 4 timers opladning hjemmefra, ankom du til firmaet med flade batterier, nu kommer spørgsmålet: hvor meget skal prisen svinge for at du ikke starter opladningen straks du kommer hjem?

Da vi forudsætter du lader med 5kW og du har 4 timer du kan flytte rundt på så har du potentielt 20kWh du kan flytte til bedre takst, hvis priserne svinger meget er der 15øre * 20 i det for dig, altså 3 kr når det går heftigt for sig.

Vil du satse alt og kun fokusere på den biligste takst?
Gælder det også hvis du skal noget vigtigt i morgen tidlig, ja nær bilens aktionsradius?

Først og fremmest ville det da være tåbeligt at starte opladningen kl 18:00, hvor man kan være 99,8% sikker på at strømmen er allerdyrest hver dag!

Derfor ville det være naturligt ikke at lade før tidligst fra kl 22:00.

I øvrigt rækker 40 kWh til langt over 200 km, med mindre det er et monster af en elbil du kører i. De fleste vil kun behøve 2-3 timers opladning hver dag, selvom bilen er helt flad når den kommer hjem.

Men hvis det blæser op om natten, så falder elprisen, og så lader man da batteriet helt op.

Det med strømsvigtet, kan imødeses ved at man aldrig kører batteriet mere tomt, end man kan komme på arbejde næste dag.

Sker der strømsvigt 2 nætter i træk, har man nok en acceptabel undskyldning for at komme for sent ;-)

Skal jeg med et fly, fra lufthavnen 200 km væk, ville jeg de sidste par dage holde batteriet mest muligt opladet. Aftenen inden afgang ville jeg oplade de sidste få kWh i god tid, med mindre hensyn til prisen.

Svagheden ved en elbil, uden mulighed for lynladning eller batteriskift, er når chefen kalder én til en akut opgave 150 km væk, og man kun har strøm til 50 km.

"Javel, chef - jeg er der om 5 timer!"

Derfor skal der være lynladestationer, og batterier skal kunne lades med 10C. - Indtil da, hedder det plug-in hybrid!


21. jan 2010 kl 09:03

Thomas Vesth

Re: Alm. stik - ikke ladestandere...!

Fremtidige elbiler vil efter de oplysninger jeg har fra Better Place have en del teknik for at bilen kan finde frem til ex. ledige ladestationer, dvs. en GPS-styring.
Når/hvis dette er på plads handler det dybest kun om have en elleverandøraftale med hvilken man har en aftale om levering. Om man så vil have opladt sin bil manuel eller en simpel timer eller mere smart, et modem hvorved elselskabet kan aktivere opladningen må fremtiden vise. Men elektronikken til dette må sidde i elbilen og ikke i huset.
Og så det ekstremt smarte ved GPSen, det vil være en samkørselsordning, hvor man kan koble GPS-telefoner sammen med bilerne, således man kan efterspørge en samkørsel via sin mobiltelefon. Dette skulle være teknisk muligt, men fremtiden må jo vi muligheden.


21. jan 2010 kl 15:14

avatar

Holger Skjerning

Derfor hybridbiler...!

Søren: Det korte svar er: hybridbiler! = Total fleksibilitet.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.

Eksterne links om klima
Klimadebat.dk